Re: Ομάδα ΑΠ: Ανώνυμοι Προγραμματιστές

11
Με λένε enkoufo και ασχολούμαι με το Mathcad, ο """κώδικας""" που έχω γράψει κάνει να τρέξει περίπου 27 ώρες... Επειδή θέλω παραμετρική λύση, υπολογίζω ότι για να πάρω αποτέλεσμα για όλες τις περιπτώσεις που θέλω (20 θερμοκρασίες, 4 πιέσεις, 15 αναλογίες mole) χρειάζομαι περίπου 3,7 χρόνια

Re: Ομάδα ΑΠ: Ανώνυμοι Προγραμματιστές

13
Καλωσόρισες κι εσύ enkoufo! Έσω δυνατός και κάνε κουράγιο :p

Αν δεν αλλάξεις από mathcad σε matlab άμεσα, σκέψου την προοπτική να πας φαντάρος στο ενδιάμεσο, να μη χάνεις χρόνο...
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Ομάδα ΑΠ: Ανώνυμοι Προγραμματιστές

14
:tomato: enkoufa κράτα γερά και κάνε τα χαρτιά για στρατό! (η fortran ή έστω η matlab λογικά θα σου λύσει τα χέρια) :p Μαρέσει πολύ το περιβάλλον της matlab είναι όμορφο γλυκούλι και εύχρηστο, επίσης κάνει τόσα πολλά πράγματα μόνη της...αλλά είναι τόσο αργή...Γιαυτό ξαναεπέστρεψα στην fortran αλλά κάτι μέσα μου λείπει :tomato: :tomato: :tomato:
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding

Re: Ομάδα ΑΠ: Ανώνυμοι Προγραμματιστές

15
Με λένε madadayo και ΔΕΝ είμαι καλα! Θέμα? Οι μη-γραμμικές συναρτήσεις που δεν επιλύονται μόνες τους! Θέμα? οι κώδικες που καταλήγουν σε αποτέλεσμα αλλά δεν είναι σίγουρα το σωστό! Θέμα, ο παλιοτρόπος που στήνει τα radfract το aspen ! Και ναι, panos108, η fortran είναι απείρως γρηγορότερη από το matlab. αλλα πρέπει να έχεις τον κατάλληλο αλγόριθμο...
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Ομάδα ΑΠ: Ανώνυμοι Προγραμματιστές

17
madadayo, σ' ευχαριστούμε που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μας, δείξε πυγμή! Δε θα σε βάλει κάτω το aspen!

Συνεχίζω με το δικό μου πόνο: Η R "επικοινωνεί" και "καλεί" διάφορες βάσεις δεδομένων οι οποίες βρίσκονται στο ίντερνετ και περιέχουν καταχωρήσεις αρκετά μεγάλου μεγέθους που φυσικά για να δουλέψω μαζί τους πρέπει να τις κατεβάσω... Τι ωραία που η σύνδεσή μου στο ίντερνετ είναι πιο αργή κι από σαλιγκάρι!! :evil: Δε φταίει η γλώσσα, ο ΟΤΕ φταίει :razz:
enkoufo έγραψε:[...]χρειάζομαι περίπου 3,7 χρόνια
Μαζί θα περιμένουμε enkoufo, να πλέξουμε και κανένα χαλί...

Υ.Γ. 1. Μαζευόμαστε πολλοί και δεν ξέρω κατά πόσο είναι ανησυχητικό αυτό...

Υ.Γ. 2.
Papajim202 έγραψε:Αχ μ αρεσει αυτη η ομαδα

Φυσικά και αυτή η ομάδα αρέσει...αφού την έφτιαξα εγώ, που -κατά τα άλλα- είμαι μια θεότητα
Spoiler: show
Λέμε και καμιά μπούρδα αλήθεια για να διασκεδάσουμε τον πόνο μας...
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Ομάδα ΑΠ: Ανώνυμοι Προγραμματιστές

18
Ειμαι ο Δημητρης και...ειμαι καλα?! :lol:
Μ αρεσει ο προγραμματισμος παραπανω απ'οσο περιμενα στην αρχη. Σε αντιθεση με πολλους αδαεις συμφοιτητες μου αγαπω την Fortran οσο (μπορει και λιγο περισσοτερο) με το Matlab. Κυριως για την απλότητα και την ταχυτητα της. Θελω να μαθω C και python καποτε επισης. Παρ ολα αυτα χρωσταω υπολογιστικες μεθοδους και αντι να μπαινω εργαστηριο να μαθω Matlab τα πρωινα σαν ανθρωπος, χανω τα βραδια μου πανω απο πλακετες και κωδικες Arduino. Προσπαθω να απεξαρτηθω αλλα συγκεκριμενος καθηγητης της σχολης με σπρωχνει πιο βαθεια στο ναρκωτικο αυτο. Οι φιλοι μου εχουν αρχισει να με αποκαλουν αποτυχημενο ηλεκτρολογο και τα λεφτα που εχω ξοδεψει μεχρι τωρα θα μου εφταναν για διακοπες το καλοκαιρι.
:help:
“Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way when you criticize them, you are a mile away from them and you have their shoes.”

Re: Ομάδα ΑΠ: Ανώνυμοι Προγραμματιστές

19
Papajim202 έγραψε:Κυριως για την απλότητα και την ταχυτητα της.
Εχμ... :P
Papajim202 έγραψε:Θελω να μαθω C και python καποτε επισης.
Τα βασικά της C τα ξέρεις ήδη (το Arduino το προγραμματίζεις ουσιαστικά σε C με μερικές ακόμα βιβλιοθήκες). Python θα μάθεις πανεύκολα όταν τη χρειαστείς, την προτείνω ανεπιφύλαχτα για γενικής φύσεως προγραμματισμό.

Re: Ομάδα ΑΠ: Ανώνυμοι Προγραμματιστές

20
Θέλω και εγώ να μάθω c ή c++ αλλά δεν μπορώ να βρω αρκετό motivation για να το κάνω, δεν βρίσκω τι μπορεί να μου προσφέρει έναντι της fortran για παράδειγμα :p (τουλάχιστον για εκεί που το εφαρμόζω)
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding