Re: [5ο] Ηλεκτροτεχνία (2015-16)

2
Υπάρχουν σχεδόν όλα τα θέματα των περασμένων ετών εδώ στο φόρουμ.. ρίξε μία ματιά και θα δεις ότι επαναλαμβάνονται λίγο.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

[5ο] Ηλεκτροτεχνία (2016-17)

3
Θα μπορούσε κάποιος που παρακολουθούσε το μάθημα να ανεβάσει τις δύο τελευταίες παραδόσεις (12/01 και 19/01);
Ευχαριστώ!

Re: [5ο] Ηλεκτροτεχνία (2016-17)

4
Έχει κανείς λύσει το 2ο θέμα από την επαναληπτική του 13 ή του 15? είναι ίδια λογική που από τρίγωνο πας σε αστέρα μόνο που έχει σύνθετες αντιστάσεις. Αν κάποιος έχει έστω και κάποια βήματα θα μου ήταν πολύ χρήσιμο! Ευχαριστώ!

Re: [5ο] Ηλεκτροτεχνία (2016-17)

5
costgeorniko έγραψε:Έχει κανείς λύσει το 2ο θέμα από την επαναληπτική του 13 ή του 15? είναι ίδια λογική που από τρίγωνο πας σε αστέρα μόνο που έχει σύνθετες αντιστάσεις. Αν κάποιος έχει έστω και κάποια βήματα θα μου ήταν πολύ χρήσιμο! Ευχαριστώ!
υπαρχει και μια προτεινομενη λυση εδω στο φορουμ για αυτο το θεμα(σεπτ 2013)

Re: [5ο] Ηλεκτροτεχνία (2016-17)

7
myrtoxyn έγραψε:εχει λυσει κανεις το θεμα 3 του φεβρουαριου 2016;;
Δεν νομίζω ότι φέτος έκανε αυτά με τα Φ. Τουλάχιστον μέχρι το τέλος του 16 δεν έκανε κάτι τέτοιο. Με το νέο έτος ωστόσο δεν ξέρω αν το είπε..

Re: [5ο] Ηλεκτροτεχνία (2016-17)

8
Imaqtpie έγραψε:
myrtoxyn έγραψε:εχει λυσει κανεις το θεμα 3 του φεβρουαριου 2016;;
Δεν νομίζω ότι φέτος έκανε αυτά με τα Φ. Τουλάχιστον μέχρι το τέλος του 16 δεν έκανε κάτι τέτοιο. Με το νέο έτος ωστόσο δεν ξέρω αν το είπε..
στο επαναληπτικο παντως εκανε ασκηση με Φ και γενικα απο την θεωρια που εκανε μεσα στην ταξη βγαινει η λυση, απλα κατι μου διαφευγει και δεν μπορω να το λυσω

Re: [5ο] Ηλεκτροτεχνία (2016-17)

9
myrtoxyn έγραψε:
Imaqtpie έγραψε:
myrtoxyn έγραψε:εχει λυσει κανεις το θεμα 3 του φεβρουαριου 2016;;
Δεν νομίζω ότι φέτος έκανε αυτά με τα Φ. Τουλάχιστον μέχρι το τέλος του 16 δεν έκανε κάτι τέτοιο. Με το νέο έτος ωστόσο δεν ξέρω αν το είπε..
στο επαναληπτικο παντως εκανε ασκηση με Φ και γενικα απο την θεωρια που εκανε μεσα στην ταξη βγαινει η λυση, απλα κατι μου διαφευγει και δεν μπορω να το λυσω
Σου είναι μήπως εύκολο να ανεβασεις με μια φωτο αυτη την ασκηση απο το επαναληπτικο? Ευχαριστω πριν παντως για το θέμα!

Re: [5ο] Ηλεκτροτεχνία (2016-17)

10
Μερικές φόρες σε ένα πρόβλημα με ΗΜΚ το V στην πηγή τάσης το δίνει V=Νουμέρο*ριζα2*cos(ωt) Όπως στο 3ο θέμα του επαναληπτικού του 15.
Ξέρει κανείς όταν περνώ το Phasor αν αυτό το ριζα2 το κρατάω ή όχι?

Επίσης αν μου δώσει πχ σκέτο V(t)=100cos(ωt) πρεπει να εμφανισώ ένα ριζα 2?

Ευχαριστώ πολύ.