Re: [7ο] Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2013-14)

12
Άσκηση 4-23, σελ. 376, 2ος Τόμος Μηχανικής Ρευστών.
ΕΡΩΤΗΜΑ Γ
Να υπολογιστούν η μέγιστη και η ελάχιστη πίεση στο σύστημα.

Την έχουμε κάνει στην τάξη, απλά υπάρχει ένα πρόβλημα.
1ον) Την μέγιστη (σχετική) Πίεση μας την έχει δώσει ο Βουτσάς 264,4 kPa αν σημειώσα καλά, ενώ εγώ την βρίσκω κοντά στα 194 kPa
2ον) Η min Πίεση στο ανώτερο σημείο του συστήματος μας την έδωσε -128,43 kPa (και εγώ τόσο την υπολογίζω περίπου), ΑΛΛΑ αν ισχύει αυτό το νούμερο τότε η απόλυτη πίεση δεν βγαίνει < 0 ???

Καμιά Ιδέα έχουμε? :flower:
ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ και στους Χημικους Μηχανικους!

Δύο Φράσεις Προκαλούν Αληθινό Τρόμο: ''Κάναμε ό,τι μπορούσαμε..'' και ''ο Βύντρα Σεντράρει! :o ''

Re: [7ο] Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2013-14)

13
Και γω τη μέγιστη τόσο τη βρήκα έτσι πρόχειρα (αν ισχύουν οι παροχές που έχει βρει).
Τώρα για την αρνητική απόλυτη, σίγουρα παίζει σπηλαίωση και το φέρνει ισα βάρκα. Παίζει και να το σχολίασε στο μάθημα αλλά δε το χω γράψει κάπου.
Θα χορέψετε ...

Re: [7ο] Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2013-14)

14
Και τα ίδια, νομίζω δεν σχολιάστηκε στη τάξη, αυτό που μπορώ να υποθέσω είναι ότι απλά δεν μπορεί να γίνει η εκροή του ρευστού :p και άρα χρειάζεται αντλια για τη διακίνηση.
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding

Re: [7ο] Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2013-14)

20
Καλησπέρα,

σόρρυ που ρωτάω και εγώ ΞΑΝΑ το ίδιο πράγμα, αλλά είστε απόλυτα σίγουροι ότι δεν έχει γίνει ατμολέβητας στην τάξη? Γιατί η ύλη (τυπικά) άλλα λέει, όμως αν είναι όπως τα λέτε δεν ψήνομαι να συνεχίσω να λύνω λέβητες :P