Re: Πρακτική άσκηση

92
mariloo έγραψε:ξερουμε καθολου τι παιζει με πρακτικη στην αμερικη;
αναγνωριζεται κανονικα;
Θα σου προτεινα, ο,τι και να σου πει καποιος εδω, να μην το ρισκαρεις και να το συζητησεις με τον Βασιλακοπουλο

Re: Πρακτική άσκηση

94
Παιδιά καλησπέρα! Μπορείτε να με διαφωτίσετε για το πώς αποκτώ ΑΜΑ για την πρακτική; Και επίσης ξέρετε αν υπάρχει πρόβλημα στο να μην είμαι πρώτος διακαιούχος στο λογαριασμό τραπέζης που θα δηλώσω;Τέλος, πρέπει να εγγραφώ στο ΑΤΛΑΣ και το ΤΑΧΙΣ μέχρι την περίοδο εγγραφών στο εξάμηνο ή μπορώ και πιο μετά (ρωτάω γτ δεν έχω βγάλει ΑΜΑ και δεν γίνεται να εγγραφώ τώρα και έχω φρικάρει λίγο);
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Re: Πρακτική άσκηση

98
GiannisX έγραψε:
Imaqtpie έγραψε:Άκουσα 580 + TIPS
ΠΩΣ ΓΚΕΝΕΝ ΑΤΟ; :o

Αφού για 586 υπογράψαμε ... Ακούγεται ουτοπκό στην Ελλάδα να μην υπάρχουν κρατήσεις και τί εννοείς Tips ; :)
Χαριτολογώντας,,,, τιπς είναι τα 6 E! Μάλλον εννοείς τι από αυτά θα πάρεις "καθαρά" στο χέρι.
Πέρα από την πλάκα, αφού έχετε υπογράψει τη σύμβαση, τότε θα πάρετε το ποσό της σύμβασης, το οποίο λογικά υπόκειται σε παρακράτηση φόρου (πιθανόν 20% ?).
Έπειτα, εάν κάποιος είναι ελευθερος επαγγελματίας και υπόκειται σε ΦΠΑ τότε θα πρέπει αυτό να αφαιρεθεί. Φαντάζομαι ότι η κλασσική σύμβαση για τους περισσότερους θα αφορά σε περιστασιακή απασχόληση, οπότε δε θα γίνει κάποια ασφαλιστική κράτηση.
Εάν για κάποιο λόγο υπόκειται σε κρατήσεις (ίσως γιατί έπρεπε για τη διεξαγωγή της πρακτικής) τότε ο εφκα πρεπει να είναι 27% εάν δεν κάνω λάθος (όλα μαζί). Όλα τα παραπάνω τα λέω με επιφύλαξη, όσον αφορά στο τι ισχύει γενικα! Δεν ξέρω αν η πρακτική άσκηση υπάγεται σε κάποια ειδική περίπτωση....
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Πρακτική άσκηση

99
madadayo έγραψε:
GiannisX έγραψε:
Imaqtpie έγραψε:Άκουσα 580 + TIPS
ΠΩΣ ΓΚΕΝΕΝ ΑΤΟ; :o

Αφού για 586 υπογράψαμε ... Ακούγεται ουτοπκό στην Ελλάδα να μην υπάρχουν κρατήσεις και τί εννοείς Tips ; :)
Χαριτολογώντας,,,, τιπς είναι τα 6 E! Μάλλον εννοείς τι από αυτά θα πάρεις "καθαρά" στο χέρι.
Πέρα από την πλάκα, αφού έχετε υπογράψει τη σύμβαση, τότε θα πάρετε το ποσό της σύμβασης, το οποίο λογικά υπόκειται σε παρακράτηση φόρου (πιθανόν 20% ?).
Έπειτα, εάν κάποιος είναι ελευθερος επαγγελματίας και υπόκειται σε ΦΠΑ τότε θα πρέπει αυτό να αφαιρεθεί. Φαντάζομαι ότι η κλασσική σύμβαση για τους περισσότερους θα αφορά σε περιστασιακή απασχόληση, οπότε δε θα γίνει κάποια ασφαλιστική κράτηση.
Εάν για κάποιο λόγο υπόκειται σε κρατήσεις (ίσως γιατί έπρεπε για τη διεξαγωγή της πρακτικής) τότε ο εφκα πρεπει να είναι 27% εάν δεν κάνω λάθος (όλα μαζί). Όλα τα παραπάνω τα λέω με επιφύλαξη, όσον αφορά στο τι ισχύει γενικα! Δεν ξέρω αν η πρακτική άσκηση υπάγεται σε κάποια ειδική περίπτωση....
Σε ευχαριστώ πολύ! Ηθελα να ε'εχω μια εικόνα :T: