IAESTE

1
Ενημερώνουμε όλους τους φοιτητές που θέλουν να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα ανταλλαγής φοιτητών, ότι μπορούν να υποβάλλουν τις σχετικές αιτήσεις τους από τις 19/11/12 έως τις 21/12/12. To έντυπο των αιτήσεων μπορείτε να το προμηθευθείτε είτε από το Γραφείο μας (Κτίριο Διοίκησης, ισόγειο, τηλ επικοινωνίας: 210 772 1936 και 210 772 1965), είτε ηλεκτρονικά (τόσο από το site μας www.ntua.gr/iaeste, όσο και από το facebook: Iaeste Athens

Οι αιτήσεις μπορούν να υποβληθούν:
  • 1) Ηλεκτρονικά στη διεύθυνση μας: iaeste@central.ntua.gr
    2) Με fax στο 210 772 1946
    3) Απευθείας στο Γραφείο μας (ώρες υποδοχής κοινού: 10:00 – 14:00
Σημειώνετε ότι για την αξιολογική κατάταξη των συμμετεχόντων στο πρόγραμμα, απαιτείται η αίτηση συμμετοχής να συνοδεύεται από μια πρόσφατη αναλυτική βαθμολογία των μαθημάτων.
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: IAESTE

2
Ερώτηση: Έχει πάει κανείς ώστε να μας μεταφέρει τις εμπειρίες του/της ?
Και αν ναι πόσο εύκολο η δύσκολο είναι να σε αποδεχτούν.
Και τέλος ποια είναι η διάρκεια του προγράμματος και πότε?
Ευχαριστώ :P
C'est en faisant n'importe quoi,
qu'on devient n'importe qui

Re: IAESTE

3
Η διαρκεια εξαρταται απο τη θεση (απο 5 εβδομαδες εως 6 μηνες νομιζω). Γενικα αν παρεις θεση, σε δεχονται (εκτος λιγων εξαιρεσεων). Γενικα εξαρταται και ποσες θεσεις θα αναρτηθουν φετος και ποσοι θα ειναι οι ενδιαφερομενοι. Οι ενδιαφερομενοι επιλεγουν τη θεση τους αναλογα με τη σειρα τους στην καταταξη, η οποια οριζεται απο ενα αλγοριθμο που περιλαμβανει το ετος (του 4ου ετους εχουν προτεραιοτητα), τα μαθηματα που χρωστας και τον γενικο βαθμο. Οποτε καταλαβαινεις οτι αν βγουν π.χ. 5 θεσεις και οι ενδιαφερομενοι ειναι 50, μονο 5 θα πανε..:P
In my glass coffin.
I'm waiting.

Re: IAESTE

4
Ευχαριστώ!ξέρει κανείς πόσες περίπου θέσεις βγαίνουν συνήθως? Εγώ απ'ότι είδα είμαι στην 2ή σειρά προτεραιότητας.πόσο πιθανότητες εχω?
C'est en faisant n'importe quoi,
qu'on devient n'importe qui

Re: IAESTE

6
Δεν γνωρίζω. Εξαρτάται πόσες θέσεις θα δώσει η Ελλάδα. Στην χρονιά μου ήταν περίπου 10-12. Πέρυσι αν δεν κάνω λάθος και από ότι έμαθα ήταν 3. Η κατάταξη των φοιτητών θα αναρτηθεί μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής αιτήσεων, οπότε υποθέτω ότι το υπολογίζεις στο περιπου. Εννοώ ότι δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος πόσοι θα είναι πριν από εσένα γιατί μπορεί να δηλώσουν αρκετοί και να ανήκουν στην 1η σειρά ή να ανήκουν στην 2η και να έχουν μεγαλύτερο βαθμό.
In my glass coffin.
I'm waiting.

Re: IAESTE

7
Επέστρεψα αρχές Σεπτέμβρη από Βουδαπέστη! Ήταν μια μοναδική εμπειρία! Η IAESTE εκεί ήταν ιδιαίτερα οργανωμένη. Υπήρχε άνθρωπος στο αεροδρόμιο που με παρέλαβε, με οδήγησε στο ξενοδοχείο κτλ. Εκεί υπήρχε επιτήρηση και διοργανώνονταν σχεδόν κάθε μέρα εκδηλώσεις. Τα Σαββατοκύριακα πηγαίναμε εκδρομές σε άλλες περιοχές κτλ. Το σημαντικότερο είναι πάντως ότι αλλάζεις τρόπο σκέψης και ζωής. Βλέπεις ότι μπορείς να επικοινωνήσεις με ανθρώπους που φάνταζαν διαφορετικοί από σένα, αλλά τελικά οι ομοιότητες είναι πολύ περισσότερες...Καλή επιτυχία!

Re: IAESTE

8
Όπως η Kate έτσι και εγώ πέρασα το φετινό καλοκαίρι στο εξωτερικό μέσω της IAESTE και συγκεκριμένα στο Ελσίνκι. Δεν θα πω πολλά γιατί πραγματικά αν δεν το ζήσει κάποιος είναι δύσκολο να εξηγήσω πόσο ΤΕΛΕΙΑ ήταν. Νταξει οργάνωση στο φουλ(η Φινλανδία είναι από μόνη της οργανωμένη χώρα), τουλάχιστον 2-3 μερες τη βδομάδα είχαν events οργανωμένα από την IAESTE όπου μας πλήρωναν τα πάντα, και τις υπόλοιπες οργανώναμε μόνοι μας μεταξύ μας μια και είμασταν 25-30 άτομα με το ίδιο πρόγραμμα από χώρες από όλο τον κόσμο(φανταστείτε από καναδά, αυστραλία, περού, ντουμπάι, τυνησία και όλη την ευρώπη).
Χωρίς καμία αμφιβολία προτείνω σε όλους να το δοκιμάσουν γιατί μέσα από αυτή την εμπειρία μαθαινεις πράγματα, κάνεις φίλους ζωής και αλλάζεις και ο ίδιος σαν άνθρωπος(εγώ εκεί δεν αναγνώριζα τον εαυτό μου, με την καλή έννοια ετσι?)!
Είμαι στη διάθεση σας για παραπάνω ερωτήσεις θα χαρώ πολύ να βοηθήσω!! :D

Re: IAESTE

10
Έλαβα το ακόλουθο mail από ένα μέλος της IAESTE, που αφορά θέση πρακτικής στην Εσθονία. Σας το παραθέτω:
I'm an IAESTE alumni and friend of mine asked my help to fill an internship position here in Estonia.

It is a tech startup accelerator who is looking for an intern for their next patch. Responsibilities vary from helping to manage the program and teams to marketing and business planning. The startup accelerator team is international as are the teams who will come in for the next patch.

If you are interested or know someone who is, then please write me and I can connect you with the people. And they can answer all the questions regarding the position.

Kristina Valter
email: kristina.valter@gmail.com