Re: Πρακτική άσκηση

21
Στην αίτηση της πρακτικής άσκησης που πρέπει να καταθέσουμε στη γραμματεία ζητάει και ΑΜΑ ΙΚΑ. Πού στο καλό βγάζουμε αριθμό μητρώου ΙΚΑ? Σε οποιοδήποτε ΙΚΑ?

Επίσης, η πρακτική άσκηση είναι τουλάχιστον 5 βδομάδες? Θυμάμαι καλά?
"I went numb when I learned to see..."

Re: Πρακτική άσκηση

22
Αριθμό μητρώου ΙΚΑ βγάζεις στο ΙΚΑ στο οποίο ανήκεις. Θυμάμαι πέρυσι που είχα πάει εγώ να βγάλει είχα ένα θέμα με τη γραφειοκρατεία, γιατί για να πάρω αριθμό μητρώου ΙΚΑ έπρεπε η έναρξη εργασίας να ήταν σύντομα, ενώ ήταν μετά από 4 μήνες. Επίσης τσέκαρε στο ιντερνετ τα έγγραφα που χρειάζονται (βιβλιάριο τράπεζας ή το ΙΒΑΝ, φωτοτυπία ταυτότητας κλπ).

Για τη διάρκεια καλά θυμάσαι, είναι τουλάχιστον 5 εβδομάδες

Re: Πρακτική άσκηση

25
MakisH έγραψε:Αν έχεις βρει εταιρία που σου λέει ότι θα σε δεχτεί, χρειάζεται η γραμματεία κάτι από την εταιρία τώρα; Γενικώς εμπλέκεται κάπου η εταιρία στο πριν;
Δε χρειάζεται κάτι τώρα. Τον Μάιο όταν δηλώσουμε πού θα πάμε λογικά θα θέλουν χαρτί απο την εταιρεια. Προς το παρόν, δηλώνουμε πότε θα κάνουμε την πρακτική μας και το χαρτί για το IBAN!
"I went numb when I learned to see..."

Re: Πρακτική άσκηση

27
Εγώ που έκανα πέρυσι δεν χρειαζόταν κάποιο άλλο έγγραφο πριν αρχίσω. Ενώ κάνεις την πρακτική σου υποτίθεται πως πρέπει να συμπληρώνεις (εσύ ή ο υπεύθυνος;) και μία έκθεση, στην οποία θα γράφεις τι ακριβώς έκανες και ποια εβδομάδα. Το έγγραφο αυτό το καταθέτεις με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά (τα οποία τα παίρνεις αφού τελειώσεις) στο τέλος της πρακτικής σου. Φυσικά εμένα δεν μου το είχαν πει στη γραμματεία πριν ξεκινήσω και έτσι την συμπλήρωσα μετά που τελείωσα, χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Re: Πρακτική άσκηση

28
Για να συμπληρώσουμε την αίτηση για πρακτική στη γραμματεία της σχολής (μέχρι 30 μάρτη) ζητάνε το ΑΜΑ ΙΚΑ. Όμως μέχρι τότε δε θα ξέρουμε αν μας δέχονται και πού, γιατί για την έκδοση του ΑΜΑ ΙΚΑ ζητάνε βεβαίωση από τον εργοδότη. Μπορώ να βγάλω ΑΜΑ ΙΚΑ χωρίς να ξέρω σε ποια εταιρεία θα πάω? Στο ιντερνετ λεεί οτι στα δικαιολογητικά συμπεριλαμβάνεται μια αίτηση από τον εργοδότη, ο οποίος εργοδότης όμως δε θα ξέρω άμεσα ποιος θα είναι. Πώς στο καλό θα συπμλήρώσω την αίτηση μέχρι 30 μάρτη??

Re: Πρακτική άσκηση

29
Έχω την εντύπωση ότι αυτό το ΑΜΑ ΙΚΑ που σου λέει είναι αυτό που έχεις ήδη, καθώς είσαι ασφαλισμένος/η στο ασφαλιστικό ταμείο που είναι και ο πατέρας σου νομίζω. Δηλαδή δεν έχει να κάνει με τον νέο εργοδότη σου. Τουλάχιστον έτσι συμβαίνει με εμένα..Εάν έχεις βιβλιάριο ΙΚΑ το γράφει μπροστά μπροστά.Γενικά πάντως πήγαινε και ρώτα στη γραμματεία καλού κακού.
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.