Re: [7ο] Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2017-18)

11
Ανακοινώθηκε και από τους διδάσκοντες:
Το Κεφ. 6 από το βιβλίο του Α.Παπαϊωάννου ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΔΙΕΡΓΑΣΙΩΝ με τα μετρητικά όργανα, δεν περιλαμβάνεται στην εξεταστέα ύλη του Φεβρουαρίου 2018.

Re: [7ο] Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2017-18)

13
chrisalex έγραψε:Παιδια για τα συμβολα που ζηταει επεξηγηση ,οπως στα περσινά θέματα, ξέρετε που είναι η αντίστοιχη θεωρία? Ευχαριστώ.
Στο site του μαθήματος υπάρχουν 3 φάκελοι rar με σημειώσεις πάνω στα διαγράμματα ροής

Re: [7ο] Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2017-18)

14
myrtoxyn έγραψε:Είναι από το θέμα του 2014-2015. Ξέρει κανείς πως βρίσκουμε το δ)παραγόμενη καθαρή ισχύς σε kW;;
Νομίζω ότι από την καταστατική των αερίων βρίσκεις το μικρο v1 από το β ερώτημα έχεις βρει το μεγάλο V1 οπότε βρίσκει την μάζα V1=v1*m.
Έπειτα το μεγάλο Wκαθ=m*wκαθ. Οπότε βρίσκεις το μικρό wκαθ=qh-ql και έτσι το υπολογίζεις (νομίζω :p) .

Re: [7ο] Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2017-18)

15
Antonyd έγραψε:
myrtoxyn έγραψε:Είναι από το θέμα του 2014-2015. Ξέρει κανείς πως βρίσκουμε το δ)παραγόμενη καθαρή ισχύς σε kW;;
Νομίζω ότι από την καταστατική των αερίων βρίσκεις το μικρο v1 από το β ερώτημα έχεις βρει το μεγάλο V1 οπότε βρίσκει την μάζα V1=v1*m.
Έπειτα το μεγάλο Wκαθ=m*wκαθ. Οπότε βρίσκεις το μικρό wκαθ=qh-ql και έτσι το υπολογίζεις (νομίζω :p) .
Δεν εχει να κανει με τις στροφες;;Δηλαδη πολλαπλασιαζει το καθαρο εργο με τις στροφες της αντλιας;;

Re: [7ο] Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2017-18)

16
dtal96 έγραψε:
chrisalex έγραψε:Παιδια για τα συμβολα που ζηταει επεξηγηση ,οπως στα περσινά θέματα, ξέρετε που είναι η αντίστοιχη θεωρία? Ευχαριστώ.
Στο site του μαθήματος υπάρχουν 3 φάκελοι rar με σημειώσεις πάνω στα διαγράμματα ροής
Ξέρει κανείς τι συμβολίζει η λεπτή γραμμή στη μέση κάποιου ενδεικτικού (θέματα 2015-16 & 2016-17); Στο βιβλίο του Λυγερού δεν φαίνεται να διευκρινίζει διαφορά μεταξύ λεπτής και παχιάς γραμμής (όργανο εκγατεστημένο σε κεντρικό πίνακα ελέγχου)...

Re: [7ο] Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2017-18)

19
panos12 έγραψε:
Antonyd έγραψε:
myrtoxyn έγραψε:Είναι από το θέμα του 2014-2015. Ξέρει κανείς πως βρίσκουμε το δ)παραγόμενη καθαρή ισχύς σε kW;;
Νομίζω ότι από την καταστατική των αερίων βρίσκεις το μικρο v1 από το β ερώτημα έχεις βρει το μεγάλο V1 οπότε βρίσκει την μάζα V1=v1*m.
Έπειτα το μεγάλο Wκαθ=m*wκαθ. Οπότε βρίσκεις το μικρό wκαθ=qh-ql και έτσι το υπολογίζεις (νομίζω :p) .
Δεν εχει να κανει με τις στροφες;;Δηλαδη πολλαπλασιαζει το καθαρο εργο με τις στροφες της αντλιας;;
Πρέπει να λύνεται έτσι:
P=W*f/a
P: η ζητούμενη ισχύς
W: το καθαρό ολικό έργο ανά κύκλο
f: οι στροφές ανά λεπτό
α: οι στροφές του στροφαλοφόρου άξονα ανά κύκλο (2 για τετράχρονους, 1 για δίχρονους κυλίνδρους)
Αν οι στροφές του κινητήρα ταυτίζονται με τις στροφές του άξονα (ισχύει νομίζω), τότε η ισχύς έχει σωστές μονάδες.
Στο ένα τμήμα φέτος σε ένα παρόμοιο παράδειγμα είχε χρησιμοποιηθεί ο τύπος P=W*f, που αφήνει όμως ερωτηματικά στο κομμάτι των μονάδων.

Re: [7ο] Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2017-18)

20
Aoratos έγραψε:
panos12 έγραψε:
Antonyd έγραψε:
myrtoxyn έγραψε:Είναι από το θέμα του 2014-2015. Ξέρει κανείς πως βρίσκουμε το δ)παραγόμενη καθαρή ισχύς σε kW;;
Νομίζω ότι από την καταστατική των αερίων βρίσκεις το μικρο v1 από το β ερώτημα έχεις βρει το μεγάλο V1 οπότε βρίσκει την μάζα V1=v1*m.
Έπειτα το μεγάλο Wκαθ=m*wκαθ. Οπότε βρίσκεις το μικρό wκαθ=qh-ql και έτσι το υπολογίζεις (νομίζω :p) .
Δεν εχει να κανει με τις στροφες;;Δηλαδη πολλαπλασιαζει το καθαρο εργο με τις στροφες της αντλιας;;
Πρέπει να λύνεται έτσι:
P=W*f/a
P: η ζητούμενη ισχύς
W: το καθαρό ολικό έργο ανά κύκλο
f: οι στροφές ανά λεπτό
α: οι στροφές του στροφαλοφόρου άξονα ανά κύκλο (2 για τετράχρονους, 1 για δίχρονους κυλίνδρους)
Αν οι στροφές του κινητήρα ταυτίζονται με τις στροφές του άξονα (ισχύει νομίζω), τότε η ισχύς έχει σωστές μονάδες.
Στο ένα τμήμα φέτος σε ένα παρόμοιο παράδειγμα είχε χρησιμοποιηθεί ο τύπος P=W*f, που αφήνει όμως ερωτηματικά στο κομμάτι των μονάδων.
Νομίζω ότι υπολογίζεται ως:
P=W*N=w*m*N/60
όπου P η καθαρή ισχύς, w το καθαρό έργο ανά μονάδα μάζας(kJ/kg), m η μάζα του αέρα(kg) και Ν ο αριθμός στροφών(rpm)
και η διαίρεση με το 60, για να γίνουν τα min, sec.