[5ο] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2011-12)

1
Παιδια, εχω καποιες αποριες σχετικα με τους εναλλακτες. Αν επιλεξω ως μεταβλητη σχεδιασμου μια θερμοκρασια, η οποια ξερω περιπου που ανηκει, πχ εστω πως Τ βρισκεται αναμεσα στους 30 και 100 βεθμους κελσιου, πως θα ξερω τι τιμη θα παρει προκειμενου να λυσω το συστημα??? και μια ακομη απορια: Πως επιλεγω στον McCabe τα ζευγη τιμών για d, N ??? Εχω φαει σημειωσεις και βιβλια και ακομα δεν καταλαβαινω....!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2011-12)

3
Γενικά μπορείς να γίνει λίγο πιο συγκεκριμένος/η..Έχεις κάποια συγκεκριμένη άσκηση?Γιατί εξαρτάται το τί θα κάνεις από τα δεδομένα σου..
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2011-12)

4
ναι. δοκιμη κ σφαλμα ειναι. αλλα βλεπω πως η κροκιδα δεν λεει στις σημειωσεις της πχ. διαλεγω Τ = 40 και κανω δοκιμη κ σφαλμα. Σου πεταει κατευθειαν την τιμη της Τ που χρειαζεσαι και μου φαινεται πολυ δυσκολο να καθομαι κ να μαντευω θερμοκασιες...και ξανα μανα ολη η διαδικασια για δοκιμη κ σφαλμα. Και αν δεν μου κανει κ η β τιμη, παλι το ιδιο? Γι αυτο ελεγα μηπως υπαρχει καποιος τροπος που να βρισκεις τουλαχιστον καποιες πιθανες τιμες της Τ. Να σου πως ενα παραδειγμα. Εστω πως εχουμε 2εναλλακτες θερμοτητας σε σειρα. Ξερουμε Το του ρευματος τροφοδοσιας και Ττελικη . Μας λειπει η ενδιαμεση Τ απο τον εναν εναλλακτη στον αλλο, εστω Τ1. Ξερω τροφοδοσια και τις Ταρχ. των ρευματων θερμανσης. Για να μην πολυλογω, εχουμε καταληξει πως για να το λυσουμε πρεπει να παρουμε 2 μεταβλ.σχεδιασμου. Επιλεξαμε την Τ1 και το Α(επιφανεια)(ξερω πως Α1=Α2). Το μονο που μπορουμε να υποθεσουμε ειναι πως Το<Τ1<Ττελ. Πανω σε αυτο λοιπον, πρεπει καθε φορα εγω να δοκιμαζω διαφορετικες Τ, οποιες μου κατεβαινουν στο κεφαλι??Και αν πρπει να υποθεσω και μια β μεταβλ. σχεδιασμου, που εδω εινια η Α, γινεται πιο δυσκολο το πραγμα...Ουσιαστικα, ρωταω αν μπορουμε να βρουμε καποιες πιθανες τιμες των μεταβλ.σχεδιασμου πρωτα και μετα να κανουμε δοκιμη κ σφαλμα με αυτες τις 3 ή 4 τιμες που εχουμε βρει..Για να μην κανω δοκιμη κ σφαλμα στην τυχη.. Ευχομαι να εγινα πιο κατανοητη...
Ευχαριστω για την βοηθεια.

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2011-12)

5
Την μεταβλητη σχεδιασμου την επιλεγεις οπως θες και λυνεις το προβλημα, δεν χρειαζεται να κανεις δοκιμη και σφαλμα!
πχ στο παραδειγμα σου απλα επιλεγεις την ενδιαμεση Τ1 και την επιφανεια(ή οτι αλλο) και απλα λυνεις το συστημα θεωρωντας τις ως γνωστες.

Μεταβλητη(-ες) σχεδιασμου εχουμε οταν πρεπει να λυσουμε συστημα Ν εξισωσεων με παραπανω απο Ν αγνωστους, τους παραπανω αγνωστους τους οριζουμε οπως θελουμε και τελος. Συνηθως βεβαια τους επιλεγουμε βελτιστοποιωντας ως προς το κοστος και τετοια, αλλα οχι ακομα.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2011-12)

6
Όπως τα λέει ο PeriklisP είναι. Όταν έχεις ένα υπερ-ορισμένο πρόβλημα όπου οι άγνωστοι είναι περισσότεροι από τις εξισώσεις πρέπει διαισθητικά να θέσεις εσύ μία τιμή σε έναν άγνωστο ή να προσθέσεις μία εξίσωση. πχ A1=A2 ή Τενδιαμεσο=(Τ0+Τ2)/2..Δεν υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος και αντίστοιχα δεν μπορεί κανείς να σου πει αυτό είναι σωστό και το άλλο λάθος..
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2011-12)

7
Ωραια. καταλαβα. Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Ξερετε μηπως και πως επιλεγω τα ζευγη τιμων d και Ν στους εναλλακτες απο το Mc Cabe??Αυτα και τελειωσα με τις αποριες μου.... :)

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2011-12)

8
Αν θυμάμαι καλά,σε μία παρόμοια σειρά ασκήσεων που είχε κάνει η Κροκίδα πέρσι μας είχε πει κάτι του στυλ να ψάξετε βιβλιογραφικά να δείτε τί κυκλοφορεί στη βιομηχανία και να επιλέξετε κάτι παρόμοιο.. Γενικά μη σε ανησυχεί αυτό πάντως, γιατί στις εξετάσεις δε βάζει τόσο αμιγώς σχεδιαστικά πράγματα.Θα σου ζητήσει την επιφάνεια ξέρω γω. Το πώς θα φτιαχτεί ο εναλλάκτης(διαστάσεις κλπ) για να ικανοποιεί τις προδιαγραφές σου είναι θέμα κόστους καθαρά.
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2011-12)

10
ναι αν μπορουσε καποιος να ανεβασει τις ασκησεις καλο θα ταν και για μας που μαστε μεγαλυτερο εξαμηνο!!!!τσπ απορια...στους θερμαντηρες για συγκεκριμενες τιμες του U η ροη ειναι τυρβωδης?????
cron