Re: Ενόργανη Χημική ανάλυση (ΦΜΑ) (2010-11)

21
Η ύλη είναι η εξής (όπως την είπαν στο τελευταίο μάθημα):
Βιβλίο Κυρίας Όξενκιουν-Πετροπούλου
Όλα, εκτός από:
  • Κεφ 8.Β (AFS)
    Κεφ 9.Ε (GD)
    Κεφ 10.6 (SS-MS)
    Κεφ 15 (MLS)
    Κεφ 16.7 (RS)
Βιβλίο Κυρίας Παππά
Όλα (δεν θυμάμαι να είπαν κάτι εκτός)

Εργ. οδηγός
Μόνο συμπληρωματικά στην ύλη των ανωτέρω

Re: Ενόργανη Χημική ανάλυση (ΦΜΑ) (2010-11)

23
Να ρωτήσω κάτι, άμα ξέρει κανείς..Να δώσουμε ιδιαίτερη σημασία και στο πειραματικό ή στο πολύ ειδικό οργανολογικό κομμάτι για κάθε μέθοδο..?
Life’s a game. You have two options. Either you play along or you sit in the bench, watching other play it.

Re: Ενόργανη Χημική ανάλυση (ΦΜΑ) (2010-11)

24
Προσωπικά ως ουσιωδέστερα κράτησα τα εξής:
1. τη γενική αρχή κάθε μεθόδου και σε ποιες ιδιότητες του δείγματος βασίζεται
2. τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα της μεθόδου και κατά πόσο αυτή είναι ακριβής και αξιόπιστη
3. τις εφαρμογές κάθε μεθόδου

Από την οργανολογία θα κράταγα μόνο τα βασικά μέρη και κυρίως τα πλέον "χαρακτηριστικά" κάθε οργάνου. Θεωρώ προσωπικά ανούσιο να μάθει κανείς τη διάταξη των οπτικών στοιχείων μέσα σε ένα φασματόμετρο πχ, αφού είναι κάτι αρκετά εξειδικευμένο και τεχνικό, το οποίο μπορεί να ποικίλει.

Στο πειραματικό τι να σου πω... Ό,τι σου έμεινε από το εργαστήριο.

Δεν έχω δει παλιά θέματα, αλλά από το μάθημα (και κυρίως το εργαστήριο) προσωπικά αυτά μου φάνηκαν οτι άξιζαν περισσότερης προσοχής. :)

Re: Ενόργανη Χημική ανάλυση (ΦΜΑ) (2010-11)

25
έχω την εντύπωση ότι εξαρτάται από τη διάθεσή της. Υπήρξαν χρονιές που έβαλε καθαρά και μόνο "υπολογιστικά" θέματα. (όχι ακριβώς αλλά αναφέρονταν σε κάποιο συγκεκριμένο όργανο και βασική μεθοδολογία).
το σεπτέμβρη της ίδιας χρονιάς είχε βάλει την κάθε θεωρητική υπό-λεπτομέρεια (ω λεπτομέρεια).

Επίσης, αν δε με απατάει η μνήμη μου, αρχικά βάζει ερωτήσεις που ουσιαστικά είναι συγκριτικές μεταξύ μεθοδολογιών και οργάνων και "σκανάρει" όλα τα όγνανα - μεθοδολογίες...
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Ενόργανη Χημική ανάλυση (ΦΜΑ) (2010-11)

28
Ελάτε ρε παιδιά, μια χαρά είναι το μάθημα, βγαίνει εύκολα... Και από τα βιβλία τουλάχιστον. Από τη στιγμή που τα έχουμε μάθει ήδη στο εργαστήριο τα βασικά, οι σελίδες φεύγουν νεράκι... Σε εμένα τουλάχιστον. :?

Re: Ενόργανη Χημική ανάλυση (ΦΜΑ) (2010-11)

29
Ειλικρινα μάκη, μην τα λες παραέξω αυτά γιατί θα φας ξύλο..Όταν σε ρωτάει δώστε τη σχηματική διάταξη, τις σημαντικότερες διαφορές και πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα WD-XRF και ED-XRF όπως και τα χαρακτηριστικά του CI και ΕΙ ιονισμού στο MS εσύ τα ξέρεις δηλαδή?????????????????????Θα τρελαθώ..
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.