Re: ChemEng NTUA Reloaded!

21
madadayo έγραψε:ξέρεις τι μου λείπει? όταν κάνεις log in, πάνω δεξιά εξακολουθεί να φαίνεται η εικόνα του forum αντί για το avatar... όχι ότι είναι κάτι βασικό... απλά η πρώτη εντύπωση...
Νομίζω είναι λίγο too much να μπει και το avatar στην πλαϊνή μπάρα (το qr code το έχω στο μυαλό μου να μείνει μόνο προσωρινά μέχρι να συνηθίσουμε στην ιδέα ότι πλέον μπορεί όποιος θέλει να μπαίνει και από smartphone). Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι θα μπορούσε ίσως να μπει πάνω από το "Χ νέα μηνύματα". Αισθητικά δεν θα κόλλαγε όμως. Η άλλη λύση θα ήταν να αντικαθιστούσε το λογότυπο, το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν καλό. Ή αλλιώς, θα μπορούσε να μπει άλλη μια στήλη στα δεξιά. Αλλά αν γίνει έτσι θα πρέπει να ενεργοποιείται μόνο για μεγάλες οθόνες, οπότε δεν έχει νόημα τελικά. Νομίζω γενικώς ότι είναι από τα "άχρηστα" στοιχεία και απλώς θέμα συνήθειας λόγω του προηγούμενου. Έτσι κι αλλιώς ήταν πρόσθετη λειτουργία (πχ το shmmy που είναι σχεδόν "ξερό" phpBB δεν το δείχνει).
madadayo έγραψε:Κάτι άλλο που θα μου άρεσε, θα ήταν τα pinned θέματα.. όπως είχαμε δλδ βασικά τις "ειδήσεις". πχ σκεψου να είναι τα αποτελέσματα εξετάσεων ή κάτι ανάλογο...
Παρατήρησα ότι στο προηγούμενο ως "ειδήσεις" θεωρούσαμε κάτι από τα εξής:
α) Πρόγραμμα εξετάσεων ή μαθημάτων
β) Βαθμολογίες εξετάσεων
γ) Σεμινάρια-εκδηλώσεις
δ) Γενικές Συνελεύσεις

Ήταν θέματα που απλώς "λίμναζαν" εκεί για πολύ καιρό, απλώς καταλαμβάνοντας χώρο, αφού από ένα σημείο και μετά δεν ήταν πλέον "νέα". Μάλιστα, προσωπικά είχα "μάθει" πλέον απλώς να παραλείπω το "ειδήσεις" και να κοιτάζω κατευθείαν από κάτω. Αντίστοιχα, αν δούμε την κεντρική σελίδα του MQN, δαπανάται πάρα πολύς χώρος για ειδήσεις από... τον Ιούνιο! Νομίζω θα ήταν καλό να αφήσουμε και αυτό το στοιχείο πίσω μας, αφού μπορούμε να το υλοποιήσουμε διαφορετικά και πιο αποδοτικά:

Τα (α) και (β) μπορούν να μπαίνουν στο πλαϊνό μενού. Αυτό μπορεί να το κάνει μόνο ο διαχειριστής, αλλά είναι τόσο σπάνια η αλλαγή που δεν πειράζει.
Τα (γ) και (δ) συνήθως ανακοινώνονται λίγο νωρίτερα, οπότε πιθανότατα θα βρίσκονται στην πρώτη σελίδα του "πρόσφατα θέματα". Μάλιστα, αν το κάνεις "σημείωση", "ανακοίνωση" ή "γενική ανακοίνωση", θα έχει και το εικονίδιο της "προσοχής". Επίσης, αν το κάνεις "γενική ανακοίνωση", θα φαίνεται πάνω-πάνω σε κάθε subforum. Το suforum των "ειδήσεων" πάντως μπορεί να χρησιμοποιείται πλέον σε συνδυασμό με το atom feed του (πχ θα μπορούσαμε να το φτιάξουμε έτσι ώστε οι ειδήσεις να εμφανίζονται αυτόματα στο facebook, όπως συμβαίνει στην ιστοσελίδα της σχολής). Και φυσικά μπορεί κάποιος απλώς να παίρνει τον "παλμό των εξελίξεων" μπαίνοντας στο σχετικό subforum. Ξέρω, μοιάζει λίγο σα να καταργείται η θέση του ειδησεογράφου, οπότε λογικό να ενίστασαι! :P
sakonma έγραψε:Α κάτι μικρό: όταν γράφω το password μου και πάω να κάνω log in, δεν με αφήνει να πατήσω απλώς enter για να γίνει, αλλά θέλει να κάνω κλικ στο κουμπί "σύνδεση".
Εύστοχη παρατήρηση, το έφτιαξα!

Re: ChemEng NTUA Reloaded!

22
Μάκη η δουλειά που έκανες αξίζει πολλές μπύρες!! :bigbeer: Θα ήθελα όμως αν γίνεται και μια μικρή αλλαγή: Όταν έχεις νέο μήνυμα, το πεδίο αριστερά, που λέει πόσα μηνύματα έχεις, να αλλάζει χρώμα έτσι ώστε να χτυπάει λίγο στο μάτι.
Study at ΕΜΠ they said... It will be fun they said...

Re: ChemEng NTUA Reloaded!

24
Ένα μικρό update:
1. Μπήκε auto refresh στο ευρετήριο (μόνο στο ευρετήριο). Η περίοδός του έχει οριστεί στα 60 δευτερόλεπτα.
2. Προστέθηκε link για το "ξέχασα τον κωδικό μου" στο pop-up σύνδεσης.
3. Εντοπίστηκε και διορθώθηκε ένα πρόβλημα με την αποστολή e-mail. Ξαναστάλθηκαν τα mail ενεργοποίησης όσων λογαριασμών δημιουργήθηκαν στο μεταξύ.
4. Όταν έχετε νέο προσωπικό μήνυμα, το "Χ νέα μηνύματα" στο πλαϊνό μενού θα φαίνεται στο εξής με άλλο χρώμα (κόκκινο στο βασικό συνδυασμό).
5. Στις "καρτέλες μαθημάτων" δεν θα εμφανίζεται στο εξής το "προφίλ" (του εικονικού χρήστη "Μαριονέτα") και οι πληροφορίες στο πάνω μέρος. Αυτά για το βασικό στυλ, στο mobile δεν είχε νόημα.
6. Μεταφράστηκε το πρόσθετο για τα "ευχαριστώ" και δημοσιεύτηκε η ελληνική μετάφραση.

edit:
Διαπιστώθηκε ότι σε netbooks, όπου η ανάλυση είναι χαμηλή (συνήθως 1024*600px), φαίνονται λίγο χάλια τα διάφορα "στρογγυλεμένα" στοιχεία, όπως τα κουμπιά του πάνω και του πλαϊνού μενού. Αυτό γίνεται λόγω προβλήματος τόσο στον firefox όσο και στον chrome. Στην έκδοση του style που θα αντιστοιχεί στην επόμενη έκδοση του phpBB, η "στρογγυλάδα" θα υλοποιηθεί με πιο μοντέρνο τρόπο και το πρόβλημα θα διορθωθεί.

Re: ChemEng NTUA Reloaded!

25
Μόλις προστέθηκαν και μερικοί εναλλακτικοί χρωματικοί συνδυασμοί. Μπορείτε να επιλέξετε το στυλ που προτιμάτε ως εξής:

Πίνακας Ελέγχου (στα αριστερά) > Ρυθμίσεις κοινότητας > [ πρώτη καρτέλα > ] Εμφάνιση ιστοσελίδας

Μέχρι τώρα διαθέσιμοι συνδυασμοί:
1. Μπλε-Κόκκινο (προεπιλεγμένο)
2. Γαλαζοτιρκουάζ - Κόκκινο (με εικονίδια "πινέλα")
3. Σκούρο μπλε - κιτρινοχρυσομουσταρδί
4. Σκούρο γκρι - κόκκινο (με ίδιο χρώμα σε όλα τα εξάμηνα)
5. Πρασινολαχανί - κιτρινοχρυσομουσταρδί
6. Μωβ - Κόκκινο (με εικονίδια "πινέλα")

Ακριβώς από πάνω μπορείτε να αλλάξετε τη γλώσσα του περιβάλλοντος σε αγγλική, αν για κάποιο λόγο το προτιμάτε. Αν βρίσκετε την ελληνική μετάφραση "προβληματική", μπορείτε να μου γράφετε σχόλια. Ό,τι διορθώσεις κάνω θα τις προωθήσω στην κοινότητα ώστε να διορθωθούν γενικότερα.

Φυσικά, όλα αυτά ισχύουν μόνο για τους εγγεγραμμένους χρήστες και μόνο όσο αυτοί είναι συνδεδεμένοι. Για τους επισκέπτες ισχύουν τα default (μπλε-κόκκινο και ελληνικά).

Πείτε ποιο χρωματικό στυλ σας αρέσει!
Αν θέλετε πάρα πολύ κάποιον άλλο χρωματικό συνδυασμό, μπορεί και να σκεφτώ το ενδεχόμενο να τον ενσωματώσω (τιμή: ένα σπιτικό γλυκό της επιλογής μου). Καλή απόλαυση! :bigbeer: :rainbow:

ΥΓ: Στο μεταξύ, χθες βγήκε νέα έκδοση του Tapatalk για Android. Μεταξύ άλλων, διορθώθηκε το πρόβλημα με τη διπλοεμφάνιση των θεμάτων στα subfora.

Re: ChemEng NTUA Reloaded!

27
Θα συμφωνήσω με αυτή τη χρωματική επιλογή. Προσδίδει περισσότερο "κύρος" στη κάθε σελίδα. Εν τω μεταξύ πατώντας τον τίτλο του κάθε θέματος με πάει στο τελευταίο μήνυμα και όχι στο πρώτο μη αναγνωσμένο... :whistle:

Re: ChemEng NTUA Reloaded!

29
Michalis3 έγραψε:Θα συμφωνήσω με αυτή τη χρωματική επιλογή. Προσδίδει περισσότερο "κύρος" στη κάθε σελίδα. Εν τω μεταξύ πατώντας τον τίτλο του κάθε θέματος με πάει στο τελευταίο μήνυμα και όχι στο πρώτο μη αναγνωσμένο... :whistle:
Στο πρώτο μη αναγνωσμένο σε πάει μόνο όταν ο τίτλος έχει χρώμα αδιάβαστου (πχ κοκκινο). Αν είσαι επισκέπτης ή αν το έχεις ήδη διαβάσει, σε πετάει στο τελευταίο. Αντιμετωπίζεις κάποια διαφορετική συμπεριφορά;

@Σοφια: ναι, είχα ξεχάσει κάτι αλλά το διόρθωσα λίγο αργότερα.

Re: ChemEng NTUA Reloaded!

30
:tomato: Αναστασία χαίρω πολύ (νο Σοφία :shock: )... :bleh:
Αυτό που λέει ο Michalis3, αν κατάλαβα καλά, είναι ότι πατώντας στον τίτλο του θέματος του οποίου έχεις διαβάσει τα n-3 πρώτα ποστ π.χ., σε πάει στο n και όχι στο n-2 ^^
Einmal ist keinmal