Re: Ας γνωριστούμε!

21
Κι εγώ θέλω να γρατζουνάω κιθάρα μόνος μου και χωρίς μαθήματα. Όταν μετκομίσω στο καινούργιο σπίτι, περίπου χριστούγεννα, το βλέπω. :) Και Κωνσταντίνε ή Κώστα, ανάλογα τι προτιμάς, κι εμένα μου αρέσουν πολύ η χημεία και η βιολογία. Αλλά είμαι άμουσος. :( :) Ο Μάκης λέει ότι η σχολή θα είναι αρκετά ενδιαφέρουσα, ακόμα κι αν δεν έχει τόση χημεία όση θα περίμενε κανείς. Κι απ' ό,τι έχω ακούσει κι από μια φίλη μου που τελείωσε φέτος, αυτό δεν απέχει και πολύ από την πραγματικότητα. Κάτι παραπάνω ξέρει κι αυτή..
I'll try to forget you
And I know that I will
In a thousand years

Re: Ας γνωριστούμε!

22
Βλέπω όλοι έχουμε μια κλίση έστω ενδιαφέρον προς την μουσική..Είναι πάντα θετικό να είμαστε πολυδιάστατοι..Πάντως για την βιομηχανία και την ανεργία εγώ είμαι αισιόδοξος γιατί όταν θα βγούμε στην αγορά εργασίας πολλά θα έχουν αλλάξει ελπίζω προς το καλύτερο.Τώρα για την χημεία και αν υπάρχει αρκετή δόση στα μαθήματά μας δεν το ξέρω ας εμπιστευτούμε τους παλαιότερους..Ελπίζω πάντως να δικαιολογεί το όνομά της η σχολή και το ίδρυμα γενικότερα..

Re: Ας γνωριστούμε!

23
Βασικά τη Χημεία σίγουρα τη χρησιμοποιείς (τουλάχιστον σε ένα βασικό στάδιο), σχεδόν παντού. Απλώς, ως χημικό μηχανικό, δεν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ το καθαρά χημικό κομμάτι. Δεν θα κάνει έρευνα πχ για το με ποιο εναλλακτικό τρόπο μπορείς να παράγεις ένα χημικό προϊόν μέσα από διαφορετικές αντιδράσεις. Εσένα σε ενδιαφέρει περισσότερο πώς θα οργανώσεις την παραγωγή ενός προϊόντος, πώς θα αυξήσεις την απόδοση αντιδράσεων, πώς θα μειώσεις το ενεργειακό κόστος και πολλά άλλα. Αυτό που σου περιέγραψα τώρα ανήκει κυρίως στο ενδιαφέρον της Χημικής Κινητικής.

Ο Χημικός Μηχανικός έχει πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα να κάνει από το να ασχολείται μόνο με την καθαρή χημεία. Θα το ανακαλύψεις σύντομα αυτό. :)

Re: Ας γνωριστούμε!

25
Καλησπερα, λεγομαι Εμμανουελα,μενω και εγω Κολωνο (αληθεια Κωσταντινε εσυ που ακριβως μενεις?)
Λατρευω τη μουσικη - θελω να ξεκινησω και μαθηματα φωνητικης- και τον κινηματογραφο με αγαπημενους σκηνοθετες τους Kislowski,Michel Gondry,Guy Ritchie,Jim Jarmusch και πολλους αλλους που δεν μου ερχονται τωρα :)
Το χημικων μηχανικων ηταν η μια απο τις δυο πρωτες μου επιλογες μαζι με το φυσικο και ανυπομονω να ξεκινησω τις σπουδες μου :)

Re: Ας γνωριστούμε!

27
Καλώς όρισες Εμμανουέλα - "papertiger" :-)
Υποθέτω η σχολή μας ήταν η πρώτη επιλογή σου... (άμα ανέβηκε τόσο και το Φυσικό τι να πω...)

Λες ότι θες να ξεκινήσεις ΚΑΙ μαθήματα φωνητικών. Παίζεις κάποιο όργανο μήπως;
Δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε, αλλά τις τελευταίες μέρες έχουμε βρεθεί να φτιάχνουμε σχεδόν ολόκληρη μπάντα... :P

Κωνσταντίνε Π. , μήπως κατά τύχη μας έρχεσαι από την Ελληνογαλλική Σχολή;