Ποιά πορεία πρέπει να ακολουθήσει το Ε.Μ.Π?

Το δημοψήφισμα λήγει την Τετ 13 Νοέμ 2013, 3:16 pm Μπορείτε να επιλέξετε 1 επιλογή

Ανοίγουμε και καπάκι εξεταστική (Σενάριο πρύτανη)
Σύνολο ψήφων: 8 (12%)
Ανοίγουμε και καπάκι μάθημα (με ή χωρίς πτυχιακή)
Σύνολο ψήφων: 46 (68%)
Στήριξη αγώνα Διοικητικών Υπαλλήλων, κλειστό πανεπιστήμιο μέχρι δικαίωσης
Σύνολο ψήφων: 14 (21%)
Άλλο (Δεν υπάρχουν ψήφοι)
Σύνολο ψήφων: 68

Re: Ανοίγει Απο Δευτέρα το ΕΜΠ;

31
kop3110 έγραψε:Λοιπόν συμφωνα με τελευταίες πληροφορίες εξετάσεις θα αρχίσουν την προσεχή Τετάρτη 13/11 και θα ολοκληρωθούν στις 29/11. Μαθημα αρχίζει στις 2/12 ενώ για τους πρωτοετείς ΝΟΜΙΖΩ την προσεχή Τετάρτη. Περιμενουμε βέβαια κ επίσημη ανακοίνωση.
Είχες ενημέρωση από τη σύγκλητο?
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding

Re: Ανοίγει Απο Δευτέρα το ΕΜΠ;

33
Κάνω επίκληση στη λογική όλων και σας καλώ να σκεφτείτε τον παραλογισμό του να εφαρμοστεί μια τέτοια απόφαση. Ακόμη και για τους πολέμιους των κινητοποιήσεων και αυτούς που μάχονται για ανοιχτή σχολή, εκτιμώ ότι μια τέτοια εφαρμογή δεν μπορεί να τους βρίσκει σύμφωνους. Όσον αφορά το εκπαιδευτικό κομμάτι, θεωρώ ότι η μετακίνηση του εξαμήνου ίσως να είναι λιγότερο βάναυση από αυτό που προτείνεται ή τουλάχιστον είναι κάτι που μπορεί να τεθεί υπό συζήτηση. Και για όσους επιθυμούν να προβληματιστούν λίγο παραπάνω, προσθέτω το ζήτημα της αξιοποίησης του χαμένου χρόνου: το να ανοίξει τώρα το ΕΜΠ με αυτόν τον τρόπο δεν θα σημαίνει τίποτα περισσότερο από δυο χαμένους μήνες. Ίσως ακούγεται οξύμωρο, δεδομένου ότι για κάποιους η λύση δεν είναι να χαθεί και άλλος χρόνος, όμως δεν είναι... Δεν ξέρω που θα μπορούσαμε ακριβώς να εκφράσουμε την αντίθεσή μας, όσοι είμαστε αντίθετοι, αλλά φαντάζομαι σε σημεία αναφοράς, όπως στα όργανα της σχολής, ακόμα και καλώντας φοιτητική συνέλευση.

Re: Ανοίγει Απο Δευτέρα το ΕΜΠ;

34
[offtopic]
Εγώ θυμάμαι ήδη από το Σεπτέμβριο σε συνομιλίες με αρμόδιους να λέγεται ότι η εξεταστική δε θα σωθεί και ότι θα βρεθεί ενδιάμεση λύση, ή 2 διπλές, ή εξετάσεις τα Σάββατα. Και τώρα που έχουν περάσει άλλοι 2 μήνες η εξεταστική μπορεί να σωθεί; Με τι κόστος, μαθήματα μέχρι τον επόμενο Σεπτέμβριο; Και μετά πάλι εξεταστική κατευθείαν;
Ο λόγος που έβαλα τα παραπάνω σε offtopic είναι επειδή έχουν μικρό νόημα στο Ίδρυμα του παραλογισμού. Ας βγάλουν γρήγορα το πρόγραμμα να αρχίσουμε να ξαναδιαβάζουμε για τη συμπυκνωμένη εξεταστική που θα προλάβουμε να δώσουμε τα μισά από όσα θα δίναμε και οι αναβαθμολογήσεις θα πάνε άκλαυτες.
[offtopic]
Α, και κάτι τελευταίο: Εφόσον υπολογίζουμε ότι η μείωση του προσωπικού θα δημιουργήσει πολλά προβλήματα, είναι όντως αυτό που θέλουμε να κάνουμε πρώτα οι εξετάσεις;
Για αυτό που λέει ο Αλκίνοος που έγραψε στο μεταξύ: Συμφωνώ ως προς το ότι έτσι δεν κάνουμε τίποτα. Διαφωνώ με το να συνεχίσουμε να χάνουμε το εξάμηνο, νομίζω όμως ότι κάπως θα έπρεπε να επηρεάσουμε την απόφαση περί της εξεταστικής. Πρέπει να αρχίσουμε μαθήματα, τώρα. Η συνέλευση όμως σαν όργανο έχει παραξηλωθεί και δεν νομίζω ότι μπορεί να βοηθήσει. Καμιά ιδέα παιδιά;
Kuchiki Byakuya

Re: Ανοίγει Απο Δευτέρα το ΕΜΠ;

35
Είχα διαβάσει στο φόρουμ ότι στην χειμερινή εξεαστική, τότε με τις απεργίες που είχε επικρατήσει ένα αλλαλούμ με το αν θα δωθούν ή όχι τα μαθήματα, είχαν σταλθεί μαζικά e-mail στον Κούκιο τα οποία παραβλέφθηκαν. Σε κάποιον θα φαίνονταν παραλογο να προτείνουμε το ίδιο πράγμα αλλα έχουμε μια ειδοποιό διαφορά, ότι τώρα κοσμήτορας είναι ο Μπουντουβής, ο οποίος ενδεχομένως να δώσει κάποια σημασία (ελπίζω τουλάχιστον). Αν αναλάμβανε κάποιος να συντάξει με ορθά επιχειρήματα γιατί είναι καλύτερο να μην κάνουμε τώρα εξεταστική αλλά να ξεκινήσουμε άμεσα μαθήματα και όλα τα συναφή και το προωθούσαμε και σε άλλους ώστε να το στείλουν και αυτοί; Ίσως να είναι λίγο αφελής ως ιδέα, αλλά τουλάχιστον είναι μία ιδέα...
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Ανοίγει Απο Δευτέρα το ΕΜΠ;

36
Παρεμπιπτόντως, στο facebook διαβάζω ότι τελικα δεν ολοκληρώθηκε η σύγκλητος γιατί αποχώρησε ο κοσμήτορας των πολιτκών μηχανικών...

Επίσης αναφέρεται ότι αναμένεται Πρυτανική Πράξη... (ό,τι και αν είναι αυτό)

Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Ανοίγει Απο Δευτέρα το ΕΜΠ;

37
Έλεος απλά ... Ξυπνάς και μαθαίνεις οτι σε 4 μέρες γράφεις ... Αν το ζητούμενο είναι να κάνουμε ενα πασάλειμμα 3 βδομάδες να κατέβει ο λαός να γράψει το 1/3 όσων είχε προγραμματίσει τα ρέστα μου ... Δεν μπορούν ούτε σαν πρόταση να γράφονται τέτοια πράγματα ... Οι βελτιώσεις εννοείται πάνε κουβά και μετά για όσους χρωστάνε όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε. Και μετά απο αυτή τη πανωλεθρία ξεκινάς Δεκέμβρη και ή μαθαίνεις ενα μάθημα και το δίνεις έντιμα αλλά κάνεις Αύγουστο στο κυλικείο ή πασαλείβεις ξανά λόγω πρότερου πασαλείμματος, δίνεις και στο τέλος 2-3 μιλημένα θέματα και κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας (για πολλοστή φορά) οτι παίρνουμε πτυχίο μηχανικού.

Υ.Γ. Αν δεν πρόλαβε να δοθεί στην αρχή η Τεχνική Μηχανική .... απλά κλαίω :rofl:
Θα χορέψετε ...

Re: Ανοίγει Απο Δευτέρα το ΕΜΠ;

38
Δεν θα διαφωνήσω για την συνέλευση. Γι'αυτό το έθεσα έτσι, δηλαδή συνέλευση για συγκεκριμένους λόγους που να καλείται από φοιτητές σαν εμένα, που δεν εκπροσωπώ ούτε επίσημα ούτε ανεπίσημα κάποια παράταξη, αν αυτό είναι το ζητούμενο! Θα μπορούσαμε, επίσης, να παρεβρεθούμε στη σημερινή Σύγκλητο (εγώ σήμερα δεν ευκαιρούσα) και σε όποιο άλλο σχετικό όργανο καλείται. Και βεβαίως την ημέρα εφαρμογής του σχεδίου μπορούμε όλοι με την παρουσία μας να αρνηθούμε να μπούμε στα αμφιθέατρα και να ζητήσουμε ανοιχτή συζήτηση καθηγητών φοιτητών. Λέω εγώ τώρα... γενικά και με τη στάση και τις επιλογές μας μπορούμε να ενισχύσουμε ή να σαμποτάρουμε μια απόφαση (βλέπε εξέταση ΦΜΑ σε ημέρα απεργίας των ΜΜΜ πέρυσι).
007 έγραψε:
Εγώ θυμάμαι ήδη από το Σεπτέμβριο σε συνομιλίες με αρμόδιους να λέγεται ότι η εξεταστική δε θα σωθεί και ότι θα βρεθεί ενδιάμεση λύση, ή 2 διπλές, ή εξετάσεις τα Σάββατα. Και τώρα που έχουν περάσει άλλοι 2 μήνες η εξεταστική μπορεί να σωθεί; Με τι κόστος, μαθήματα μέχρι τον επόμενο Σεπτέμβριο; Και μετά πάλι εξεταστική κατευθείαν;


Μόνο από αυτό που λες καταλαβαίνει κανείς το πόσο απερίσκεπτη είναι η απόφαση.

Re: Ανοίγει Απο Δευτέρα το ΕΜΠ;

40
Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί κάτι να γίνει γιατί τώρα διαβάζω στο γκρούπ στο fb ότι μάλλον θα υπάρξει πρυτανική πράξη αφού δεν είχαμε απαρτία...Τραγικά πράγματα όπως και να χει...
Από την άλλη σκέφτομαι βέβαια ότι όντως έχει δίκιο ο alkinoos, θα πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος ώστε οι φοιτητές να προσπαθήσουν τουλάχιστον να διεκδικήσουν μια πιο "ανθρώπινη" έκβαση του εξαμήνου χωρίς εξεταστικές-σφηνάκια
You know what sucks?
Realizing that everything you believe in is complete and utter bullshit.