Χημικός Μηχανικός από Χημικό;

1
Γεια σας,ειμαι τελειοφοιτος μεταπτυχιακος φοιτητης του τμηματος χημειας του Πανεπηστημιου Ιωαννινων(B.Sc και M.Sc στην Χημεία).Ωστώσο δεν υπαρχουν αρκετες δουλειες για χημικούς και σκεφτομούν αν γίνεται να κάνω ένα μεταπτυχιακό στο χημικων μηχανικών αλλα έχω τα εξής ερωτηματα:
Α)Μετά την αποκτήση του μεταπτυχίακου θα έχω τα ιδια επαγγελματικά δικαιώματα με έναν χημικό μηχανικό δηλαδη θα είμαι χημικός μηχανικός(δεν νομιζω κατα την γνωμη μου) ή θα εχω τα επαγγελματικα δικαιωματα του χημικού με εξειδικευση στο χημικων μηχανικών
Β)Αξιζέι να μπω με κατατακτηρίες τρία χρονια είναι πολλα καθώς θα μπορούσα να κάνω το PhD μου αντί να πάρω ένα B.Sc στο χημικών μηχανικών και δεν ειμια σε φάση να ξαναδίνω μαθηματα .
Ευχαριστώ εκ των προτερων
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος La.D. την Τρί 07 Μάιος 2019, 1:20 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: Χημικός Μηχανικός από Χημικό;

2
Γεια και από μένα. Γενικά ,δεν πιστεύω ότι είμαι σε θέση να απαντήσω ικανοποιητικά στα ερωτήματα σου. Ωστόσο θα ήθελα να πω μια γνώμη...
Λοιπόν, από προσωπική εμπειρία έχω δει ότι υπάρχουν γενικά, άτομα που έχουν τελειώσει άλλες σχολές αλλά βρίσκονται/ δουλεύουν εδώ, είτε στα εργαστήριά μας (ειδικά οι χημικοί), είτε σε κάποια άλλα προγράμματα πχ. μέσω μεταπτυχιακών, διδακτορικών κλπ.
Κατά πάσα πιθανότητα, λογικά και μετά το μεταπτυχιακό δεν θα έχεις τα ίδια δικαιώματα με έναν χημικό μηχανικό. Όλα όμως, εξαρτώνται από το τι θέλεις να κάνεις μετά. Ίσως θα ήταν καλύτερα, προτού "βουτήξεις" σε περαιτέρω σπουδές, να δεις τι είναι αυτό που σε έχει κερδίσει στο αντικείμενο του χημικού ή και του χημικού μηχανικού και μετά να κινηθείς αναλόγως. Έτσι κι αλλιώς, υπάρχουν πολλά επαγγέλματα στα οποία οι χημικοί μηχανικοί εργάζονται κοντά με χημικούς και κυρίως έχει να κάνει με το ίδιο το αντικείμενο (πχ. φάρμακα) και όχι με τις γενικές σπουδές του καθένα ξεχωριστά.
Καλή τύχη με ό,τι επιλέξεις. Ελπίζω έστω λίγο να βοήθησα. (Καλό θα ήταν πάντως να ρωτήσεις και αλλού). :-)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος La.D. την Τρί 07 Μάιος 2019, 1:20 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Re: Χημικός Μηχανικός από Χημικό;

3
vaggandr έγραψε:Γεια σας,ειμαι τελειοφοιτος μεταπτυχιακος φοιτητης του τμηματος χημειας του Πανεπηστημιου Ιωαννινων(B.Sc και M.Sc στην Χημεία).Ωστώσο δεν υπαρχουν αρκετες δουλειες για χημικούς και σκεφτομούν αν γίνεται να κάνω ένα μεταπτυχιακό στο χημικων μηχανικών αλλα έχω τα εξής ερωτηματα:
Α)Μετά την αποκτήση του μεταπτυχίακου θα έχω τα ιδια επαγγελματικά δικαιώματα με έναν χημικό μηχανικό δηλαδη θα είμαι χημικός μηχανικός(δεν νομιζω κατα την γνωμη μου) ή θα εχω τα επαγγελματικα δικαιωματα του χημικού με εξειδικευση στο χημικων μηχανικών
Β)Αξιζέι να μπω με κατατακτηρίες τρία χρονια είναι πολλα καθώς θα μπορούσα να κάνω το PhD μου αντί να πάρω ένα B.Sc στο χημικών μηχανικών και δεν ειμια σε φάση να ξαναδίνω μαθηματα .
Ευχαριστώ εκ των προτερων
Ως απάντηση στα ερωτήματά σου:
Α) Θα εχεις τα επαγγελματικά δικαιώματα του χημικού με εξειδικευση στο χημικων μηχανικών (καθώς για να θεωρηθείς μηχανικός πρέπει να εγγραφείς στο ΤΕΕ, το οποίο δεν είναι εφικτό με B.Sc Χημικού)
Β) Θα πρότεινα να κάνεις PhD αντί κατατακτήριες