Δεύτερη Ξένη γλώσσα για έναν επίδοξο Χημικό Μηχανικό

1
Καλησπέρα παιδιά ,έχω έναν προβληματισμό τον τελευταίο καιρό και αφού ήδη υπάρχει στήλη εδώ ,τι καλύτερο από τις απόψεις των συμφοιτητών μου ; ! Τώρα θα μπω τρίτο έτος και σκέφτομαι να ξεκινήσω μια δεύτερη ξένη γλώσσα μιας και πλέον η μια δεν αρκεί .Ξέρω ότι ίσως να είναι λίγο αργά αλλά καλύτερα τώρα παρά ποτέ . Είμαι μεταξύ Γερμανικών και Ισπανικών,εσείς τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο ; :bigbeer:
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iris97 την Κυρ 10 Σεπ 2017, 10:40 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

    Re: Δεύτερη Ξένη γλώσσα για έναν επίδοξο Χημικό Μηχανικό

    2
    Αν κρίνω από το ότι στις γλώσσες που θες να μάθεις είναι και τα ισπανικά, τότε μάλλον δεν τη θες τη γλώσσα για επαγγελματικούς λόγους (τι να πας να κάνεις ΧΜ στην Ισπανία; Αν είναι να φύγεις από εδώ, να πας κάπου πολύ καλύτερα). Τώρα σχετικά με το "στα 22 είναι αργά για να μάθεις ξένη γλώσσα" και "3 ξένες γλώσσες χρειάζονται απαραίτητα" θα ήθελα να μου εξηγήσεις με τι σκεπτικό τα εννοείς. Αν πας σε καμιά Κίνα ή Κορέα, δε πα να ξέρεις όλες τις Ευρωπαϊκές γλώσσες άπταιστα, άχρηστες θα σου ναι (πλην αγγλικών).
    Για να σου απαντήσω στην ερώτησή σου, γερμανικά ασυζητητί... Μπορείς να διαβάσεις τόσα κείμενα στο πρωτότυπο, που το νόημά τους με αγγλικές και ελληνικές μεταφράσεις δεν μπορείς να προσεγγίσεις καν. Πήγαινε διάβασε Νίτσε και μετά επέστρεψε σε Ζηση Σαρίκα και Δουβαλέρη (ο οποίος είναι τίμιος μεν, but still...) και θα με θυμηθείς..Γενικά οι επιλογές σου είναι άπειρες τόσo σε λογοτεχνία όσο και σε φιλοσοφία (kafka, goethe, kant, heidegger, μέχρι και stirner αν γουστάρεις Εξάρχεια φάση.)

    Re: Δεύτερη Ξένη γλώσσα για έναν επίδοξο Χημικό Μηχανικό

    3
    Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση .Θα απαντήσω στα ερωτήματα σου αν και σε ένα βαθμό παράφρασες τα αρχικά μου λόγια.Είπα ότι είναι λίγο αργά για εκμάθηση μιας ξένης γλώσσας δεδομένου ότι άλλα παιδιά ξεκινάνε απο το γυμνάσιο και εγώ είμαι 20 οπότε συγκριτικά θα ξεκινήσω πιο αργά .Επίσης η εκμάθηση επιπρόσθετης ξένης γλώσσας (εκτός από τα αγγλικά) είναι πλέον αναγκαία γιατί ο ανταγωνισμός στην αγορά είναι μεγάλος οπότε ότι παραπάνω ξέρει κανείς ,καλό είναι (και δύο και τρεις γλώσσες αν υπάρχει η δυνατότητα ) . Τέλος δεν θεωρώ ότι όποιος μαθαίνει ισπανικά στις μέρες μας το κάνει από μονο χόμπυ διότι τα ισπανικά δεν μιλιούνται μόνο στην Ισπανία αλλα σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό και στην Αμερική .

    Re: Δεύτερη Ξένη γλώσσα για έναν επίδοξο Χημικό Μηχανικό

    4
    Δεν είναι αργά να ξεκινήσεις και εγώ ξεκίνησα 2ο έτος γερμανικά και όλα κομπλέ, υπάρχουν άπειρα τμήματα ενηλίκων.
    Τώρα γλώσσα διάλεξε όποια σου αρέσει περισσότερο. Προσωπικά μετά τα γερμανικά θα αρχίσω και Ισπανικά :)

    Re: Δεύτερη Ξένη γλώσσα για έναν επίδοξο Χημικό Μηχανικό

    5
    Τα ισπανικα μαθαινονται σχετικα ευκολα ακομα και στο πιο χαλαρο. Αν εχεις σκοπο να δωσεις χρηματα για μαθηματα θα ελεγα Γερμανικα.
    “Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way when you criticize them, you are a mile away from them and you have their shoes.”

    Re: Δεύτερη Ξένη γλώσσα για έναν επίδοξο Χημικό Μηχανικό

    6
    Γενικώς για δεύτερη ξένη γλώσσα θα πρότεινα κάτι που να σου αρέσει και όχι κάτι που πρέπει να μάθεις γιατί "πρέπει" ή γιατί "είναι καλύτερο". Γενικώς για να μάθεις σωστά μια ξένη γλώσσα και όχι απλά να πάρεις ένα πτυχίο πρέπει να σου αρέσει. Αν θες ισπανικά παραπάνω, κάνε ισπανικά. Το ότι τα γερμανικά είναι πιο χρήσιμα κτλ τα θεωρώ κολοκύθια τούμπανα προσωπικα. :P
    Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
    Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
    Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
    Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

    Re: Δεύτερη Ξένη γλώσσα για έναν επίδοξο Χημικό Μηχανικό

    7
    Συμφωνώ με τον Κιρίτο! Να μάθεις μια γλώσσα επειδή σου αρέσει! Μια ξένη γλώσσα σου ανοίγει ορίζοντες που δε μπορείς να φανταστείς καν τώρα, που δεν έχουν καμία σχέση με την επαγγελματική αποκατάσταση.
    Με τα ισπανικά μάλιστα προσεγγίζεις περισσότερες από μια λατινογενείς γλώσσες. Θα μπορείς να καταλαβαίνεις λίγο τα γαλλικά, τα ιταλικά και τα πορτογαλικά, και αν θες θα μπορείς εύκολα μετά να μάθεις να μιλάς και αυτές τις γλώσσες. ;)
    Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
    Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

    Re: Δεύτερη Ξένη γλώσσα για έναν επίδοξο Χημικό Μηχανικό

    9
    enkoufo έγραψε:Εγώ νομίζω ότι αν έχεις ελέυθερο χρόνο και θες να ασχοληθείς με κάποια γλώσσα, να προσπαθήσεις να διαβάσεις αρχαία ελληνικά
    Τα αρχαία ελληνικά δεν είναι ξένη γλώσσα... Η ελληνική γλώσσα έχει συνέχεια. Δεν πρέπει να βλέπουμε τα νέα και τα αρχαία ελληνικά ως δύο ξένα σώματα.
    Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
    Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
    Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
    Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

    Re: Δεύτερη Ξένη γλώσσα για έναν επίδοξο Χημικό Μηχανικό

    10
    Αν θες απλώς να δοκιμάσεις να δεις πώς είναι να μαθαίνεις κάποια γλώσσα, προτείνω να αρχίσεις μόνος σου σε ιστοσελίδες/εφαρμογές τύπου Duolingo ή Memrise. Θα σε φτάσουν μέχρι ένα A1 επίπεδο σχετικά εύκολα και μετά αποφασίζεις πώς θα συνεχίσεις.

    Αν σκέφτεσαι να δουλέψεις σε άλλη χώρα, τότε πολύ πιθανόν να είναι σχεδόν απαραίτητο να μιλάς τη γλώσσα της χώρας, ακόμα και αν έχεις αρκετές ευκαιρίες να δουλέψεις στα αγγλικά. Για σπουδές συνήθως αρκούν τα αγγλικά πάντως, αλλά και πάλι διευκολύνει αν ξέρεις την αντίστοιχη τοπική γλώσσα.

    Τα ισπανικά είναι πολύ ωραία και εύκολη γλώσσα και μπορείς να τα μιλήσεις με ανθρώπους τόσο από την ισπανία όσο και από όλη τη λατινική αμερική. Σε προσωπικό επίπεδο θα μπορούσε να σου φανεί χρήσιμο. Σε επαγγελματικό δεν ξέρω...

    Τα γερμανικά είναι αρκετά πιο δύσκολα από τα ισπανικά και θα σου χρησίμευαν στη Γερμανία, στην Αυστρία και σε ένα κομμάτι της Ελβετίας. Παρότι συνήθως πολλοί σε αυτές τις χώρες μιλάνε και αγγλικά, για πολλά κείμενα ή για την καθημερινή ζωή θα πρέπει να ξέρεις γερμανικά. Έχω ακούσει ότι αντίστοιχη κατάσταση επικρατεί και στη Γαλλία.

    Όσο για το οτι είναι αργά, αυτό δεν θα πρέπει να σε φοβίζει καθόλου. Συνήθως ό,τι μαθαίνει κανείς στο σχολείο το ξεχνάει αν δεν το χρησιμοποιεί. Τώρα θα μάθεις πολύ πιο μεθοδικά και θα ξέρεις γιατί μαθαίνεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MakisH την Δευ 11 Σεπ 2017, 5:39 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.