Ποιά πορεία πρέπει να ακολουθήσει το Ε.Μ.Π?

Το δημοψήφισμα λήγει την Τετ 13 Νοέμ 2013, 3:16 pm Μπορείτε να επιλέξετε 1 επιλογή

Ανοίγουμε και καπάκι εξεταστική (Σενάριο πρύτανη)
Σύνολο ψήφων: 8 (12%)
Ανοίγουμε και καπάκι μάθημα (με ή χωρίς πτυχιακή)
Σύνολο ψήφων: 46 (68%)
Στήριξη αγώνα Διοικητικών Υπαλλήλων, κλειστό πανεπιστήμιο μέχρι δικαίωσης
Σύνολο ψήφων: 14 (21%)
Άλλο (Δεν υπάρχουν ψήφοι)
Σύνολο ψήφων: 68

Re: Ανοίγει Απο Δευτέρα το ΕΜΠ;

41
Έχοντας μπει στον 6ο χρόνο σπουδών μου δε θυμάμαι δυστυχώς ποτέ να έχει γίνει ένα σωστό εξάμηνο. Και όταν λέω "σωστό" εννοώ στην ώρα του, με τις προγραμματισμένες ώρες μαθημάτων, χωρίς αναπληρώσεις εργαστηρίων όλη την ώρα, χωρίς τρέξιμο τελευταίας στιγμής για να τελειώσουμε την ύλη. Πάντα θυμάμαι ένα μπάχαλο (όσο πιο ευγενικά μπορώ το λέω). Τσαπατσουλιά πάνω στην τσαπατσουλιά. Προσωπικά θεωρώ οτι απο τη σχολή παίρνουμε οι τυχεροί έναν πιο πρακτικό τρόπο σκέψης και πολύ στοιχειώδεις γνώσεις, αλλά ουσιαστικές γνώσεις σε βάθος δε παίρνουμε σχεδόν σε κάνενα μάθημα. Με θεματάκια καρμπόν και καλές σημειωσούλες παίρνουμε και το πολυπόθητο 5αρακι (και παραπάνω πολλές φορές), αλλά απο ουσία μηδέν.

Ρητορικό ερώτημα: Στόχος της σχολής είναι να μας δώσει τελικά τα απαραίτητα εφόδια για την επαγγελματική μας πορεία ή απλά λειτουργεί ως ένα ακόμα εξεταστικό κέντρο;

Κλασσική εικόνα αμφιθεατρου: Όταν οι φοιτητές δεν παρακολουθούν ο καθηγητής καταφεύγει στην ατάκα "παιδιά, αυτά που λέω μπαίνουν στις εξετάσεις" και τσουπ αμέσως έχει την αμέριστη προσοχή μας (δεν βγάζω τον εαυτό μου σε καμία περίπτωση απ'εξω).

Το ίδιο πάει να γίνει και τώρα με την "σωτηρία" της εξεταστικής. Καταλαβαίνω πόσο σημαντικό είναι να σωθεί μία εξεταστική γιατί παιδιά περιμένουν να πάρουν πτυχίο και προσωπικά δεν το κρύβω με βολεύει να γίνει η εξεταστική ακόμα και έτσι στριμόκωλη, αλλά τελικά πού δίνουμε βάση; Στη διδασκαλία ή στην εξέταση; Νομίζω στο δεύτερο...
"I went numb when I learned to see..."

Re: Ανοίγει Απο Δευτέρα το ΕΜΠ;

42
Ξυπνάς και ξαφνικά...χάος :razz:

Λόγω της κρισιμότητας του θέματος, καθαρά για να δούμε που κυμαινόμαστε, προσθέτω στο 1ο πόστ του τόπικ ένα poll (ψηφοφορία) με 4 επιλογές:
  • 1ο Σενάριο: Ανοίγουμε και καπάκι εξεταστική (Σενάριο πρύτανη)
  • 2ο Σενάριο: Ανοίγουμε και καπάκι μάθημα (με ή χωρίς πτυχιακή)
  • 3ο Σενάριο: Στήριξη αγώνα Διοικητικών Υπαλλήλων, κλειστό πανεπιστήμιο μέχρι δικαίωσης
  • 4ο Σενάριο: Άλλο
Νομίζω είναι ξεκάθαρο τι σημαίνει κάθε επιλογή. Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σαν σενάριο γράψτε ελεύθερα. Επαναλαμβάνω ότι είναι καθαρά για να δούμε τί τάση έχουμε. :)
ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ και στους Χημικους Μηχανικους!

Δύο Φράσεις Προκαλούν Αληθινό Τρόμο: ''Κάναμε ό,τι μπορούσαμε..'' και ''ο Βύντρα Σεντράρει! :o ''

Re: Ανοίγει Απο Δευτέρα το ΕΜΠ;

43
Θα ήθελα στο 3ο σενάριο να προσθέσω πως δεν πρόκειται μόνο για στήριξη των διοικητικών υπαλλήλων και του αγώνα τους. Οι επιπτώσεις από την διαθεσιμότητά τους, όπως έχει ξανααναφερθεί, θα είναι σε συνδυασμό με άλλα πράγματα (επέκταση της διαθεσιμότητας στα μέλη ΔΕΠ, γενικότερο πολιτικό προσκήνιο) καταλυτικές για τη μετατροπή του Πανεπιστημίου (πιθανή ιδιωτικοποίηση, υποβάθμιση σπουδών). Επιπλέον και σημαντικότατο, πρόκειται για έναν αγώνα που εν προκειμένω έχει τη δυνατότητα να διευρυνθεί και να πάρει μεγάλες διαστάσεις και εμείς μπορούμε να τον ενισχύσουμε!

Re: Ανοίγει Απο Δευτέρα το ΕΜΠ;

44
Σιγα μην βγει το σεναριο 3, αφου ειμαστε επαναστατες του καναπε και μας νοιαζουν οι εξετασεις μονο!

Winter is coming...
Ο άνθρωπος παντρεύεται από έλλειψη γνώσης, χωρίζει από έλλειψη υπομονής και ξαναπαντρεύεται από έλλειψη μνήμης..

Re: Ανοίγει Απο Δευτέρα το ΕΜΠ;

45
Διορθώστε με σας παρακαλώ σε περίπτωση που δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά.Η σύγκλητος δεν ολοκληρώθηκε καθώς έλλειπε ο πρύτανης και αποχώρησε ο Κοσμήτορας των πολιτικών μηχανικών. Συνεπώς η πρόταση του πρύτανη δεν έχει ψηφιστεί (ακόμα τουλάχιστον). Επιπλέον διεξάγεται αυτή την ώρα και η συνέλευση των διοικητικών οι οποίοι αν αποφασίσουν να συνεχίσουν τις περιφρουρούμενες απεργιακές κινητοποιήσεις (ενδεχόμενο που φαίνεται πολύ πιθανό) ό,τι και να αποφασίσει ο πρύτανης, η σύγκλητος και δεν ξέρω και εγώ ποιος άλλος δεν θα μπορούμε να μπούμε στο ίδρυμα. Ακόμα όμως και να μην λογαριάσουμε τους διοικητικούς και σταθούμε μόνο στο γεγονός οτι τίποτα δεν έχει ψηφιστεί και αναμένουμε το αν και πότε θα υπάρξει πρυτανική απόφαση πώς ακριβώς υποστήριχθηκε οτι αρχίζουμε την Τετάρτη εξεταστική όπως μας μετέφερε ένας συμφοιτητής πιο πάνω; Και για να μην παρεξηγηθώ δεν υπάρχει καμία διάθεση να υπονοήσω κάτι για τον συνάδελφο που μετέφερε το παραπάνω νέο ο οποίος φαντάζομαι οτι είχε καθαρά διάθεση να ενημερώσει όσο γίνεται πιο γρήγορα τον φοιτητικό σύλλογο (και αναφέρει και την πηγή του) αλλά για το πόσο υπεύθυνα ή με ποιο σκεπτικό αυτή η πληροφορία διέρρευσε. Αναρρωτιέμαι τελικά τι παιχνίδια παίζονται τελικά σε βάρος των φοιτητών. Ξαναλέω πως κάθε σχόλιο που ίσως κάνετε είναι δεκτό και πολύ πιθανόν να μην έχω καταλάβει κάτι εγώ σωστά.