Μέλλον Χημικού Μηχανικού

1
Καλησπέρα ! Οι πιο πολλοί είστε αγχωμένοι με την εξεταστική (καλή επιτυχία!) όμως αρκετοί ψάχνονται και κάνουν αιτήσεις για μεταπτυχιακό και διδακτορικό στο εξωτερικό για το ακαδημαϊκό έτος 2013-2014. Επειδή και εγώ είμαι σε αυτή την κατηγορία, θα ήθελα αν γίνεται να καλέσουμε σε συζήτηση στο φορουμ τους καθηγητές της σχολής

Re: Μέλλον Χημικού Μηχανικού

2
δεν νομιζω οτι μπορει να γινει "επισημα" κατι τετοιο... μονο αν καποιος μπαινει κ εχει τη διαθεση. μπορεις ομως να επικοινωνησεις προσωπικα με καθηγητες! αυτο πιστευω δλδ!
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Μέλλον Χημικού Μηχανικού

3
@ALE κάτι τέτοιο είναι ίσως αρκετά δύσκολο...
Ότι κάνουμε, μεταξύ μας :P
Για μεταπτυχιακό - διδακτορικό εξωτερικό εξαρτάται από το που θες να πας βασικά.
Θα μπορούσε να σε βοηθήσει πολύ να το συζητήσεις με τον καθηγητή/τρια της διπλωματικής σου.
Στην Ευρώπη, μπορείς να ξεκινήσεις οποτεδήποτε το διδακτορικό - και δεν χρειάζεται
να έχεις master για να το κάνεις. Είναι περίπου 3-4 χρόνια.
Στην Αμερική, τα διδακτορικά εμπεριέχουν και μεταπτυχιακά, συνεπώς 'παραμένεις'
στο πανεπιστήμιο για 5 χρόνια περίπου.
Στην Ευρώπη στις περισσότερες χώρες το μεταπτυχιακό το πληρώνεις (ξέρω ότι στη Γαλλία
είναι free) και είναι 1-1,5 χρόνος.
Σημείωση: Τόσο στην Ευρώπη, όσο και στην Αμερική, στο διδακτορικό πληρώνεσαι σαν εργαζόμενος.
Αν θες κάτι πιο extra και συγκεκριμένο, στείλε μου κάποιο mail. Και εγώ ήμουν μέχρι πριν πρόσφατα
στην ίδια θέση ψαξίματος :P
Chemical Engineers are the present day's Alchemists.
cron