Re: [7ο] Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2013-14)

31
Έχεις την ισχύ που είναι συνάρτηση του α, γραφεις τον βαθμό απόδοσης ως np=P/Ps, οπότε παραγωγίζεις το np ως προς α. βάζεις την παραγωγο να κάνει 0 και λύνεις ως προς α. Προσοχή στις μονάδες.
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding

Re: [7ο] Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2013-14)

32
Αυτό είναι που με δυσκολεύει, γιατί το Ps είναι συνάρτηση του α και αν γράψω το np=P/Ps το α θα είναι στον παρονομαστή. Και όταν θα παραγωγίσω και πάλι το α θα είναι στον παρονομαστή και στον αριθμητή θα είναι αριθμός και έτσι το κλάσμα μου δεν θα μπορεί να είναι 0 και να λύσω ως προς α. Πού κάνω το λάθος??? Έχω κολήσει με αυτή την άσκηση...

Re: [7ο] Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2013-14)

36
giorgio έχω να σου ζητησω συγγνώμη, πάνω σου είπα να παραγωγίσεις ως προς α, από βιασίνη μου, ενώ εννοούσα V. Ελπίζω να μην σου προκάλεσα πολύ πολύ μεγάλο πρόβλημα. Αν έχεις όποια άλλη απορία γράψε ότι θες
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding

Re: [7ο] Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2013-14)

39
Gil έγραψε:Παιδιά μήπως υπάρχουν οι λύσεις των θεμάτων του '14?

H λύση του πρώτου θέματος νομίζω περιγράφεται παραπάνω. Για το 3ο θέμα έχω κάνει μία πρόχειρη λύση (που δεν ξέρω αν είναι σωστή), αλλά λείπει αυτό που ρώτησα παραπάνω για το έργο. Θα προσπαθησω να την ανεβάσω, αν κ δεν έχω σκάνερ

Re: [7ο] Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2013-14)

40
Στις ισόχωρες η θερμότητα που ανταλλάσσεται είναι cvΔΤ (Στις ισοβαρείς είναι cp). Το καθαρό έργο μπορείς να το υπολογίσεις από την διαφορά των θερμοτήτων στο κύκλο.
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding