Re: Θρησκεία-Εκκλησία-Επιστήμη

212
Vassilis_1 έγραψε:
maria93 έγραψε:Παρακολουθώντας βέβαια Βασίλη τη συζήτηση, που ήταν πολύ ενδιαφέρουσα, respect για την ευγένεια που έδειξες σε όλη τη διάρκειά της προς κάθε ομιλητή κατά την έκθεση των απόψεών σου...


Σε ευχαριστώ Μαρία για τα καλά σου λόγια.
Τίποτα :T: Σημασία έχουν όσα αφορούν το τόπικ, ότι άλλο γράφεται είναι απλώς άνευ σημασίας.
Jealousy is the fear or apprehension of superiority: envy our uneasiness under it.
-William Shenstone

Re: Θρησκεία-Εκκλησία-Επιστήμη

213
[offtopic]
maria93 έγραψε:
Vassilis_1 έγραψε:
maria93 έγραψε:Παρακολουθώντας βέβαια Βασίλη τη συζήτηση, που ήταν πολύ ενδιαφέρουσα, respect για την ευγένεια που έδειξες σε όλη τη διάρκειά της προς κάθε ομιλητή κατά την έκθεση των απόψεών σου...


Σε ευχαριστώ Μαρία για τα καλά σου λόγια.
Τίποτα :T: Σημασία έχουν όσα αφορούν το τόπικ, ότι άλλο γράφεται είναι απλώς άνευ σημασίας.
https://www.youtube.com/watch?v=NNC0kIzM1Fo

Re: Θρησκεία-Εκκλησία-Επιστήμη

214
[offtopic]
AnastasiaN έγραψε:Το maria93 το πιασες ότι είναι μαρία. Εμένα με έλεγες "φίλο" :cry: Ζηλεύω! :(
Ήξερες ότι το "Μαρία" αποτελεί και μεσαίο ανδρικό όνομα που δίνεται σε χώρες όπως η Ισπανία(π.χ. Antonio María ,Jose Maria etc.)
[offtopic]
Πάντως,από αυτά που έχω διαβάσει και τον τρόπο που διαλέγει τί απαντάει θαρρώ ότι ο Vassilis_1 έχει τα φόντα να ασχοληθεί με την πολιτική ή τη δημοσιογραφία... ;)
"People don’t listen, they just wait for their turn to talk."
— Chuck Palahniuk

Jediσμός....

219
Ξεκίνησε περισσότερο σαν αστείο. Το 2001, στην απογραφή του πληθυσμού στη Βρετανία, 390.127 άτομα (περίπου το 0,7% του πληθυσμού) περιέγραψαν τους εαυτούς τους ως Τζεντάι, το πνευματικό σύστημα στις ταινίες Star Wars.

Σήμερα, πολλοί σπεύδουν να δώσουν αυτή την απάντηση σοβαρά και να δηλώσουν ότι για αυτούς η «δύναμη» που πρεσβεύουν οι ταινίες υπάρχει.

Όπως αναφέρει το BBC, ένα φεστιβάλ ιδεών πραγματοποιείται στο Πανεπιστήμιο του Κέιμπριτζ, σχετικά με το πώς τα νέα «θρησκευτικά κινήματα» -ανάμεσά τους και οι «διδαχές» των Τζεντάι- έχουν εξαπλωθεί στο Διαδίκτυο.

Η Μπεθ Σίνγκερ, ερευνήτρια του Θεολογικού Τμήματος του Πανεπιστημίου εκτιμά ότι περίπου 2.000 άτομα στη Βρετανία αντιμετωπίζουν με σοβαρό τρόπο τον Τζενταϊσμό. Περίπου ο ίδιος αριθμός ατόμων δηλώνουν Σαϊεντολόγοι, σύμφωνα με την ίδια.

Ο 21 ετών Πάτρικ Ντέι-Τσάιλντς είναι μέλος της Εκκλησίας του Τζενταϊσμού της Βρετανίας. Ο ίδιος δηλώνει ότι περίπου 200.000 άτομα ασχολούνται ενεργά μέσω Διαδικτύου με τους Τζεντάι, αλλά τονίζει ότι δεν πιστεύουν όλοι.

Ο ίδιος άρχισε να ασχολείται σε ηλικία 14 ετών -περισσότερο ως αστείο-, αλλά σύντομα τα «διδάγματα» των Τζεντάι άρχισαν να βγάζουν νόημα. «Τα χρησιμοποιώ κάθε ημέρα της ζωής μου» δηλώνει. Εμπνέουν και καθησυχάζουν, προσθέτει.

Ο New Age μυστικισμός που βρίσκεται στη βάση των ταινιών Star Wars φαίνεται ότι ελκύει πολλούς. Το σύστημα αξιών των Τζεντάι δανείζεται στοιχεία από τον ταοϊσμό, τον βουδισμό, τον καθολικισμό και τις διδαχές των σαμουράι.


Πηγή
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Θρησκεία-Εκκλησία-Επιστήμη

220
Τι μου θύμισες τώρα, πριν καιρό είχα πέσει τυχαία σε αυτήν την δημοσίευση:Οι πιο περίεργες αιρέσεις που δεν θα πιστεύετε πως υπάρχουν!(δεν ξέρω κατα πόσο είναι γνωστή αλλά εγώ μια φορά & μάλιστα τυχαία την είχα συναντήσει)