Ποιo στυλ σας αρέσει περισσότερο;

Φωτεινό
Σύνολο ψήφων: 20 (23%)
Σκοτεινό
Σύνολο ψήφων: 54 (61%)
Βάζεις δύσκολα...
Σύνολο ψήφων: 6 (7%)
Κανένα! Δεν τα φτιάχνουν πια όπως παλιά...
Σύνολο ψήφων: 8 (9%)
Σύνολο ψήφων: 88

Re: ChemEng NTUA έκδοση 4η

11
Λοιπόν, όταν μπαίνω σε μια καρτέλα μαθήματος, οποιοδήποτε link της πατήσω, με πετάει εκτός σύνδεσης στη νέα σελίδα. Το δοκίμασα και στον Mozilla και στον Chrome. Επίσης, ενώ έχω επιλέξει να θυμάται τον κωδικό μου 10 φορές, αυτό απλά αρνείται πεισματικά.

Re: ChemEng NTUA έκδοση 4η

12
Επειδή τώρα κατάφερα να μπω από υπολογιστή και να δω όλες τις αλλαγές, έχω μία απορία. Είστε σοβαροί? Ή συντριπτική πλειοψηφία προτιμά το dark theme??
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: ChemEng NTUA έκδοση 4η

14
Εξαιρετικο!

Το Light theme ειναι πολυ φιλικο προς τα ματια, το βραδυ ισως να εχει λιγο θεμα, αλλα για day browsing ειναι μια χαρα!
Το dark theme ισως να θελει λιγο ανοιγμα του χρωματος της γραμματοσειρας, για καλυτερο contrast.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy

Re: ChemEng NTUA έκδοση 4η

15
Πολύ ωραία η νέα εμφάνιση, μου αρέσει η στροφή στην απλότητα/λιτότητα/δωρικότητα. Ιδιαίτερα μου αρέσει το συμμάζεμα πάνω, εκεί που ήταν τα εξάμηνα. Είμαι ενθουσιασμένος, μπορώ να πω. Βέβαια ήδη μου λείπει το thumbs-up :razz:

Όλα τα παρακάτω αφορούν σε πρόσβαση από υπολογιστή με Firefox:
  • Όταν πατάμε Ευρετήριο πάνω αριστερά, βγάζει την αρχική. Επειδή δε θυμάμαι, και στην προηγούμενη έκδοση Ευρετήριο = αρχική;
  • Για το μενού των μαθημάτων, για κάποιο λόγο περίμενα ότι θα εμφανιζόταν απλώς με hover και πέρασαν κάποια δευτερόλεπτα μέχρι να καταλάβω ότι πρέπει να πατήσω για να εμφανιστεί, το ίδιο και στα υπομενού μέσα.
    Spoiler: show
    Κάτι σαν αυτή τη σελίδα δηλαδή:
    http://www.elina.gr/
    Αν θεωρείται διαφήμιση, ας απομακρυνθεί.
  • Στο ίδιο μενού, όταν πατάω κάποια υπομενού (επιλογής ή εμβάθυνσης) , ορισμένα από τα μαθήματα δε χωράνε ολόκληρα στο πλάτος της στήλης. Αν σταθείς βέβαια λίγο εμφανίζεται ολόκληρο το όνομα, αλλά αισθητικά δεν μου φαίνεται πολύ ωραίο.
    Spoiler: show
    μικρό πλάτος.PNG
    (6.01 KiB) Καμία μεταφόρτωση ακόμη
  • Επίσης, σε κάποια υπομενού τα μαθήματα είναι πολλά σε πλήθος και εμφανίζεται η μπάρα δεξιά στη στήλη. Νομίζω θα προτιμούσα απλά να είναι η στήλη όσο ψηλή χρειάζεται.
    Spoiler: show
    μικρό ύψος.PNG
  • Ξαναμανά στο ίδιο μενού, αν ανοίξεις ένα δεύτερο υπομενού, κι ένα τρίτο,... μένουν όλα ανοιχτά, το ένα κάτω απ' τ' άλλο. Ειδικά αν ανοίξεις επιλογής 7ου ή 9ου, και μετά εμβαθύνσεις του ίδιου, το τελευταίο εμφανίζεται κάτω από το προηγούμενο.
    Spoiler: show
    πολλά μενού.PNG
  • Καθώς έγραφα αυτό το κείμενο, πολλές φορές πήγα να πατήσω Υποβολή αντί για Προεπισκόπηση, αλλά με τον καιρό θα συνηθίσω τις καινούριες θέσεις. Μάλλον :lol:
Έτσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ
στην κώχη τούτη την μικρή, σ’ όλην την γη την χάλασες.

Re: ChemEng NTUA έκδοση 4η

16
inahitina έγραψε:Δικιά μου πρόταση θα ήταν να αλλάξει λίγο το χρώμα των λινκ.
PeriklisP έγραψε:Το dark theme ισως να θελει λιγο ανοιγμα του χρωματος της γραμματοσειρας, για καλυτερο contrast.
Και τα δυο στην to-do list μόλις λυθούν τα πιο επείγοντα! :-) Ξέρω επίσης ότι κάποια bbcode εμφανίζονται με περίεργα χρώματα (για την ώρα τα έχω ρυθμίσει να είναι απλώς τα "αρνητικά" του φωτεινού θέματος, θα το φτιάξω όμως).
norishima έγραψε:Λοιπόν, όταν μπαίνω σε μια καρτέλα μαθήματος, οποιοδήποτε link της πατήσω, με πετάει εκτός σύνδεσης στη νέα σελίδα. Το δοκίμασα και στον Mozilla και στον Chrome. Επίσης, ενώ έχω επιλέξει να θυμάται τον κωδικό μου 10 φορές, αυτό απλά αρνείται πεισματικά.
Άλλαξα κάποια πράγματα χθες το βράδυ και τουλάχιστον το πρόβλημα με τα links πρέπει να διορθώθηκε. Πες μου σε παρακαλώ αν όντως διορθώθηκε και αν έχεις άλλα προβλήματα σύνδεσης! Ίσως την πρώτη φορά που θα ξαναμπεις μετά από χθες να πρέπει να σνδεθείς, ελπίζω όμως όχι συνεχώς.
inahitina έγραψε:τα thumbs up θα μου λείψουν πάντως, εκτός αν προστεθούν αργότερα
teopap έγραψε: Βέβαια ήδη μου λείπει το thumbs-up :razz:
Και σε εμένα λείπει παιδιά το thumbs-up, αλλά για την ώρα έπρεπε να φύγει. Αυτό και το προηγούμενο style κρατούσαν την αναβάθμιση πίσω εδώ και μήνες. Θα ξαναμπεί ή το ίδιο ή κάτι παρόμοιο με την πρώτη ευκαιρία!
teopap έγραψε:Όταν πατάμε Ευρετήριο πάνω αριστερά, βγάζει την αρχική. Επειδή δε θυμάμαι, και στην προηγούμενη έκδοση Ευρετήριο = αρχική;
Έτσι ακριβώς ήταν και στην προηγούμενη έκδοση. Η "αρχική" είναι απλώς το ευρετήριο με τα "πρόσφατα θέματα" από πάνω, για απλότητα!
teopap έγραψε:Για το μενού των μαθημάτων, για κάποιο λόγο περίμενα ότι θα εμφανιζόταν απλώς με hover και πέρασαν κάποια δευτερόλεπτα μέχρι να καταλάβω ότι πρέπει να πατήσω για να εμφανιστεί, το ίδιο και στα υπομενού μέσα.
Λογικό, φαντάζομαι συνηθισμένος από την προηγούμενη έκδοση. Θα ήταν όμως μάλλον χαώδες ένα τόσο μεγάλο και περίπλοκο μενού να είναι με hover. Ευχαριστώ για το σχόλιο όμως!
teopap έγραψε:
  • Στο ίδιο μενού, όταν πατάω κάποια υπομενού (επιλογής ή εμβάθυνσης) , ορισμένα από τα μαθήματα δε χωράνε ολόκληρα στο πλάτος της στήλης. Αν σταθείς βέβαια λίγο εμφανίζεται ολόκληρο το όνομα, αλλά αισθητικά δεν μου φαίνεται πολύ ωραίο.
  • Επίσης, σε κάποια υπομενού τα μαθήματα είναι πολλά σε πλήθος και εμφανίζεται η μπάρα δεξιά στη στήλη. Νομίζω θα προτιμούσα απλά να είναι η στήλη όσο ψηλή χρειάζεται.
  • Ξαναμανά στο ίδιο μενού, αν ανοίξεις ένα δεύτερο υπομενού, κι ένα τρίτο,... μένουν όλα ανοιχτά, το ένα κάτω απ' τ' άλλο. Ειδικά αν ανοίξεις επιλογής 7ου ή 9ου, και μετά εμβαθύνσεις του ίδιου, το τελευταίο εμφανίζεται κάτω από το προηγούμενο.
@teopap καταπληκτό feedback, μέσα σε όλα ανακάλυψες σχεδόν όλα τα μικροπροβληματάκια που ήλπιζα ότι ενοχλούν μόνο εμένα!

Το σταθερό πλάτος και ύψος στήλης ήταν ένας εύκολος τρόπος να κάνω τα υπομενού να μένουν μέσα στο κυρίως μενού, αλλιώς θα υπήρχε πρόβλημα σε οριακά μικρές αναλύσεις. Θα προτιμούσες μήπως μια οριζόντια scrollbar; Το ύψος νομίζω μπορώ να το αυξήσω με ασφάλεια πάντως αυτή τη στιγμή.

Θα ξαναπροσπαθήσω να λύσω το θέμα με τα dropdowns που δεν κλείνουν αυτόματα, αλλά δεν μπορώ να υποσχεθώ κάτι αυτή τη στιγμή. :)
teopap έγραψε:
  • Καθώς έγραφα αυτό το κείμενο, πολλές φορές πήγα να πατήσω Υποβολή αντί για Προεπισκόπηση, αλλά με τον καιρό θα συνηθίσω τις καινούριες θέσεις. Μάλλον :lol:
Δεν το είχα παρατηρήσει, μπορώ να το αλλάξω αν είναι πρόβλημα, αλλά μάλλον είναι μόνο θέμα συνήθειας! :)

Δώστε κι άλλα προβλήματα, και κυρίως πείτε αν έχετε ακόμα προβλήματα σύνδεσης!

Re: ChemEng NTUA έκδοση 4η

17
Όπως ίσως προσέξατε, τις τελευταίες μέρες έγιναν σταδιακά μερικές μικροαλλαγές:

1. Μενού μαθημάτων: συμμαζεύτηκε λίγο και δεν πρέπει να ξεχειλίζουν τίτλοι μαθημάτων οριζοντίως στα υπομενού, τουλάχιστον όχι στις περισσότερες οθόνες (~1300px). Για αισθητικούς λόγους έγινε πιο διακριτική η scrollbar σε αυτά. Άλλαξαν λίγο κάποια χρώματα και το κουμπί "Μαθήματα" στέλνει πλέον στην κατηγορία "Σπουδές". Λύθηκε και το πρόβλημα σχετικά με το αυτόματο κλείσιμο των υπομενού.

2. Συντομεύσεις για την αλλαγή από light σε dark theme: Στο κάτω μέρος της πλαϊνής μπάρας θα βρείτε τα links "Light / Dark" για να αλλάζετε εύκολα τα χρώματα (π.χ. για πρωί/βράδυ). Αυτή η λειτουργία παρέχεται και στους επισκέπτες (σε αυτή την περίπτωση θέτει ένα cookie).

3. Fallback mode: Επειδή ορισμένοι παλιοί browsers και κινητά μπορεί να έχουν πρόβλημα με κάποιες τεχνολογίες (π.χ. Javascript, remote fonts, SVG, HTML5, CSS3) παρέχεται τώρα ως επιλογή και το βασικό στυλ του phpBB (Prosilver) το οποίο παρέχει καλύτερη συμβατότητα. Μπορείτε να το ενεργοποιήσετε πατώντας το link "Fallback mode" στο κάτω μέρος οποιασδήποτε σελίδας. Ενδέχεται κάποιες λεπτομέρειες να είναι διαφορετικές ή κάποιες λειτουργίες να μην προσφέρονται. Δείτε το καθαρά ως "λύση ανάγκης" όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το κανονικό στυλ. Σε κάθε περίπτωση, θα ήταν καλό να αναβαθμίσετε τον browser σας.

4. Αισθητικές βελτιώσεις στο dark theme: Σε πολλά σημεία άλλαξαν τα χρώματα ώστε να προσφέρουν πιο εύκολη και ξεκούραστη ανάγνωση. Η βασικότερη βελτίωση που χρειάζεται ακόμα είναι να αλλάξουν κάποια γραφικά που δεν εμφανίζονται καλά στο σκούρο φόντο (εν καιρώ θα γίνει και αυτό). Όσοι έχετε στην "υπογραφή" σας πολύ σκούρα (ή πολύ φωτεινή) γραμματοσειρά ίσως θα θέλατε να αλλάξετε σε κάποιο άλλο χρώμα που να φαίνεται καλύτερα και στα δύο στυλ.

5. Αισθητικές βελτιώσεις στους bbcodes: Προσαρμόστηκαν οι bbcodes quote, spoiler, offtopic, info, alert, question (νέο), tex ώστε να εμφανίζονται καλύτερα σε φωτεινό και σκοτεινό φόντο. Ξέρω ότι πολλοί bbcodes δεν φαίνονται στον κειμενογράφο, θα πορστεθούν μόλις λυθεί ένα σχετικό πρόβλημα. Δείτε όλους τους διαθέσιμους bbcodes εδώ.

6. Αλλαγή υλοποίησης TeX: Η μέθοδος που χρησιμοποιούσαμε πριν δημιουργούσε κάποια προβλήματα ασφαλείας και μη-έγκυρο HTML κώδικα. Εγκαταστάθηκε το KaTeX, μια νέα υλοποίηση ανοιχτού κώδικα. Δεν αλλάζει κάτι στον τρόπο χρήσης. Το \( \) παράγει το ίδιο αποτέλεσμα με πριν. Προστέθηκε και το \[ \] (block TeX) το οποίο εισάγει τις εξισώσεις σε δικιά τους γραμμή και παρέχει περισσότερο χώρο.

7. Γραμματοσειρές: Πρέπει να υπήρχε κάποιο πρόβλημα σε κάποιους από εσάς με την ελληνική γραμματοσειρά. Ελπίζω ότι τώρα διορθώθηκε και φαίνονται όλα όπως πρέπει. Αν πιστεύετε ότι κάτι θα έπρεπε να εμφανίζεται διαφορετικά, παρακαλώ στείλτε μου screenshot!

edit: 8. Auto refresh: Επίσης ενεργοποιήθηκε ξανά το auto refresh στην κεντρική σελίδα, αυτή τη φορά ανά δύο λεπτά (πριν ήταν ανά ένα λεπτό). Αν θέλετε να βλέπετε συνεχώς τα νέα posts, απλώς αφήστε το tab ανοιχτό! Ίσως στο μέλλον υλοποιηθεί αυτό με έναν καλύτερο τρόπο.

Το forum τρέχει και πάλι σωστά σε περισσότερες συσκευές! Αυτά για την ώρα, περισσότερες μικροαλλαγές εν καιρώ! :D
chemeng_responsive.png
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MakisH την Τετ 05 Οκτ 2016, 1:21 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
cron