Ομάδα ΑΠ: Ανώνυμοι Προγραμματιστές

1
Κανόνες:
Στο θέμα αυτό μπορούν να γράψουν όσοι και όσες μοιράζονται την πείρα, τη δύναμη και την ελπίδα για για να μπορέσουν να αναρρώσουν από τον προγραμματισμό (συμπεριλαμβάνεται το aspen για ευνόητους λόγους). Θα καταγράφονται "μαρτυρίες" των παθόντων και μόνο σχόλια υποστήριξης, του τύπου "συνέχισε", "κουράγιο" κ.λ.π. και όχι συμβουλές του τύπου "βάλε Linux" (ειδικά αυτές θα σβήνονται χωρίς προειδοποίηση). Παρακαλώ, όποιος θέλει να βρει λύση στο πρόβλημά του ας δοκιμάσει εδώ, στο παρόν θέμα θα γράφετε μόνο τον πόνο σας...

Θα ξεκινήσω με μένα:

Είμαι η i griega και ασχολούμαι με τη γλώσσα R. Κάθε φορά που ξεκινάω να δουλεύω σε κάτι, κολλάω στον τρόπο (κατάλληλη εντολή διαφορετική ανάλογα με τον τύπο αρχείων, ακόμα και με το λειτουργικό σύστημα!) με τον οποίο θα γίνει η αποσυμπίεση των αρχείων, πετάγονται ένα σωρό λάθη, δεν ξέρω τι να κάνω, ψάχνω και χάνω κάνα 2ωρο χωρίς να βρω λύση. Με εκνευρίζουν οι ιδιαιτερότητες των εντολών της R που δε μ' αφήνουν να ξεδιπλώσω το προγραμματιστικό ταλέντο μου :weep:
:wall: :wall: :wall:
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Ομάδα ΑΠ: Ανώνυμοι Προγραμματιστές

3
Είμαι ο panos108 , πρώτα απόλα κουράγιο igriega θα βρεθεί λύση. Ασχολούμαι με τη γλώσσα φορτραν. Είναι απίστευτο πόσο διαφορετικός είναι ο τρόπος να βάλεις μια βιβλιοθήκη από έναν compiler στον άλλο. ΤΟ χειρότερο είναι ότι μπορεί να διαφέρει από windows σε λινουξ του ίδιου compiler. Το χειρότερο είναι ότι είμαι σε ένα γραφείο που κανείς δεν γράφει σε τέτοια γλώσσα προγραμματισμου και όλοι ειναι σουπερ ειδικεθμένοι σε ασπεν. Πέρσυ που ήθελα τέτοιους δεν έβρισκα...

Υ.Γ.
Δεν έβαζα και εγώ λίνουξ, αλλά αν το είχα κάνει θα είχα γλιτώσει πολύ περισσότερο χρόνο, από το να βασανίζομαι με windows και στο τέλος να γυρίσω σε λίνουξ
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding

Re: Ομάδα ΑΠ: Ανώνυμοι Προγραμματιστές

5
KiritoShu έγραψε:To comsol δεν πιάνεται?? :P (με τη λογική ότι βάλατε μέσα και το aspen)
Εγώ θα έλεγα να πιάνεται. Τι έγινε, έχεις ντέρτια με το comsol;

i griega και panos108, όλα καλά θα πάνε! panos108 θα μπορούσες να στείλεις εδώ καναδυο-τρεις-πέντε από τους σούπερ εξειδικευμένους στο ασπεν;; Ε;; Ε;; :D :D
Έτσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ
στην κώχη τούτη την μικρή, σ’ όλην την γη την χάλασες.

Re: Ομάδα ΑΠ: Ανώνυμοι Προγραμματιστές

6
Είμαι ο MakisH, πολλοί γελάνε όταν λέω ότι χρησιμοποιώ Fortran αλλά παγώνει το χαμόγελό τους όταν ακούν να αναφέρεται σε μαθήματα χωρίς ειρωνία. Κατά τα άλλα χτυπάω όλο και πιο συχνά το κεφάλι μου στον τοίχο που δεν ασχολήθηκα νωρίτερα με τον αντικειμενοστραφή προγραμματισμό.

Φήμες λένε ότι και αυτοί που έχουμε Linux έχουμε παρόμοια προβλήματα.

Re: Ομάδα ΑΠ: Ανώνυμοι Προγραμματιστές

8
panos108 έγραψε:Πιθανότατα μερικοί από αυτούς θα έρθουν διακοπές στην Έλλαδα το καλοκαίρι :rofl:
Το καλοκαίρι (ελπίζω ότι) θα είναι πια αργά!!
Έτσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ
στην κώχη τούτη την μικρή, σ’ όλην την γη την χάλασες.

Re: Ομάδα ΑΠ: Ανώνυμοι Προγραμματιστές

9
Καλησπέρα panos108, καλησπέρα MakisH, καλωσορίσατε στην ομάδα! Πάρτε βαθιές ανάσες και συνεχίστε! :)
Να συνεχίσετε να έρχεστε στις συνεδρίες είναι πολύ εποικοδομητικές. Παρακαλώ ένα χειροκρότημα ενθάρρυνσης για τα νέα μέλη :clap:

Papajim202 είσαι εκτός θέματος :P :bleh:
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Ομάδα ΑΠ: Ανώνυμοι Προγραμματιστές

10
Τις προάλλες προσπάθησα να κάνω έναν κώδικά μου πιο έξυπνο, προσθέτοντας τη δυνατότητα να καθαρίζει αυτομάτως το directory όπου θα αποθήκευε τα αποτελέσματα. Κατάφερα να κάνω το ίδιο μου το πρόγραμμα να σβήσει τον εαυτό του... Ευτυχώς που χρησιμοποιώ git (και που είχα ακόμα ανοιχτά τα τροποποιημένα αρχεία στον editor).
cron