Re: Απορίες για 5ο εξάμηνο

12
Ρε παιδιά τι μάθημα επιλογής να πάρω; Είμαι ανάμεσα σε Πολυμένη και Δημοτίκαλη, αλλά δε μπορώ να αποφασίσω. Ξέρω ότι η Δημοτίκαλη έχει εργασία και σχετικά λίγη ύλη, ενώ ο Πολυμένης όχι, αλλά στην τελική ποιο από τα δύο θα μου χρησιμεύσει έστω και λίγο;

Ευχαριστώωωω!

Re: Απορίες για 5ο εξάμηνο

13
Αντκειμενικα μάλλον κανένα από τα δυο δε θα σου φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο. Από το μάθημα της Δημοτικαλη, όμως, μπορείς μέσω της εργασία να μάθεις διαφορα χρήσιμα και ενδιαφέροντα πράγματα αν δεν την κανεις απλά για να την κάνεις

Re: Απορίες για το 5ο εξάμηνο

16
Λοιπόν, έχουμε και λέμε.

Το 5ο εξάμηνο είναι το εξάμηνο που γεμίζεις τη βιβλιοθήκη σου με ογκόλιθους!
Ειδικότερα,

Βιολογία: Ο Τόπακας και ο Κέκος ακολουθούν αρκετά το βιβλίο του Alberts (τουλάχιστον μέχρι πέρσι έτσι γινόταν) και η Δέτση το McMurry. Το βιβλίο τώρα του Lehninger από ό,τι έχω δει είναι περισσότερο Βιοχημεία (δλδ το κομμάτι της Δέτση) παρά Βιολογία (δλδ Τόπακα και Κέκο).
[offtopic]
(άσχετο, αλλά αν κάποιον τον ενδιαφέρει η Βιοχημεία μπορεί να αναζητήσει στο ίντερνετ το βιβλίο των Berg, Tymoczko, Stryer)
Ηλεκτροτεχνία: Μια επιλογή έχει, απλά για να "κοσμεί" τη βιβλιοθήκη βασικά

Φαινόμενα Μεταφοράς ΙΙ: Η επιλογή και εδώ είναι πάλι μόνο μία, και καλό θα ήταν να μελετηθεί κατά τη διάρκεια του εξαμήνου καθώς η ύλη είναι λίγο αχανής για να διαβαστεί όλη μαζί στο τέλος.
Για επιπλέον επιμόρφωση για το κομμάτι της θερμότητας, ωραία αναγνώσματα είναι Fundamentals of Heat and Mass Transfer του Incropera και Heat and mass transfer του Cengel (μπορειτε να τα βρείτε πάντα στους σκοτεινούς διαδρόμους του internet
Spoiler: show
και μετά μπορείτε να παίξετε "το βρείτε τις διαφορές μεταξύ των δύο ξένων αυτών βιβλίων και του βιβλίου του κου Ασημακόπουλου"
ΦΜΑ: Το βιβλίο της Όξενκιουν είναι κακογραμμένο και δε διαβάζεται κατά τη γνώμη μου. Ειδικά στο κομμάτι του XRD και του XRF πιθανότατα να θέλει κανείς να αυτοκτονήσει καθώς το διαβάζει, αλλά από την άλλη είναι πιο "κατάλληλο" για να το διαβάσεις για εξετάσεις λόγω όχι τόσο μεγάλου όγκου. Το βιβλίο του Skoog είναι εξαιρετικό, διαφωτιστικό, πολύ καλή πηγή για εργασίες ΑΛΛΑ είναι και τεράστιο και σε καμία περίπτωση να το διαβάσεις τελευταία στιγμή για εξετάσεις. Τώρα καταλήγουμε στο τι θέλει κανείς, ένα όχι και τόσο καλής ποιότητας που βοηθάει στην εξέταση ή ένα πολύ καλό βιβλίο που θα σου μείνει και μετά.

ΜΦΔ Ι: Κατ'αρχάς το βιβλίο του Cengel είναι για τα φαινόμενα μεταφοράς ΙΙ, δεν ξέρω τι δουλειά έχει για προτεινόμενο στα ΜΦΔ Ι. Μετά το βιβλίο του Γεντεκάκη περιέχει κυρίως την ύλη των ΜΦΔ ΙΙ και ένα κομμάτι από την ύλη του κου Ζιώμα και δεν περιέχει τπτ από ξήρανση, εξάτμιση, εναλλάκτες... Τέλος το βιβλίο του ΜcCabe.. Ένα βιβλίο που οι φήμες λένε ότι δεν πρέπει να λείπει από τη βιβλιοθήκη κανενός χημικού μηχανικού, υπάρχει, όμως, ένα μικρό προβληματάκι... Δεν περιλαμβάνει την ύλη ξήρανση, εξάτμιση, εναλλάκτες ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ στη σχολή μας, δλδ δεν έχει το σετ των εξισώσεων που αναφέρονται στο μάθημα και αν παει κανείς να διαβάσει για τα θέματα που βάζει ο Μιχαηλίδης από εκεί, πλην των θεωρητικών ερωματακιών, δεν πρόκειται να γράψει τπτ παραπάνω. Και από που διαβάζουμε τώρα για αυτό το μαθημα θα ρωτήσει κανείς?
Βρίσκουμε από κάπου το βιβλίο "Σχεδιασμός θερμικών διεργασιών" του κου Μιχαηλ... της διδάσκουσας ήθελα να πω, τραβάμε φωτογραφίες ή φωτοτυπούμε τα τρία αυτά κεφάλαια (ίσως και το κεφάλαιο με την αντλία θερμότητας, αν την κάνουν και φέτος) για να εχουν μια εικόνα περί των εξισώσεων, και μετά ο θεός βοηθός με γνώμονα τις ασκήσεις που έχουν "λυθεί" στο μάθημα..

Από τα επιλογής μόνο η διάβρωση μετάλλων έχει βιβλίο από τον εύδοξο αν θυμάμαι καλά....

Αυτά για το 5ο εξάμηνο...
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα