Re: Πρακτική άσκηση

71
Έχει συμβεί σε κάποιον από όσους έχουν κάνει ήδη πρακτική να αργήσει πολύ να εκδώσει τον ΑΜΑ από το ΙΚΑ μετά την έναρξη της πρακτικής του? Δημιουργείται πρόβλημα σε αυτήν την περίπτωση;
Kuchiki Byakuya

Re: Πρακτική άσκηση

72
Το ΑΜΑ βγαίνει αρκετά γρήγορα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά την μέρα που το έβγαλα ήμουν ήδη για πρακτική και από το οκτάωρο έχασα μόλις τις 4 ώρες. Δεν θυμάμαι αν θέλει κάποια χαρτιά από πριν για να σου πω την αλήθεια αλλά η έκδοσή του αυτή κάθε αυτή παίρνει πολύ λίγη ώρα.

Re: Πρακτική άσκηση

74
Κι εγώ το είχα βγάλει την πρώτη μέρα. Μόλις κατέθεσα τα χαρτιά μου μου δώσανε ένα χαρτί και πάνω μου είχαν γράψει τον αριθμό μητρώου.

Το "πρόβλημα" σε κάθε περίπτωση το έχει η εταιρεία. Αν π.χ. κάνεις πρακτική σε εργοστάσιο (που γενικώς ανά πάσα στιγμή μπορούν να του κάνουν έλεγχο), θα πρέπει η εταιρεία να μπορεί να δείξει ότι είσαι ασφαλισμένος.

Re: Πρακτική άσκηση

76
Αυτό μπορεί να σε βοηθήσει

Επίσης μπορείς να επικοινωνήσεις και με το γραφείο πρακτικής άσκησης της Σχολής, στη διεύθυνση που δίνεται στον παραπάνω σύνδεσμο.
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Πρακτική άσκηση

80
Η γραμματεία δίνει μια Βεβαίωση προς το ΙΚΑ, που πρέπει να υπογραφεί από τον κ. Κοσμήτορα. Στο ΙΚΑ βέβαια δεν χρειάστηκε καθόλου τελικά. Ζήτησαν όμως να αποδείξω ότι είμαι φοιτητής (βεβαιώση σπουδών ή αντίγραφο του πάσο.)
"Sometimes I wish I was just a cloud, floating along."
cron