Re: Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2012-13)

21
σε ΜΕΚ εννοεις? (γιατι βαριεμαι εστω κ να διαβασω τα θεματα, προσεκτικα τουλαχιστον :P)

edit: ξαναδιαβασα το ποστ σου. θα κοιταξω το βιβλιο των ΜΕΚ κ θα σου πω.
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2012-13)

23
Παιδιά, από τις σημειώσεις για τα "Σύμβολα και διαγράμματα" πρέπει να μάθουμε όλους τους συμβολισμούς;
Ρωτάω γιατί στο μάθημα είχε πει στις αρχές ο Κος Βουτσάς ότι πολλά είναι εξεζητημένα και δεν χρησιμοποιούνται τακτικά.

Re: Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2012-13)

24
Κυρίως πρέπει να μάθετε την κωδικοποίηση στις "ονομασίες" των οργάνων. Π.χ. ότι "TIC-503" είναι το "3ο ενδεικτικό-ρυθμιστικό θερμοκρασίας της 5ης μονάδας". Και το ότι αν έχει μια γραμμή μέσα στον κύκλο είναι τοποθετημένο πάνω σε πίνακα ελέγχου, αλλιώς είναι εγκατεστημένο τοπικά. Τουλάχιστον αυτά αρέσανε στον κ. Παπαϊωάννου... :)

Το να μάθεις απ' έξω τι σημαίνει κάθε περίεργο σύμβολο είναι ανούσιο, μέχρι αύριο θα το έχεις ξεχάσει. Από την άλλη, τα σημαντικότερα τα έχεις χρησιμοποιήσει τόσες φορές που θα τα ξέρεις έτσι κι αλλιώς.

Ωραίο θεματάκι θα ήταν και με τους συμβολισμούς-αρίθμηση ρευμάτων, παρότι πέρσι τουλάχιστον δεν είχε πέσει σε καμία από τις δυο εξεταστικές. Δεν ξέρω παλιότερα.

Σχετικά με τους κινητήρες θυμάμαι ότι διαφωνούσαμε γενικώς για το ποια ήταν η σωστή απάντηση, οπότε (αϊ-ο) δεν θέλω να σε μπερδέψω... Αν μάθει κάποιος την σωστή απάντηση ας την βάλει γιατί έχω περιέργεια! Πάντως νομίζω ο Κουμούτσος αρκεί για τους κινητήρες. Αν δεν έχεις τον β' τόμο δεν χάνεις κάτι δηλαδή (ως προς αυτά που κάναμε πέρσι με τον Παπαϊωάννου τουλάχιστον).

Re: Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2012-13)

26
αϊ-ο έγραψε:Ευχαριστώ πολύ madadayo! Περιμένω με αγωνία! (Δεν εχω τον 2ο του Παπαιωαννου, διαβασα μονο απο σημειωσεις, διαφανειες και κουμουτσο).
sorry, αλλα τελικα μια εργασια μου εφαγε ολη τη μερα... αν ειναι τωρα θα του ριξω μια ματια...

edit: λοιπον, νομιζω οτι η απαντηση δεν ειναι μονοσημαντη, αλλα εξαρταται απο το ειδος του κινητηρα...
πχ ο συγκεντρωτικος θαλαμος καυσεως μειωνει τον κινδυνο κρουστικης καυσης

edit 2: χωρις να το εχω αποδειξει, νομιζω οτι η αυξηση του αριθμου των κυλινδρων βελτιωνει γενικως τον κυκλο αερα καυσιμου κ αρα θα πρεπει κ να μειωνει το φαινομενο της κρουστικης καυσης, αρα κ τους κραδασμους... εμπειρικα ομως...
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2012-13)

27
Καλησπέρα!Επειδή είμαι από μεγαλύτερο έτος και δεν έχω τα βιβλία Θερμοδυναμικής του Παπαϊωάννου, γνωρίζει κανείς αν η ύλη των βιβλίων αυτών καλύπτεται από τον Κουμούτσο? Και μπορεί να με βοηθήσει κάποιος στην αντιστοιχία με τον Κουμούτσο? Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!

Re: Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2012-13)

29
Νανσυ θα σου ελεγα να διαβασεις συμφωνα με τις σημειωσεις σου και τις διαφανειες που εκανε. Θα εξετασει ο,τι εκανε. Απλα πολλες φορες η υλη που δινεται, δινετα σε πιο γενικο πλαισιο και ισως περιλαμβανει και κομματια που δεν δοθηκε προσοχη στο μαθημα (για να το πω ευγενικα)...:P
In my glass coffin.
I'm waiting.