Re: Δεύτερη Ξένη γλώσσα για έναν επίδοξο Χημικό Μηχανικό

11
Συμφωνώ με τον MakisH, μπορείς να δοκιμάσεις διάφορες γλώσσες online, είναι πολύ ευχάριστο, αξιόπιστο και θα πάρεις μια ιδέα ποια γλώσσα σ' αρέσει περισσότερο :) Και οι επαγγελματικές ευκαιρίες θα βρεθούν!

Re: Δεύτερη Ξένη γλώσσα για έναν επίδοξο Χημικό Μηχανικό

12
Καλησπέρα
Πέρυσι έδωσα το c2 αγγλικα και για μαθήματα ενός χρόνου, εξετασεις ,βιβλία κλπ μου έφυγαν περίπου 950 ευρώ. Συνεπώς, τα μαθηματα ξένων γλωσσών και οι εξετάζεις κοστίζουν πολυ ακριβά, Αρα καλο είναι να μην παρεις επιπόλαιη απόφαση.
Για ευρωπη, ο μοναδικό τομέας εργασίας που με τα αγγλικά μονο μπορείς να βρεις δουλειά παντου, είναι επαγγέλματα που σχετίζονται με πληροφορική( πχ machine learning κλπ). Δυστυχώς σαν χημικός μηχανικός , αν θες να δουλέψεις στην Σουηδία, Ολλανδία, Γαλλία Γερμανία κλπ πρεπει να ξέρεις την γλώσσα της αντίστοιχης χωρας. Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις.
Για την ηλικία μην φοβάσαι. Η αδερφή μου τελειώνει μεταπτυχιακες σπουδες Ολλανδία και ειναι 28 και τωρα άρχισε να μαθαίνει την γλώσσα. Και αλλοι γνωστοί μου που σπουδασανε Δανία και Σουηδία μετα της σπουδες μαθανε την γλώσσα σεα ηλικίες 25+.
Κοίτα για να πάρεις β2 απο μηδεν γερμανικά ή γαλλικά ή ισπανικα θα κοστίσει πιθανον με μαθήματα κλπ 1000-1500 ευρω, αρα αν το πας για πτυχίο διάλεξε μια γλώσσα γιατί
1) θες να ζήσεις και να δουλέψεις στην συγκεκριμένη χωρα
2) θες να σπουδάσεις εκει και τα προγράμματα σπουδών δεν ειναι στα αγγλικά.

Διαφορετικά αν το κάνεις για χόμπι, μην ασχοληθείς με πτυχία κλπ.

Καλή τύχη
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος John Vaitsos την Τρί 12 Σεπ 2017, 2:30 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
cron