Re: Θρησκεία-Εκκλησία-Επιστήμη

251
Άλλο θρησκεία, άλλο Ιησούς Χριστός.
Κάποτε είπα Χριστέ "έλα στην ζωή μου" και την γέμισε αγάπη,χαρά και ειρήνη.Με ελευθέρωσε από πολλές αμαρτίες που δεν μπορούσα να ελευθερωθω από μόνος μου.
Λέμε τυπικά Χριστός ανέστη κάθε χρόνο. Ο Χριστός είναι ζωντανός και σε αγαπάει και εσένα.
Έτσι λέει στην καινή διαθήκη. Δεν χρείαζονται πολλες φιλοσοφίες και επιστήμες περί απόδειξης του Ιησού.
Απλά εάν θα ήθελες να γνωρίζεις προσωπικά Αυτόν που σταυρώθηκε για σένα τότε πες "Εαν υπάρχεις θέλω να δω τι μπορείς να κάνεις στην ζωή μου.'' Είναι απλό και τζάμπα.
Eίμαι πεποισμένος περί της υπάρξεώς του γιατί τον έχω δει να κάνει θαύματα στην ζωή μου, όταν του το επέτρεψα και τον έχω δει μπροστά μου. Χαρίζει αιώνια ζωή. Δοκίμασε.

Re: Θρησκεία-Εκκλησία-Επιστήμη

253
Vassilis_1 έγραψε:
PeriklisP έγραψε:Γεια σου… Βασίλη…!
Γεια σου Περικλή!

Πάντως δεν φταίω εγώ, επειδή η «επιστήμη» σας έχει μονίμως στερημένους από επιχειρήματα, μπας και υποστηρίξετε κάποια κοσμογονική πρότασή της.

Τι να κάνεις φίλε Περικλή, αυτά έχει η ζωή!

Αναμένουμε όλοι με αγωνία απάντηση Περικλή, μη νομιζει πως γλίτωσε...

Re: Θρησκεία-Εκκλησία-Επιστήμη

254
qwerty έγραψε:
Vassilis_1 έγραψε:
PeriklisP έγραψε:Γεια σου… Βασίλη…!
Γεια σου Περικλή!

Πάντως δεν φταίω εγώ, επειδή η «επιστήμη» σας έχει μονίμως στερημένους από επιχειρήματα, μπας και υποστηρίξετε κάποια κοσμογονική πρότασή της.

Τι να κάνεις φίλε Περικλή, αυτά έχει η ζωή!

Αναμένουμε όλοι με αγωνία απάντηση Περικλή, μη νομιζει πως γλίτωσε...
Καλά! Φίλε qwerty, από ότι φαίνεται με την αγωνία θα μείνεις!

Που να βρει επιχειρήματα ο Περικλής για να υποστηρίξει κοσμογονική πρόταση της «επιστήμης»; Αφού αυτά έχουν καταρριφθεί!

Μα επί τέλους δεν μπορείς να καταλάβεις ότι «επιστήμη» και γνώση ποτέ δεν πάνε μαζί; Ε, αφού αυτό είναι αποδεδειγμένο, φυσικό είναι, ότι «επιστήμη» και απόδειξη ποτέ δεν πρόκειται να πάνε μαζί.

Η επιστήμη πλέον, έχει βγάλει την μάσκα της Λεοντής από την «επιστήμη», με συνέπεια να φανερωθεί το πραγματικό της πρόσωπο, αυτό της αράχνης, που όπως αυτή σκαρώνει ιστό, που εύκολα αφανίζεται, έτσι και η «επιστήμη» σκαρώνει κοσμογονική πρόταση, που εύκολα αφανίζεται, όπως ο ιστός της αράχνης.

Ο καθένας μπορεί να το διαπιστώσει αυτό, αν προσέξει εδώ https://forum.chemeng.ntua.gr/viewtopic.php?f ... 30#p184787
όπου περιγράφεται με αδιάσειστα στοιχεία ο διασυρμός της «επιστήμης», καθώς αφανίζεται η κοσμογονική πρότασή της, και τεκμηριώνεται ο θρίαμβος της επιστήμης, η οποία δια των επιστημονικών μεθόδων της αχρήστεψε ολοσχερώς την «επιστήμη», βγάζοντας το εξής αποδεικτικό συμπέρασμα:

η αρχική πρόταση = της Ορθόδοξης Χριστιανικής Αποδοχής που εξαγγέλλει βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, για το πώς, και πριν πόσο χρόνο, ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός, δημιούργησε τη ζωή καθώς και τα πάντα, είναι αληθής

Re: Θρησκεία-Εκκλησία-Επιστήμη

256
Χρόνια πολλά σε όλους παιδιά! Παρακαλώ θερμά να μην κάνετε προσβλητικές συζητήσεις στο forum, δεν νομίζω ότι αρέσουν σε κάποιον εδώ. Ο καθένας ας έχει την άποψή του. Άλλωστε είμαστε νέοι άνθρωποι και θα πρέπει πρώτα απ' όλους εμείς οι νέοι να σεβόμαστε την διαφορετικότητα της άποψης του διπλανού μας. Δεν ξέρω αν υπάρχει Θεός και δεν ενδιαφέρει κανέναν αν πιστεύω ή όχι, ότι κι αν πιστεύει όμως ο καθένας ας το δεχτούμε με σεβασμό, χωρίς να προσπαθούμε να επιβάλλουμε την αποψή μας.

Re: Θρησκεία-Εκκλησία-Επιστήμη

257
Vassilis_1 έγραψε: Που να βρει επιχειρήματα ο Περικλής για να υποστηρίξει κοσμογονική πρόταση της «επιστήμης»; Αφού αυτά έχουν καταρριφθεί!

Μα επί τέλους δεν μπορείς να καταλάβεις ότι «επιστήμη» και γνώση ποτέ δεν πάνε μαζί; Ε, αφού αυτό είναι αποδεδειγμένο, φυσικό είναι, ότι «επιστήμη» και απόδειξη ποτέ δεν πρόκειται να πάνε μαζί.

Η επιστήμη πλέον, έχει βγάλει την μάσκα της Λεοντής από την «επιστήμη», με συνέπεια να φανερωθεί το πραγματικό της πρόσωπο, αυτό της αράχνης, που όπως αυτή σκαρώνει ιστό, που εύκολα αφανίζεται, έτσι και η «επιστήμη» σκαρώνει κοσμογονική πρόταση, που εύκολα αφανίζεται, όπως ο ιστός της αράχνης.
E βεβαια τι να πει ο Περικλης μπροστα στην αρχαια και αδιαμφισβητητη γνωση της Βιβλου...

Μια που ξαναπερασες απο το μπαλκονι μας, κανενα σπορακι μηπως;
Creationism_ArgumentPidgeonCr.jpg
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy

Re: Θρησκεία-Εκκλησία-Επιστήμη

258
Vassilis_1 έγραψε:
qwerty έγραψε:
Vassilis_1 έγραψε:
PeriklisP έγραψε:Γεια σου… Βασίλη…!
Γεια σου Περικλή!

Πάντως δεν φταίω εγώ, επειδή η «επιστήμη» σας έχει μονίμως στερημένους από επιχειρήματα, μπας και υποστηρίξετε κάποια κοσμογονική πρότασή της.

Τι να κάνεις φίλε Περικλή, αυτά έχει η ζωή!

Αναμένουμε όλοι με αγωνία απάντηση Περικλή, μη νομιζει πως γλίτωσε...
Καλά! Φίλε qwerty, από ότι φαίνεται με την αγωνία θα μείνεις!

Που να βρει επιχειρήματα ο Περικλής για να υποστηρίξει κοσμογονική πρόταση της «επιστήμης»; Αφού αυτά έχουν καταρριφθεί!

Μα επί τέλους δεν μπορείς να καταλάβεις ότι «επιστήμη» και γνώση ποτέ δεν πάνε μαζί; Ε, αφού αυτό είναι αποδεδειγμένο, φυσικό είναι, ότι «επιστήμη» και απόδειξη ποτέ δεν πρόκειται να πάνε μαζί.

Η επιστήμη πλέον, έχει βγάλει την μάσκα της Λεοντής από την «επιστήμη», με συνέπεια να φανερωθεί το πραγματικό της πρόσωπο, αυτό της αράχνης, που όπως αυτή σκαρώνει ιστό, που εύκολα αφανίζεται, έτσι και η «επιστήμη» σκαρώνει κοσμογονική πρόταση, που εύκολα αφανίζεται, όπως ο ιστός της αράχνης.

Ο καθένας μπορεί να το διαπιστώσει αυτό, αν προσέξει εδώ https://forum.chemeng.ntua.gr/viewtopic.php?f ... 30#p184787
όπου περιγράφεται με αδιάσειστα στοιχεία ο διασυρμός της «επιστήμης», καθώς αφανίζεται η κοσμογονική πρότασή της, και τεκμηριώνεται ο θρίαμβος της επιστήμης, η οποία δια των επιστημονικών μεθόδων της αχρήστεψε ολοσχερώς την «επιστήμη», βγάζοντας το εξής αποδεικτικό συμπέρασμα:

η αρχική πρόταση = της Ορθόδοξης Χριστιανικής Αποδοχής που εξαγγέλλει βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, για το πώς, και πριν πόσο χρόνο, ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός, δημιούργησε τη ζωή καθώς και τα πάντα, είναι αληθής
Θα πείστηκες τώρα αγαπητέ qwerty, για το ότι σου είχα πεί = με την αγωνία θα μείνεις!

Όχι ότι δεν έχει κοσμογονική πρόταση η «επιστήμη», έχει και παραέχει, αλλά επειδή έχει ηττηθεί από την επιστήμη, για αυτό, δεν τολμάει κανένας να την παραθέσει!

Re: Θρησκεία-Εκκλησία-Επιστήμη

259
Κανεις δεν εχει αποδεδειγμενη κοσμογονικη προταση.

Υπαρχουν υποθεσεις, και στοιχεια που τις υποστηριζουν. Οι γνωσεις που εχουμε μεχρι στιγμης μας δειχνουν το πιο πιθανο σεναριο. Οι γνωσεις αλλαζουν, οποτε αλλες υποθεσεις κερδιζουν και αλλες χανουν εδαφος.

Ειναι σαν να ειμαστε ντετεκτιβ που θελουμε να λυσουμε ενα εγκλημα, το εγκλημα εγινε στο παρελθον και δεν εχουμε στην διαθεση μας παρα μονο στοιχεια: το θυμα, ενα ματωμενο μαχαιρι, μια λασπωμενη πατημασια κλπ. Τα στοιχεια θα τα επεξεργαστουμε, θα τα ακολουθησουμε, θα ξανακοιταξουμε την σκηνη του εγκληματος για κατι που μπορει να μας ξεφυγε, καποτε η τεχνολογια θα αναπτυχθει και θα μαθουμε το σε ποιον ανηκε η τριχα που βρηκαμε. Θα φτιαξουμε μια υποθεση, θα βρουμε εναν ενοχο και θα την παμε στο δικαστηριο.

Εσυ δεχτηκες ενα ανωνυμο τηλεφωνημα που σου ειπε οτι το εκανε ο κυριος Θ. και θεωρεις οτι αυτο και μονο ειναι αρκετο για να παμε σε δικη και μαλιστα καταδικη.


Και επειδη τα στοιχεια αλλαζουν, το δικαστηριο ποτε δεν κρινει ανθρωπους αθωους, αλλα μη-ενοχους. Κατα ομοιο τροπο οι θεωριες θεωρουνται μη-καταρριφθεντες ή καταρριφθεντες, ποτε αποδεδειγμενες.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy
cron