Re: Χρήματα Πρακτικής

12
want my being honest? είμαι στην ίδια θέση και πίστευα ότι δε δικαιούμαι χρήματα απ το ΕΜΠ. that's all. και μαλιστα... ελεγα αμαν και πως για τις χιλιες και μια reports που χα γραψει χωρις λογο και αιτια!
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Χρήματα Πρακτικής

13
Οκ, για να απαντήσω κι εγώ σωστά:
Όταν ήταν να δόσουμε τα δικαιολογητικά, ρώτησα τη γραμματεία και μου απάντησε ότι μπορούμε να δηλώσουμε ως πρακτική, οποιαδήποτε πρακτική της επιλογής μας αρκεί να έχουμε τα απαραίτητα δικαιολογητικά (δηλαδή ότι η πρακτική έγινε). Ανεξάρτητα αν πληρωθήκαμε από τον εργοδότη ή από άλλο φορέα , αν η πρακτική έγινε στην ελλάδα ή το εξωτερικό, το πολυτεχνείο παρέχει αυτή την επιδότηση σε όλους (όπως είπε και ο/η mahahou). Αν κάποιος θέλει μπορεί να κάνει και 100 πρακτικές, όμως τα χρήματα αυτά δίνονται μία φορά παρόλο που η ασφάλισή του θα γίνει όλες τις φορές.
Και με κοινή λογική να το δεις, όσοι πήγαν ΙΑΕSTE πληρώθηκαν ,όπως θα πληρωνόταν ενδεχομένως κάποιος έξτρα από τη βιομηχανία στην οποία εργάστηκε, δεν υπάρχει κάποια διαφοροποίηση. Συν, ότι εμείς τα χρήματα που πέρναμε ήταν καθαρά για την επιβίωσή/διαμονή μας και δόθηκαν από την εταιρεία ή το iaeste, όχι από το πολυτεχνείο.

P.S. ********* εσύ είσαι? :hug:

"Στις δημόσιες συζητήσεις δεν έχει δικαίωμα κανένας (ούτε καν admin) να δημοσιοποιήσει προσωπικά στοιχεία για άλλο μέλος. Υπάρχει η δυνατότητα της ανωνυμίας και θα πρέπει να γίνεται σεβαστή"

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fotinit17 την Τρί 06 Νοέμ 2012, 5:59 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Προσθήκη alert για προσωπικά δεδομένα
In my glass coffin.
I'm waiting.

Re: Χρήματα Πρακτικής

14
Είναι η MaHaHoU (αν ρωτάς εμένα αν είμαι η ******** η απάντηση είναι όχι :no: ) . Τα πράγματα των πληρωμών κυλούν αργάαααααα στο ΕΜΠ εις βάρος των φοιτητών και γρήηηηηηγορα προς όφελος "κάποιων άλλων". Είναι μια αρχή αυτή του ΕΜΠ αυτή που κι εμένα προσωπικά με χαλάει αλλά αργά ή γρήγορα θα φύγω από κει μέσα οπότε και τα παράπονά μου δεν πιάνουν τόπο ...

"Στις δημόσιες συζητήσεις δεν έχει δικαίωμα κανένας (ούτε καν admin) να δημοσιοποιήσει προσωπικά στοιχεία για άλλο μέλος. Υπάρχει η δυνατότητα της ανωνυμίας και θα πρέπει να γίνεται σεβαστή"

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fotinit17 την Τρί 06 Νοέμ 2012, 5:59 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Προσθήκη alert για προσωπικά δεδομένα
この危うげな世界さえ
越えてゆけると 信じるだけ
あなたと

Re: Χρήματα Πρακτικής

15
yeap. εσύ?

btw πολύ ολοκληρωμένη απάντηση. Δε διαφωνώ, απλά πίστευα ότι η αμοιβή της πρακτικής αφορούσε μόνο αμισθεί πρακτικές (ανεξαρτήτως IAESTE ή μη).

όσον αφορά στο μισθό απ τη βιομηχανία... δεν κάλυπτε ούτε την εκεί διαμονή (δεν αναφέρομαι καν στα αεροπορικά :P )
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Χρήματα Πρακτικής

16
Η ******* είμαι! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑ!! (Δεν το πιστέυω ότι παρεξηγήθηκα!:P)

Εμένα δεν με πλήρωνε η βιομηχανία, αλλά το IAESTE έστελνε τα λεφτά στη βιομηχανία και μου τα έδιναν.
Αυτό είναι μια πικρή ιστορία!
Εμένα βέβαια τα χρήματα έφταναν για το σπίτι που έμενα (το οποίο σε γενικές γραμμές ήταν από τα φθηνότερα με καλές παροχές αλλά still ακριβό: παροχές 1 δωμάτιο 3 επί 3-Ιnternet-Eξωτερικό κοινό μπάνιο-Φαγητό για αρρώστους στην κοινή κουζίνα του σπιτιού-Καλωδιακή χωρίς τηλεόραση!!) και κάποια έμεναν για να κινηθώ μέσα στο μήνα. Τα αεροπορικά βέβαια ήταν πανάκριβα.
Όσο για το ΙΑESTE της χώρας που πήγα.....δεν έχω λόγια! Θα μπορούσα να μιλάω ώρες για την έλλειψη διάθεσης συνεργασίας (το IAESTE της Ελλάδας ήταν άψογο και με βοήθησε πολύ!) αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα...

"Στις δημόσιες συζητήσεις δεν έχει δικαίωμα κανένας (ούτε καν admin) να δημοσιοποιήσει προσωπικά στοιχεία για άλλο μέλος. Υπάρχει η δυνατότητα της ανωνυμίας και θα πρέπει να γίνεται σεβαστή"

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fotinit17 την Τρί 06 Νοέμ 2012, 6:00 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Προσθήκη alert για προσωπικά δεδομένα
In my glass coffin.
I'm waiting.

Re: Χρήματα Πρακτικής

17
χαχχαχαχαχαχ... ωραία --θα τα βρούμε από κοντά για τα ποστ -- χαχαχαχχα

όσο για το IAESTE της Φιλανδίας βάζει τα γυαλιά στο Ελληνικό!!! Άψογο με κάθε έννοια της λέξης!
:)

Όσο για το σπίτι, το πλήρωνα εγώ- γιατί αν κ ήταν μέσω IAESTE- ήταν στις εστίες του πανεπιστημίου κ όχι στα κτίρια του CIMO.
14 τετραγωνικά. κοινή κουζίνα. θεϊκό INTERNET
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Χρήματα Πρακτικής

20
Ω ναι! Περιληπτικά θα σου αναφέρω ότι ήταν ένα σπίτι οικογένειας που είχε δωμάτια στην πίσω αυλή. Με το που πήγα, η κυρία απαίτησε 1 μήνα προκαταβολή για τυχόν ζημιές, και τα χρήματα του πρώτου μήνα (fair enough), μου ανακοίνωσε ότι το σπίτι είναι ΔΙΚΟ της, δηλαδή όποτε ήθελε κάτι θα έμπαινε στο δωμάτιό μου χωρίς εξηγήσεις (σου μεταφέρω τα λόγια αυτολεξεί). Το δωμάτιο ήταν "προνομιούχο", καθώς είχε δική του τουαλέτα (χωρίς πόρτα, δίπλα ακριβώς από το κρεβάτι). Μύριζε μούχλα και αποχέτευση από το σιφώνι της τουαλέτας, όλη μέρα έπρεπε να είσαι με φως ανοιχτό, γιατί το είχε ξεχάσει ο ήλιος. Μπάνιο έπρεπε να κάνω στο εξωτερικό μπάνιο που το μοιράζονταν κάτι τύποι εκτός iaeste , με εξαιρετικά κακές συνθήκες υγιεινής, που φυσικά έπαιρναν μάτι αφού άραζαν όλη μέρα σε κάτι μπαλκόνια (εγώ αυτό το θεώρησα εξαιρετικά επικίνδυνο). Επίσης, ΔΕΝ είχε internet ενώ πλήρωνα γι'αυτό!!!! Μετά από χίλια ζόρια το "Φτιάξανε" και κάθε 5 λεπτά έπεφτε! Δεν μπορούσα να επικοινωνήσω με τους δικούς μου!
Την τέταρτη μέρα, έστειλα μαιλ στο iaeste μεξικού και τους είπα ότι δεν είμαι ευχαριστημένη και ψάχνω καινούριο σπίτι. Αποτέλεσμα? Το ίδιο βράδυ γύρω στις 11 , ήρθε η ιδιοκτήτρια με ύφος και μου είπε ότι έμαθε ότι δεν είμαι ευχαριστημένη οποτε να σηκωθώ να φύγω ΕΠΙΤΟΠΟΥ. Της απάντησα ότι αυτό δεν είναι δυνατό αφού είναι βράδυ και δεν έχω βρει ακόμα σπίτι και μου είπε να πάω σε ξενοδοχείο. Μετά μου είπε ότι θα μου έδινε τα λεφτά της προκαταβολής αλλά ΟΧΙ τα λεφτά του ενοικίου του πρώτου μήνα καθώς έμεινα μόνο 4 μέρες και της έκανα ζημιά στην επιχείρηση!!!!! Όπως καταλαβαίνεις έγινα έξω φρενών, κάλεσα το αφεντικό μου από τη δουλειά και ξεκαθαρίσαμε την κατάσταση το ίδιο βράδυ. Πήρα τα χρήματα πίσω με το σχόλιο ότι : Είμαι ευρωπαία οπότε έχω λεφτά για ξόδεμα και ότι δεν φταίει εκείνη που έχω μάθει να ζω στα ΛΟΥΣΑ!!! Όταν εξήγησα στο IAESTE τι έγινε μέσω email , ποια ήταν η στάση τους? Ένα ωραιότατο e-mail στο αφεντικό μου ρωτώντας αν είμαι συνεπής και ή αν έχω προβλήματα χαρακτήρα! Φυσικά τα πράγματα λύθηκαν, μετακόμισα μαζί με το αφεντικό μου, αλλά ήταν πάρα πολύ ψυχοφθόρο, γιατί όπως καταλαβαίνεις ήμουν μόνη μου σε μια ξένη χώρα.......!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος αϊ-ο την Παρ 18 Φεβ 2011, 7:27 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
In my glass coffin.
I'm waiting.