Re: Πρακτική άσκηση

42
Όχι, Αριθμό Μητρώου Ασφαλισμένου ΙΚΑ εννοεί.
Δεν μου είχαν πει κάτι για χαρτί εμένα. Αν χρειάζεται κι άλλη διαδικασία καλό θα ήταν να το μάθουν όσοι κάνουν πρακτική το καλοκαίρι γιατί θα ψάχνονται!

Re: Πρακτική άσκηση

43
Να ρωτήσω κάτι για την πρακτική.. αν έχουμε κλείσει εταιρεία, ημερομηνίες κλπ, πρέπει να τους πάμε να συμπληρώσουν κανένα χαρτί από την σχολή και μετά να το φέρουμε στην γραμματεία..?
Life’s a game. You have two options. Either you play along or you sit in the bench, watching other play it.

Re: Πρακτική άσκηση

44
Primo έγραψε:Να ρωτήσω κάτι για την πρακτική.. αν έχουμε κλείσει εταιρεία, ημερομηνίες κλπ, πρέπει να τους πάμε να συμπληρώσουν κανένα χαρτί από την σχολή και μετά να το φέρουμε στην γραμματεία..?
Τα χαρτιά που μπορείς να δεις στο παρακάτω Link + ακόμη ένα που στο δίνει η γραμματεία (που ζητάει από την εταιρεία να κάνεις την πρακτική σου εκεί):

http://www.chemeng.ntua.gr/main.php?news&news_item=575

Re: Πρακτική άσκηση

45
Σχετικά με αυτό είχα ρωτήσει κι εγώ παλιότερα εδώ αλλά από ότι έχω καταλάβει δεν έχει βγάλει άκρη κανείς.
Ρώτησα πρόσφατα τον κ. Βασιλακόπουλο από το γραφείο πρακτικής άσκησης και μου επιβεβαίωσε και αυτός ότι δεν χρειάζεται κάτι άλλο προς το παρόν. Δεν τον ρώτησα συγκεκριμένα για αυτό το χαρτί η αλήθεια είναι. Το έχει δώσει κανείς; Εγώ καταλαβαίνω ότι είναι μόνο για όσους ΔΕΝ έχουν βρει θέση (και τους ΖΗΤΑΕΙ κάποιο χαρτί η εταιρία του στυλ "τι εννοείς πρακτική; τι μου λες τώρα;")

Re: Πρακτική άσκηση

46
Όχι Μάκη είναι για όλους. Αν πας και ρωτήσεις στη γραμματεία ποια χαρτιά χρειάζονται, θα σου δώσει αυτά που προανέφερα. Τα χαρτιά που ανέφερα τα έχω στείλει στην εταιρεία με την οποία έχω μιλήσει και δε χρειάζονται κάτι έξτρα.

Re: Πρακτική άσκηση

48
Ξέχασα να πω ότι ξαναρώτησα τον κ. Βασιλακόπουλο, συγκεκριμένα για αυτό το χαρτί και διευκρινίζοντας ότι έχω βρει μόνος μου την εταιρία (εκτός καταλόγου δηλαδή). Μου ξεκαθάρισε ότι χρειάζονται για την ώρα μόνο τα χαρτιά που είχαμε πάει στην αρχή και ότι αυτό το χαρτί είναι μόνο για όσους τους ζητάει κάτι η εταιρία για να μάθει για την πρακτική. Μπορεί να επιβεβαιώσει ο tim.

Όταν ξεκινήσουμε την πρακτική θα πρέπει να δηλώσουμε "σήμερα ξεκινάω και αναμένεται να τελειώσω τότε". Από εκεί και πέρα υπάρχουν κάποια χαρτιά που πρέπει να συμπληρώσουμε κατά τη διάρκεια της πρακτικής και μετά από αυτήν. Του ζητήσαμε και δέχτηκε πολύ ευγενικά να βγάλει μια σχετική ανακοίνωση λίγο πριν αρχίσει η πρακτική του Ιουλίου, ελπίζω να το θυμηθεί. Αυτά. :)

Re: Πρακτική άσκηση

49
Δεν ξέρω αν κάποιος από τους 4ετείς που κάνει τώρα την ΠΑ, έχει βγάλει το απαιτούμενο ΑΜΑ ΙΚΑ,αλλά εν πάσει περιπτώσει θα ήθελα κάποιες πληροφορίες. Μέσα στην εβδομάδα σκοπεύω να πάω να βγάλω και το δικό μου ΑΜΑ, αλλά επειδή δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στους υπαλλήλους του ΙΚΑ ότι θα με διαφωτίσουν σωστά μέσω τηλεφώνου, παρακαλώ επιβεβαιώστε αν απαιτούνται τα παρακάτω πιστοποιητικά/χαρτιά (όχι τίποτα άλλο, δεν μπορώ να πάρω και 2 φορές άδεια):
  • φωτοτυπία ταυτότητας μη επικυρωμένη
  • φωτοτυπία ΑΦΜ μη επικυρωμένο
  • τη σχετική βεβαίωση από τη δουλειά, που λέει πού κάνω την πρακτική μου, από πότε μέχρι πότε και τα σχετικά
  • αριθμό ασφάλισης ΑΜΚΑ
  • φωτοτυπία 1ης σελίδας τραπ.βιβλιαρίου/αριθμό ΙΒΑΝ (?)
  • στο site της σχολής, εκεί που έχει τα χαρτιά για την πρακτική, έχει ανέβει και ένα που λέει ΣΥΜΒΑΣΗ. Αυτό χρειάζεται πουθενά??
9 για το carefree και το κοινωνικό μήνυμα

Πληροφορίες για ΙΚΑ κ.α.

50
Ελπίζω να φανούν χρήσιμα σε όσους πάνε τον Οκτώβρη για πρακτική:

Εγγραφή στο μητρώο του ΙΚΑ
Εάν δεν είστε γραμμένος στο ΙΚΑ, θα πρέπει να πάτε στο ΙΚΑ του τόπου κατοικίας σας ή στο ΙΚΑ του τόπου εργασίας. Αν θέλετε να περιορίσετε τη γκρίνια από τον υπάλληλο πηγαίνεται στο ΙΚΑ του τόπου κατοικίας... Σας ενδιαφέρει το "τμήμα μητρώου".
Εργοδότης μας θεωρείται το πολυτεχνείο (και όχι η εταιρεία) και μας ασφαλίζει για επαγγελματικό κίνδυνο (μόνο).
Στο ΙΚΑ πρέπει να πάτε αφού ξεκινήσετε να δουλεύετε (π.χ. την ίδια ή την επόμενη μέρα).
Τι χρειάζεται:
  1. Βεβαίωση από τον εργοδότη (την παίρνετε από τη γραμματεία μας) - ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ!!!
  2. Ταυτότητα - φωτοτυπία
  3. Έγγραφο που να δείχνει τον ΑΦΜ σας (βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ ή εκκαθαριστικό εφορίας ή φορολογική δήλωση) - φωτοτυπία
  4. Έγγραφο που να αποδεικνύει τη διεύθυνση κατοικίας (λογαριασμός ΔΕΗ με π.χ. το όνομα κάποιου γονέα σας ή εκκαθαριστικό εφορίας κτλ) ή υπεύθυνη δήλωση, αν πάτε στο ΙΚΑ τόπου κατοικίας - φωτοτυπία
  5. Φωτοτυπία της πρώτης σελίδας του βιβλιαρίου τραπεζικού λογαριασμού στο όνομά σας (παρότι στις οδηγίες λέει ότι είναι μόνο για οικοδόμους, εμένα το ζήτησαν)
  6. Αν έχετε ασφαλιστεί (για εργασία) σε άλλο φορέα χρειάζεται και κάποιο σχετικό χαρτί.
  7. Αίτηση Απογραφής Άμεσα Ασφαλισμένου
Δεν χρειάστηκα επικυρωμένα αντίγραφα, δέχτηκαν απλές φωτοτυπίες. Αλλά μην διανοηθείτε να ξεχάσετε ούτε ένα χαρτί ή φωτοτυπία! Και, για καλό και για κακό, να έχετε μαζί σας τα πρωτότυπα χαρτιά και ό,τι χαρτί ίσως χρειαστεί. Και αρκετή ψυχραιμία...

Στο τέλος θα σας δώσουν ένα χαρτί που θα γράφει πάνω τον Αριθμό Μητρώου ΙΚΑ. Τον δίνετε στη σχολή.
Η εταιρία που θα δουλέψετε χρειάζεται να έχει το χαρτί αυτό και βεβαίωση από τη σχολή ότι κάνετε πρακτική (για την περίπτωση που τους κάνει έλεγχο το ΙΚΑ)

Χρήσιμα έγγραφα: Οδηγίες συμπλήρωσης αίτησης, Διαδικασία απογραφής.
Στην αίτηση, σχετικά με τον τραπεζικό λογαριασμό, μου ζήτησαν να γράψω μόνο το IBAN.

Εάν εργαστείτε σε εταιρεία τροφίμων
Οι εταιρίες τροφίμων θεωρούνται "επιχειρήσεις υγειονομικού ενδιαφέροντος". Όταν κάνει έλεγχο σε αυτές η υγειονομική υπηρεσία, θέλει να δει σε κάθε εργαζόμενο εκεί (και σε εσάς), ένα χαρτί που να λέει ότι είστε υγιής. Μέχρι πολύ πρόσφατα υπήρχε το "Ατομικό Βιβλιάριο Υγείας" για εργαζομένους σε επιχειρήσεις υγειονομικού ενδιαφέροντος, με εξετάσεις και γραφειοκρατικές διαδικασίες. Πλέον αντικαταστάθηκε από την "Ατομική Κάρτα Υγείας", την οποία μπορεί να εκδώσει απ' ευθείας οποιοσδήποτε ιδιώτης γιατρός. Οι απαιτούμενες εξετάσεις είναι μια πρόσφατη ακτινογραφία θώρακος (όχι, δεν κάνει αυτή που ίσως βγάλατε στο πρώτο έτος) και ενδεχομένως μια παρασιτολογική κοπράνων, για σαλμονέλα κτλ. Το χαρτί αυτό το δίνετε στην επιχείρηση.

Κατά τα άλλα, αν εργαστείτε σε εργοστάσιο (και θέλετε να δουλέψετε φυσικά :P) ετοιμαστείτε για σχετικά άγρια ωράρια! Σχετικά πάντα γιατί υπάρχουν άνθρωποι που πάνε και από τις 5 π.χ. στο εργοστάσιο.