Re: [7ο] Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2012-13)

42
Να ρωτησω κατι βρε παιδια? στο θεμα με τη μηχανη Otto, ως q (απορριπτομενη) θα παρουμε την q (h) h thn q (L)? γιατι και στα λυμενα που μολις ανεβηκαν αρχικα την βαζει q(L)απο τα δεδομενα αλλα μετα παει και την υπολογιζει!!!!!!!!

Re: [7ο] Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2012-13)

44
Γεια!

Μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει το θέμα 3β 2009? Τι ρόλο παίζει η προηγούμενη μονάδα αφού σε κάθε μονάδα ξεκινάω την αρίθμηση ξεχωριστά?

πχ.αν στη μονάδα 100 έχω 2 ροόμετρα θα γράψω 101,102 και αν η επόμενη μονάδα είναι η 200, τα ροόμετρα θα είναι τα 201,202. Άρα τι ρόλο παίζει η προηγούμενη μονάδα στην εκφώνηση?

Re: [7ο] Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2012-13)

45
bassicsound έγραψε:Είναι στη σελίδα 2 αυτού του topic. Δεν ξέρω πώς να βάλω το link ;Ρ
[offtopic]
Πατάς (δεξί κλικ) πάνω στο: '' Re: [7ο] Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2012-13) '' που λέει πάνω από το πόστ που θες και παντάς αντιγραφή τοποθεσίας δεσμού ή κάπως έτσι. Στο ποστ που δημοσιεύεις paste το λινκ :T:
ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ και στους Χημικους Μηχανικους!

Δύο Φράσεις Προκαλούν Αληθινό Τρόμο: ''Κάναμε ό,τι μπορούσαμε..'' και ''ο Βύντρα Σεντράρει! :o ''

Re: [7ο] Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2012-13)

46
Οlesia έγραψε:Γεια!

Μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει το θέμα 3β 2009? Τι ρόλο παίζει η προηγούμενη μονάδα αφού σε κάθε μονάδα ξεκινάω την αρίθμηση ξεχωριστά?

πχ.αν στη μονάδα 100 έχω 2 ροόμετρα θα γράψω 101,102 και αν η επόμενη μονάδα είναι η 200, τα ροόμετρα θα είναι τα 201,202. Άρα τι ρόλο παίζει η προηγούμενη μονάδα στην εκφώνηση?
Κανέναν. Να σε μπερδέψει θέλει.

Re: [7ο] Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2012-13)

48
vago έγραψε:Να ρωτησω κατι βρε παιδια? στο θεμα με τη μηχανη Otto, ως q (απορριπτομενη) θα παρουμε την q (h) h thn q (L)? γιατι και στα λυμενα που μολις ανεβηκαν αρχικα την βαζει q(L)απο τα δεδομενα αλλα μετα παει και την υπολογιζει!!!!!!!!
Με \( q_H \) συμβολίζεται η θερμότητα που προσδίδεται στο σύστημα, από ένα "θερμοδοχείο" υψηλής (High) θερμοκρασίας. Στους κινητήρες θεωρείται ότι η ενέργεια που παράγεται από την καύση αντιστοιχεί σε μια τέτοια μεταφορά θερμότητας.
Με \( q_L \) συμβολίζεται η θερμότητα που απορρίπτεται από το σύστημα, σε ένα θερμοδοχείο χαμηλής (Low) θερμοκρασίας. Άρα αυτή ψάχνεις. :)

Re: [7ο] Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2012-13)

50
Το 4km,90 αναφέρεται στις δύο γωνίες (30 μοιρών) στην σωλήνωση αναρρόφησης. Χωρίς να είμαι σίγουρος, γιατί έχω να αγγίξω το μάθημα 2 χρόνια περίπου, επέλεξα αυτήν την τιμή γιατί αυτό ήταν το μόνο στοιχείο για τις δευτερεύουσες απώλειες που έδινε στην εκφώνηση και έπρεπε κάπως να συνδεθεί το km,90 με τη γεωμετρία του σχήματος. Το 4km,90 μπορείς να το βρεις στον Πίνακα 4-10 (σελ. 249) του Παπαϊωάννου.