Εικόνες από το ΕΜΠ

1
Βλέπω κατά καιρούς μερικές ωραίες ή ενδιαφέρουσες φωτογραφίες από την πολυτεχνειούπολη, ανεβάστε εδώ ελεύθερα! Ξεκινάω:

1) Από τα τελευταία χιόνια στην πολυτεχνειούπολη. Σχετικό βίντεο εδώ.
Σίγουρα έχει υπάρξει και πιο χιονισμένη, αν έχετε φωτογραφία, ανεβάστε!
Χιόνια στην πολυτεχνειούπολη - 8/1/2013
Χιόνια στην πολυτεχνειούπολη - 8/1/2013
2) Το Μεγάλο Αμφιθέατρο Χημικών (ΜΑΧ) στην Πατησίων, κτήριο Τοσίτσα. Το επισκέφτηκα πρώτη φορά χθες (11/3/2013), είναι πραγματικά μεγάλο! Έχει 20 σειρές, το κεντρικό κλίτος έχει 13 θέσεις σε κάθε σειρά, τα πλάγια από 5 σε κάθε σειρά (4 στα μπροστινά). Συνολικά υπολόγισα 436 θέσεις. Ο πίνακας είναι τεράστιος και ανεβοκατεβαίνει με ηλεκτρικό μηχανισμό. Για σύγκριση, τα δικά μας έχουν 10 σειρές και χωρητικότητα κάπου 100 θέσεων αν θυμάμαι καλά. (Είχατε κι εσείς την απορία πόσο μεγάλο είναι; )
Μεγάλο Αμφιθέατρο Χημικών (Πατησίων) - 11/3/2013
Μεγάλο Αμφιθέατρο Χημικών (Πατησίων) - 11/3/2013
Θα πρότεινα πάντως να περιηγηθείτε μια φορά στο "κάτω" πολυτεχνείο, ειδικά στο κτήριο Αβέρωφ. Θα καταλάβετε...

Re: Εικόνες από το ΕΜΠ

3
Επιτέλους δε θα πάνε χαμένες οι φωτογραφίες που είχα βγάλει :nerd:
Ένα δείγμα λοιπόν για το πως είναι η Πολυτεχνειούπολη στο μεγαλύτερο μέρος του έτους:
a11d798d-c4d9-4e75-afb4-7235cd4d4f87wallpaper.jpg
Spoiler: show
Βέβαια δεν είναι κι όλα ...ρόδινα στην Πολυτεχνειούπολη:
da5a1e74-6400-4216-8b61-2275418b5cd3wallpaper.jpg
Ερώτηση :Εχει κανείς ιδέα τί είναι το παρακάτω?
DSC_1661(1).jpg
Spoiler: show
Τέλος,spoiler για ένα πιθανό μέρος για πικ-νικ στην Πολυτεχνειούπολη :bleh:
DSC_1625.jpg
"People don’t listen, they just wait for their turn to talk."
— Chuck Palahniuk

Re: Εικόνες από το ΕΜΠ

5
Η συγκεκριμένη λήψη έγινε στις 22-2-2013, τότε που είχε πνιγεί η Αθήνα απ' τη βροχή (και εμείς δίναμε Μαθηματικά ΙΙΙ).
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.
Συνημμένα
Έξοδος Κοκκινοπούλου
Έξοδος Κοκκινοπούλου

Re: Εικόνες από το ΕΜΠ

7
Καλή άνοιξη!
Αυτή η λήψη έγινε την Παρασκευή πριν κλείσουμε για το Πάσχα, στον κόκκινο δρόμο απέναντι από την εκκλησία.
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.
Συνημμένα
μέλιττα.jpg

Re: Εικόνες από το ΕΜΠ

9
Στη σελίδα του forum στο facebook ανέβηκαν οι φωτογραφίες που επισυνάπτονται. Οι περισσότερες (όχι όλες) είναι φωτογραφίες που έχω τραβήξει εγώ τα τελευταία πέντε χρόνια. Ελπίζω να σας αρέσουν! :D

edit: Ανέβηκαν και μερικές από αυτές που ανεβάσατε εσείς εδώ, αποδίδοντας τα κατάλληλα credits.

@keiner: Στη φωτογραφία που ρωτάς "τι είναι αυτό", εκτός από το παλιό γυμναστήριο, δίπλα του είναι ο νέος παιδικός σταθμός που χτίζεται για τα παιδιά των εργαζομένων στο ΕΜΠ.
Συνημμένα
ChemEngPhotos.zip
Φωτογραφίες από τη Σχολή
(7.36 MiB) Μεταφορτώθηκε 187 φορές

Re: Εικόνες από το ΕΜΠ

10
Νοέμβριος του 2011(Εξερευνώντας τη σχολή μου ως ψαράκι)
Jealousy is the fear or apprehension of superiority: envy our uneasiness under it.
-William Shenstone
Συνημμένα
Νομίζω είναι πλήρως αναγνωρίσιμο το σημείο, τα λόγια είναι περιττά
Νομίζω είναι πλήρως αναγνωρίσιμο το σημείο, τα λόγια είναι περιττά
PA280313.JPG
Το αίθριο του 2ου ορόφου της σχολής μας, ανεβαίνοντας προς την πτέρυγα Δ
Το αίθριο του 2ου ορόφου της σχολής μας, ανεβαίνοντας προς την πτέρυγα Δ
Ομοίως
Ομοίως
Κάπου κοντά στις παλιές εστίες
Κάπου κοντά στις παλιές εστίες
PA280328.JPG
cron