Re: [5ο] Αρχές κυτταρικής Βιολογίας & Βιοχημείας (2015-16)

11
Chem26 έγραψε:Καλησπέρα.
Δεν έχω δώσει πρόοδο και δεν έχω ανοίξει βιβλίο γενικά. Σε χρονικό διάστημα 4 ημερών, προλαβαίνω να διαβάσω για να πάρω ένα 6-7;
Ευχαριστώ!
η ύλη είναι 9 κεφάλαια από το βιβλίο του Alberts και όλες οι σημειώσεις της Δέτση..
οπότε κρίνε αν σου φτάνει ο καιρός για ένα 6 με 7

Re: [5ο] Αρχές κυτταρικής Βιολογίας & Βιοχημείας (2015-16)

12
Chem26 έγραψε:Καλησπέρα.
Δεν έχω δώσει πρόοδο και δεν έχω ανοίξει βιβλίο γενικά. Σε χρονικό διάστημα 4 ημερών, προλαβαίνω να διαβάσω για να πάρω ένα 6-7;
Ευχαριστώ!
Κοίτα, θεωρητικά θα μπορούσες να το ρισκάρεις για το 6-7, με τον εξής τρόπο
->Διαβάζοντας τέλεια το κομμάτι της Δέτση (30%)
->Από Τόπακα να έχεις διαβάσει πάρα πολύ καλά το κεφάλαιο με τα ΔG, τον κύκλο του Krebs(νομίζω ότι ο Τόπακας αγαπάει την ερώτηση "Χορηγούμε σε δύο μικροοργανισμούς, έναν αερόβιο που έχει τη δυνατότητα παραγωγής κιτρικού οξέος και έναν αναερόβιο που έχει τη δυνατότητα να παράγει αιθανόλη, μια ουσία που κάνει τις μεμβράνες των μιτοχονδρίων διαπερατές στα πρωτόνια. Ποιος μικροοργανισμός θα επιζήσει; Δικαιολογείστε την απάντησή σας"), Αντιγραφή. Οι περισσότερες μονάδες του από το 40%, εκεί ήταν πέρσι (δες και κάτι λύσεις παλιών θεμάτων που έχουν ανέβει )
->Για Κέκο μεμβράνες και άγιος ο θεός κυρίως καθώς είναι το μισό κομμάτι της ύλης. Η υπόλοιπη ύλη του κέκου είναι πιο δύσνόητη σχετικά. Επίσης υπάρχει το ενδεχόμενο να το παίξει όπως πέρσι και να βάλει μόνο ΣΛ και να παίξει και ο παράγον τύχη...

Συνοψίζοντας η δομή του τελικού διαγωνίσματος πέρσι ήταν
30% Δέτση
40%Τόπακας
30%Κέκος

Τα θέματα ήταν βατά σχετικά αν είχες διαβάσει, και με βάση τα όσα έγραφα παραπάνω ένα 7 είναι εφικτό, υπό την προϋπόθεση ότι αυτές τις 4 μέρες θα διαβάσεις σωστά, λίγο πιο στοχευμένα και με αρκετούς καφέδες παρέα (λένε ότι οι καφέδες βοηθάνε να μείνεις ξύπνιος, εγώ όσες φορές το δοκίμασα με έπιασε υπνηλία):P πάντως αν έχεις κανένα άλλο μαθημα εκείνες τις μέρες που θεωρείς ότι έχεις περισσότερες πιθανότητες, δώσε εκείνο.. Αυτά...
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [5ο] Αρχές κυτταρικής Βιολογίας & Βιοχημείας (2015-16)

14
Καλημέρα σε όλους! Μια γρήγορη ερώτηση σε αυτούς που έχουν δώσει το μάθημα. Για όσους δίνουν την ύλη της 2ης προόδου, αρκούν οι αντίστοιχες διαφάνειες του μαθήματος η πρέπει να διαβάσουμε και απο βιβλίο; Ευχαριστώ.

Re: [5ο] Αρχές κυτταρικής Βιολογίας & Βιοχημείας (2015-16)

15
themistakas έγραψε:Καλημέρα σε όλους! Μια γρήγορη ερώτηση σε αυτούς που έχουν δώσει το μάθημα. Για όσους δίνουν την ύλη της 2ης προόδου, αρκούν οι αντίστοιχες διαφάνειες του μαθήματος η πρέπει να διαβάσουμε και απο βιβλίο; Ευχαριστώ.
Σίγουρα οι διαφάνειες μόνες τους, δεν κάνουν τπτ.. πρέπει να το ανοίξεις το βιβλιαράκι...
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [5ο] Αρχές κυτταρικής Βιολογίας & Βιοχημείας (2015-16)

16
Παραθέτω για όποιον δίνει ολόκληρο το μάθημα, τι μας είχε πει η Δέτση να ξέρουμε για το κομμάτι της βιοχημείας για την πρόοδο, που λογικά συμπίπτουν με το τι θα ρωτήσει στο δικό της κομμάτι στην εξέταση.

**ερωτήσεις προόδου βιοχημείας**

1)να ξέρω να μετατρέπω από fisher-->haworth + προβολή ανάκλιντρου

2)τι είναι πολυστροφισμός και κατηγορίες σακχάρων

3)δισακχαρίτες - να αναγνωρίζω το δεσμό που έχουν (1,4α, 1,2β κλπ)

4)κυταρρίνη άμυλο γλυκογόνο να αναγνωρίζω και να μπορώ να περιγράψω δευτεροταγή δομή

5)αμινοξέα να ξέρω γενικά δομή, που μπένει η πλευρική αλυσίδα

6)ισοηλεκτρικό σημείο

7)πεπτιδικός δεσμός δομικα χαρακτηριστικά, και γιατί είναι έτσι

8) πρωτεινική δομή να ξέρω να περιγράφω και ποια χαρακτηριστικά έχει

9)ένζυμα, τις θεωρίες για τη λειτουργία και εξειδίκευση ( PH, θερμοκρασία κλπ)

10) φωσφολιπίδια, μεμβράνες ( να αναγνωρίζω δομές κλπ)

ΥΓ: ΔΕΝ χρείαζετε να ξέρουμε απέξω κάποια δομή, απλά να τις αναγνωρίζουμε και να ξέρουμε τι ισχύει γι αυτές!

Re: [5ο] Αρχές κυτταρικής Βιολογίας & Βιοχημείας (2015-16)

18
Κάποια απο τα σημερινά θέματα Βιολογίας-Βιοχημείας
Ήταν και άλλες 3 ερωτήσεις απο βιολογία στο κομμάτι του τόπακα 1.αν παραβιάζεται το 2 θερμοδυναμικό αξίωμα στα κύτταρα 2.διαφορά NADH NADPH και μια ερώτηση που δεν θυμάμαι..
12575707_10205605256998857_235570684_n.jpg
12576238_10205605259318915_1752140783_n.jpg
12576334_10205605261958981_421055837_n.jpg
12606919_10205605242478494_1467624858_n.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Re: [5ο] Αρχές κυτταρικής Βιολογίας & Βιοχημείας (2015-16)

19
Η 3η ερώτηση του Τόπακα ήταν:
Από που παίρνουν την οξειδωτική δύναμη για καταβολισμό της γλυκόζης τα αναερόβια κύτταρα.
Αν θυμάμαι πολύ λάθος ας με διορθώσει κάποιος.
ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΝΕΟ
"Ποιός τον χ@ζει τον πρεζάκια τον Κέρουακ; Μόνο Καββαδίας ρε!"

Re: [5ο] Αρχές κυτταρικής Βιολογίας & Βιοχημείας (2015-16)

20
Περίληψη από τα κεφάλαια του alberts που είναι εντός της εξεταστέας ύλης για το κομμάτι του Τόπακα και του Κέκου. Warning, μερικά πράγματα μπορεί να μη φαίνονται καλά...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα
cron