Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

1
Ξεκινάω αυτό το topic ώστε να αποτελέσει το κεντρικό σημείο συζήτησης για τα διάφορα προγράμματα τύπου Erasmus κτλ.

Αφορμή για την έναρξη μια σημερινή ανακοίνωση της σχολής μας που αναρτήθηκε εδώ:
Στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS της σχολής υπάρχει δυνατότητα εκπόνησης διπλωματικής εργασίας κατά το διάστημα Φεβρουάριος- Ιούλιος 2010 στο Εργαστήριο «Laboratoire LGPM (LABORATOIRE GÉNIE DES PROCÉDÉES ET MATRIÉAUX)» του Πανεπιστημίου Ecole Centrale Paris με τίτλο:
«Μελέτη διάβρωσης και τριβοδιάβρωσης μικρο και νανο-δομημένων σύνθετων επικαλύψεων μήτρας κοβαλτίου (Co) για βιολογικές εφαρμογές».
Πληροφορίες: Ε. Παυλάτου, Επίκ. Καθ. ΕΜΠ, γραφείο Β1.116.

Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

2
Καλησπέρες,
Κάποιος πρέπει να ξεκινήσει συζητησούλα σ'αυτό το τόπικ...κι είπα να κάνω την αρχή.
Εγώ προσωπικά πήγα ERASMUS στην Ισπανία και ειλικρινά ήταν τρομερή εμπειρία, (όπως άλλωστε θα σας πουν όλοι όσοι έφυγαν με ανταλλαγή).
Πήγα αρχικά χωρίς να ξέρω απολύτως τίποτα από Ισπανικά, οπότε αν αυτό σας ζορίζει να πάρετε την απόφαση, ξεχάστε το.
Κατά τη γνώμη μου είναι ο καλύτερος τρόπος να μάθεις μια γλώσσα.
Αλλος λόγος που λένε όλοι ότι ζορίζονται,,,είναι η γραφειοκρατία και το ψάξιμο του θέματος.
Δε θα σας πώ ψέμματα, έχει πολύ τρέξιμο, αλλά εκτός του ότι αν εξοπλιστείς με υπομονή και χρόνο βγαίνει, ΑΞΙΖΕΙ!
Θα μπορούσα να γράψω πολλά, αλλά αν αρχίσω δε θα τελειώσω ποτέ...
Εγώ λοιπόν πήγα στη Valencia κι όποιος χρειαστεί κάποια πληροφορία σχετικά, ας με επικοινωνήσει.

ΨΑΞΤΕ ΤΟ!

Ξεκινήστε από εδώ για να δείτε ποιά είναι η προσφορά θέσεων για το επόμενο ακαδημαϊκό έτος:
http://eep.ntua.gr/sites/default/files/sch/chem.htm

Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

3
Ξέρει κανείς τί παίζει με τις διπλωματικές και το erasmus?Δηλαδή, εάν αναλαμβάνεις τη διπλωματική εδώ σε καθηγητή του ΕΜΠ και απλά κάνεις την έρευνα στο εξωτερικό με επίβλεψη ξένου καθηγητή ή σου ανατίθεται απευθείας από τον καθηγητή του συνεργαζόμενου πανεπιστημίου?Επίσης τη γράφεις σε 1 ή 2 γλώσσες και η παρουσίαση-βαθμολόγηση γίνεται εδώ ή στο ξένο πανεπιστήμιο??
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

7
Νομίζω ότι εξαρτάται από την εκάστοτε περίπτωση... δηλαδή πώς θα το δεχτεί ο κάθε καθηγητής.
Spoiler: show
με την έννοια ότι οι διπλωματικές κατά κανόνα τείνουν στο 10 και ορισμένοι καθηγητές για να το δεχτούν αυτό μπορεί να απαιτήσουν και έξτρα δουλειά από αυτή του εξωτερικού (η οποία μπορεί να φθάνει σε χαμηλότερο βαθμό) τουλάχιστον αυτό είχε ειπωθεί στο μάθημα της κατεύθυνσης πέρσι
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

8
Καλησπέρα.
Διπλωματική όντως μπορείς να κάνεις όπως θέλεις.
Είτε μόνο το πειραματικό μέρος στο εξωτερικό , είτε και να τη γράψεις εκεί.
Έχει να κάνει με το πώς θα συνεννοηθείς και τί θα συμφωνήσεις.
Μπορεί π.χ. να σου ζητήσουν να τη γράψεις και στις 2 γλώσσες, μπορεί μόνο στη μια.
Πιθανό είναι επίσης, αν κάνεις μόνο το πειραματικό έξω, να σου ζητήσουν να γράψεις μια αναφορά απλά.
Να σημειώσουμε οτι δε χρειάζεται να έχει ήδη συνεργασία ο καθηγητής σου εδώ με τον έξω.
Μπορείς να βρεις εσύ θέμα έξω και μετά να συννενοηθείς με τον εδώ.

Ο καθηγητής του εξωτερικού, βγάζει δουλειά από σενα μάλλον, ή απλά σε βοηθάει.. :)
cron