Re: Aπεργία Διοικητικών Pt 2

151
GK1992 έγραψε: Καλύτερο θα ήταν, και για την κουβέντα, ή να τα στηρίζεις ή να μην τα αναφέρεις εξαρχής. Γράφεις οτι είναι κοινό μυστικό πως οι διοικητικοί πληρώνονται κανονικά και σου απαντάει οτι έχει δει χαρτί μισθοδοσίας. Εμένα σαν αναγνώστη με ενδιαφέρει να μάθω τι πληροφορίες έχεις, γιατί αυτό το οποίο λες είναι σημαντικό και δε μπορεί να το αφήνεις στον αέρα
Καλά, γενικότερα πρέπει να κρατάμε μια στάση γόνιμης αμφισβήτησης ως προς τις πληροφορίες που δεχόμαστε, ειδικά αυτή την περίοδο που γράφονται "άπειρα" άρθρα για την κατάσταση στο πολυτεχνείο. Κι εμένα θα με ενδιέφερε να μάθω τις πηγές και την απόδειξη των όσων λέγονται αλλά δεν με πείθει δυστυχώς ή ευτυχώς και το "έχω δει με τα μάτια μου ότι..." όχι γιατί το λέει ο συμφορουμίτης rgbtry92 (που ούτε τον ξέρω προσωπικά) αλλά επειδή μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε και δεν μπορεί να μου αποδείξει μέσω του φόρουμ ότι όντως αυτό είδε. Θέλω να πω λοιπόν ότι καλό είναι να ακούγονται διάφορες απόψεις κατά το δυνατόν τεκμηριωμένες και από κει και πέρα ο καθένας με την κρίση, τις γνώσεις και τα επιχειρήματά του να διαμορφώνει τη δική του γνώμη.
Study at ΕΜΠ they said... It will be fun they said...

Re: Aπεργία Διοικητικών Pt 2

152
Nickk έγραψε:
GK1992 έγραψε: Καλύτερο θα ήταν, και για την κουβέντα, ή να τα στηρίζεις ή να μην τα αναφέρεις εξαρχής. Γράφεις οτι είναι κοινό μυστικό πως οι διοικητικοί πληρώνονται κανονικά και σου απαντάει οτι έχει δει χαρτί μισθοδοσίας. Εμένα σαν αναγνώστη με ενδιαφέρει να μάθω τι πληροφορίες έχεις, γιατί αυτό το οποίο λες είναι σημαντικό και δε μπορεί να το αφήνεις στον αέρα
Καλά, γενικότερα πρέπει να κρατάμε μια στάση γόνιμης αμφισβήτησης ως προς τις πληροφορίες που δεχόμαστε, ειδικά αυτή την περίοδο που γράφονται "άπειρα" άρθρα για την κατάσταση στο πολυτεχνείο. Κι εμένα θα με ενδιέφερε να μάθω τις πηγές και την απόδειξη των όσων λέγονται αλλά δεν με πείθει δυστυχώς ή ευτυχώς και το "έχω δει με τα μάτια μου ότι..." όχι γιατί το λέει ο συμφορουμίτης rgbtry92 (που ούτε τον ξέρω προσωπικά) αλλά επειδή μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε και δεν μπορεί να μου αποδείξει μέσω του φόρουμ ότι όντως αυτό είδε. Θέλω να πω λοιπόν ότι καλό είναι να ακούγονται διάφορες απόψεις κατά το δυνατόν τεκμηριωμένες και από κει και πέρα ο καθένας με την κρίση, τις γνώσεις και τα επιχειρήματά του να διαμορφώνει τη δική του γνώμη.
O συνάδελφος GK1992 αναφέρεται περισσότερο στο εξής(στο οποίο έχει και δίκιο). Γενικότερα δεν έχουμε "βούλα" για να επικυρώσουμε το τι ξέρει ο καθένας, αλλά για κάποιους(όχι όλους) το ότι ένα ειλικρινές και διαφανές άτομο ήταν αυτόπτης μάρτυρας γεγονότος, ίσως και να είναι αρκετό.
Το μόνο σίγουρο βέβαια και για το οποίο σωστά επενέβει, είναι ότι αν έχουμε ελλειπή στοιχεία(ή καθόλου που απλά τα σκεφτήκαμε οι ίδιοι) δεν μπορούμε να οδηγούμαστε σε χαρακτηρισμούς ατόμων και καταστάσεων(που ίσως όντως και να μη γινόντουσαν κατά πρόσωπο με την ίδια "επιχειρηματολογία"), που ίσως να θίγουν και να προσβάλλουν. Το δίκιο κάθε κατάστασης πάντα βέβαια βρίσκεται στη μέση, αλλά ίσως αν κάποιο άτομο-διοικητικός υπάλληλος- τύγχανε να τα διαβάσει σίγουρα δεν θα ήξερε τις προθέσεις του γράφοντα(λογικό αφού δεν το γνωρίζει) και μάλλον θα το ελάμβανε ως λασπολογία.

Κατά τα άλλα γενικότερα είναι καλή η γόνιμη αμφισβήτηση. :T:
Jealousy is the fear or apprehension of superiority: envy our uneasiness under it.
-William Shenstone

Re: Aπεργία Διοικητικών Pt 2

153
Από ανακοίνωση του συλλόγου των διοικητικών έγραψε:Μετά από συνεδρίαση των Δ.Σ. των συλλόγων και βάση του καταστατικού μας συγκαλουμε τρίτη Γενική Συνέλευση σήμερα 1/7 στις 13:00 στην αίθουσα τελετών του κτηρίου διοίκησης.
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Aπεργία Διοικητικών Pt 2

156
ΕΜΠ: Παραιτήθηκαν η πρόεδρος και η ΓΓ των διοικητικών μετά το επ΄ αόριστον κλείσιμο
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Aπεργία Διοικητικών Pt 2

160
Ανακοίνωση Κοσμήτορα Ναυπηγών

Με αφορμή τον παρατεινόμενο αποκλεισμό πρόσβασης στο Ίδρυμα, πραγματοποιήθηκε σήμερα, 1η Ιουλίου, συνάντηση των καθηγητών της Σχολής Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών για να συζητηθεί η κατάσταση που έχει διαμορφωθεί για τη Σχολή καθώς, πλέον των άλλων συνεπειών, υπάρχει ήδη σοβαρότατη προοπτική απώλειας του εαρινού εξαμήνου για τους φοιτητές.

Οι παρευρεθέντες, οι οποίοι αποτελούν την πλειοψηφία των καθηγητών της Σχολής, διαπίστωσαν ομόφωνα τα ακόλουθα:

Η Σχολή από την πρώτη στιγμή συμπαραστάθηκε, τόσο με ανακοίνωσή της όσο και με σειρά ουσιαστικών ενεργειών, στους διοικητικούς υπαλλήλους που αντιμετωπίζουν ξαφνικά και αναίτια την περίπτωση να χάσουν την εργασία τους. Ο προσανατολισμός αυτός της Σχολής παραμένει αμετάβλητος. Εντούτοις, κατά το τελευταίο διάστημα διοικητικοί υπάλληλοι, χωρίς μάλιστα να υπάρχει επισήμως απόφαση του Συλλογικού τους Οργάνου που να έχει κοινοποιηθεί προς την Διοίκηση, κρατούν το Ίδρυμα κλειστό. Ακόμα και υπό τις δεδομένες ακραίες συνθήκες που βιώνει αυτή η ομάδα εργαζομένων του Ιδρύματος, τέτοιες ενέργειες είναι απαράδεκτες και ξένες προς το ακαδημαϊκό μας περιβάλλον, του οποίου βασικές συνιστώσες πρέπει να είναι ο σεβασμός στην εκλεγμένη Διοίκηση και στα βασικά δικαιώματα των Μελών του Ιδρύματος.

Το παρατεινόμενο κλείσιμο του Ιδρύματος δημιουργεί πλέον τον σοβαρότατο κίνδυνο απώλειας του εαρινού εξαμήνου. Στη Σχολή έχουν συμπληρωθεί μέχρι στιγμής 9 εβδομάδες (παρά 1 ημέρα) από τις 13 του κατά νόμον απαιτουμένου χρόνου διδασκαλίας. Αν τα μαθήματα επαναρχίσουν εντός της τρέχουσας εβδομάδας είναι δυνατή η ολοκλήρωση της διδασκαλίας μέχρι την Παρασκευή 1η Αυγούστου, που αποτελεί το απόλυτο όριο για τον τερματισμό του διδακτικού εξαμήνου. Αν όμως παρέλθει η εβδομάδα χωρίς αποτέλεσμα, τα μέλη της Σχολής πιστεύουν ότι de facto προκύπτει απώλεια του εξαμήνου.

Δεδομένης της απόλυτης κρισιμότητας της κατάστασης, καλείται η Διοίκηση να προβεί στις απαραίτητες ενέργειες στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων της για να αποκατασταθεί η ελεύθερη πρόσβαση στο Ίδρυμα και να επαναρχίσουν άμεσα τα μαθήματα.
(παρόμοια ανακοινώθηκαν και στην σχολή Πολιτικών)
cron