Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

31
aggeliko έγραψε:Αρχικά, αν κάνεις πρακτική σε κάποιο πανεπιστήμιο ή παράρτημα αυτού (π.χ. ινστιτούτο), ρώτα τους αν μπορούν να σου προσφέρουν διαμονή σε εστίες, κλπ.. Αν δεν μπορούν, θα σε παραπέμψουν σίγουρα σε κάποιο σχετικό site για να βρεις σπίτι.. Είναι αρκετά βοηθητικοί στο οτιδήποτε στο εξωτερικό, ακόμη και αν δεν είναι στις αρμοδιότητές τους! Διαφορετικά ξεκινάς την αναζήτηση από το google για site ειδικά για ενοικίαση κατοικιών στην πόλη σου.. :P Αν έχεις facebook ακόμη καλύτερα, γιατί μπορείς να το ψάξεις από εκεί (σε σχετικά group κλπ) και σίγουρα είναι ευκολότερο να βρεις κάτι!!

Τώρα όσον αφορά τα χρήματα... Εξαρτάται που θα πας και τι ζωή θα επιλέξεις να κάνεις.. :P Εγώ είμαι Αγγλία και μου φεύγουν αρκετά χρήματα από την αλλαγή του νομίσματος.. Έχε το στα υπόψιν, αν θα διαλέξεις μια χώρα που δεν έχει ευρώ.. Για τη Γερμανία τώρα έχω ακούσει ότι το supermarket είναι πολύ οικονομικό, κάτι το οποίο είναι πολύ σημαντικό αν θέλεις να μαγειρεύεις!

Μετά εξαρτάται που θα μένεις, αν θα μετακινείσαι με μέσα μεταφοράς ή ποδήλατο, κλπ.. Νομίζω πως με λίγο ψάξιμο από μεριάς σου σχετικά με τη ζωή στην πόλη που θα πας, θα βρεις αυτά που θέλεις!

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι.. :)
Σε ευχαριστω πολυ! :)

Οσον αφορα τα διαδικαστικα και τη χαρτουρα, κυριως με τους εδω ειχες κανα θεμα; Δλδ ηταν βοηθητικοι με την αιτηση, ενημερωναν αν ειχες καποιο λαθος κτλπ;
“Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way when you criticize them, you are a mile away from them and you have their shoes.”

Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

32
Μμ δεν θα έλεγα ότι είναι και πολύ βοηθητικοί!! :P Όσον αφορά την πρακτική, πρέπει να τα τρέξεις όλα μόνος σου και απλά να τους καταθέσεις τα χαρτιά.. Γενικά φρόντισε να ρωτήσεις για τα πάντα και να καταθέσεις και αντίγραφα από τα χαρτιά σου για να είσαι σίγουρος!

Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

33
Εχω καταθεσει ηλεκτρονικα τα χαρτια απλα εχω το φοβο μην εχω κανει καποιο λαθος σε καποια φορμα η εγγραφο και παει στραφι ολο το τρεξιμο. Και γω τους ειδα λιγο στην κοσμαρα τους ολους εκει γι αυτο και ρωτησα. Φανταζομαι αν τους πιεσω λιγο να φανουν λιγο πιο συνεργασιμοι
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Papajim202 την Δευ 03 Απρ 2017, 1:25 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
“Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way when you criticize them, you are a mile away from them and you have their shoes.”

Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

34
Ναι, σίγουρα να το κάνεις!! Εμένα δεν είχε καν ελέγξει τα χαρτιά που της είχα στείλει και ευτυχώς πήρα τηλέφωνο και μου επιβεβαίωσε πως έλειπαν κάποια.. Οπότε να περάσεις από εκεί καλύτερα, για να σιγουρευτείς!

Καλή τύχη σου εύχομαι!! :)

Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

35
Erasmus σε ποιο εξάμηνο προτείνετε; Σε ποιο πανεπιστήμιο; Πώς μπορώ να δω αν είναι ίδια τα μαθήματα; Εγώ που μπήκα στα site κάποιων πανεπιστημίων δεν βρήκα αναλυτικά το πρόγραμμα σπουδών. Πού να ψάξω; Υπάρχει περίπτωση εδώ να μη μου αναγνωρίσουν μάθημα που έκανα έξω; Αν έχει πάει κανείς θα εκτιμήσω τις συμβουλές του.

Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

36
Δεν ξέρω επακριβώς την διαδικασία για τα μαθήματα. Γιατί έκανα τη διαδικασία για διπλωματική με Erasmus. Αυτό που ξέρω είναι ότι πριν πας έχεις αντιστοιχήσει τα μαθήματα. Οπότε αν κάνεις μάθημα έξω θα στο αναγνωρίσουν. Ωστόσο από τα 6 μαθήματα που έχεις σε ένα εξάμηνο δεν θα μπορέσεις να τα αντιστοιχήσεις όλα. Οπότε σίγουρα θα οφείλεις κάποια όταν γυρίσεις.
Πληροφορίες στην σχολή μας μπορεί να σου δώσει η Κυρία Γρηγοροπούλου και βέβαια το γραφείο Erasmus

Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

37
Ευχαριστώ πολύ!
Τα εργαστήρια πάντως λογικά δεν αντιστοιχίζονται όλα έξω;
Μήπως γνωρίζετε αν δίνουμε εκεί εξετάσεις κι αν όταν γυρίσουμε προλαβαίνουμε να δώσουμε τα μαθήματα που δεν αντιστοιχίζονται εδώ;
Βιβλία παίρνουμε να φανταστώ απ τον Εύδοξο εδώ ε;

Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

38
Εξαρτάται σε ποιο πανεπιστήμιο θα πας και τι μαθήματα θα επιλέξεις. Μπορείς να αντιστοιχίσεις και εργαστήρια αρκεί να δεχθούν οι καθηγητές την αντιστοίχηση. Δίνεις κανονικά εκεί εξετάσεις στα μαθήματα που έχεις επιλέξει. Το πότε είναι οι εξετάσεις εξαρτάται πάλι από το ακαδημαϊκό ημερολόγιο του πανεπιστημίου που θα πας.

Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

39
Καλησπερα παιδια. Είμαι στο 3ο ετος και αυτόν το καιρο ψαχνω λιγο το θεμα του Erasmus και με ενδιαφερει πολυ το Πανεπιστήμιο της Σεβιλλης. Σε αυτην την φαση ψαχνω μαθηματα που μπορω να αντιστοιχισω. Υπαρχει κανεις που να εχει παει τα τελευταια χρονια και να μπορει να με βοηθησει με αυτο;
Ευχαριστω!

Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

40
Axilleas.Dafou έγραψε: Πέμ 03 Δεκ 2020, 2:37 pm Καλησπερα παιδια. Είμαι στο 3ο ετος και αυτόν το καιρο ψαχνω λιγο το θεμα του Erasmus και με ενδιαφερει πολυ το Πανεπιστήμιο της Σεβιλλης. Σε αυτην την φαση ψαχνω μαθηματα που μπορω να αντιστοιχισω. Υπαρχει κανεις που να εχει παει τα τελευταια χρονια και να μπορει να με βοηθησει με αυτο;
Ευχαριστω!
Καλησπέρα! Ειχα παει στο προηγουμενο εξαμηνο, τι θα ηθελες να μαθεις;