Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

21
ισχύει, αλλά θα αντιμετωπίσεις ένα πρόβλημα. Οι προπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό είναι τριετούς φοίτησης. Κατά συνέπεια, είναι δύσκολο να βρεις ικανοποιητική αντιστοιχία μαθημάτων για τα μεγαλύτερα εξάμηνα - εκτός και εάν χρωστάς μαθήματα από κάποια βασικά στα 3 πρώτα έτη...
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

23
Σε κίνδυνο το Erasmus και άλλα ευρωπαϊκά προγράμματα;
Στάση πληρωμών σε πολλά ευρωπαϊκά προγράμματα, όπως το Erasmus για τους φοιτητές προέβλεψε ο γάλλος ευρωβουλευτής Αλέν Λαμασούρ.

Όπως είπε, οι πόροι του Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Ταμείου έχουν εξαντληθεί και οι χώρες - μέλη της ΕΕ αρνούνται να αναθεωρήσουν τον ευρωπαϊκό προϋπολογισμό για το 2012.

Ανέφερε ότι μετά το Erasmus στο τέλος του μήνα δε θα υπάρχουν χρήματα και για το πρόγραμμα Έρευνας και Καινοτομίας.
"I went numb when I learned to see..."

Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

24
Γενικά για να γίνεις δεκτός σε κάποιο πρόγραμμα τι προυποθεσεις πρέπει να καλύπτεις; Να έχεις περάσει πχ ολα τα μαθήματα ή να έχεις μέσο όρο πάνω από κάτι;
Επισης τις αιτησεις ποσο νωριτερα τις συμπληρωνεις;

Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

26
Οτι και εαν θες να κάνεις με το Εράσμους(δηλαδή να παρακολουθήσεις μαθήματα ή να εκπονήσεις διπλωματική εργασία) καλό είναι να τρέξεις τις διαδικασίες από τις αρχές του προηγούμενου εξαμήνου(εγώ που πήγα το εαρινό εξάμηνο του 2014 είχα κάνει την εκδήλωση ενδιαφέροντος από τον Μάιο του εαρινού το 2013).

Για αρχή θα σου έλεγα να επισκεφτείς το γραφείο εράσμους που βρίσκεται στην πρυτανεία στον δεύτερο όροφο να σου δώσουν κάποιες πληροφορίες και να δεις τις συνεργασίες της σχολής μας με άλλα πανεπιστήμια και να διαλέξεις σε ποιο θέλεις να πας. Αλλά γενικά να ξέρεις ότι θέλει αρκετό προσωπικό τρέξιμο και ενασχόληση για αυτό όσο νωρίτερα το ξεκινήσεις τόσο το καλύτερο.

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία μην διστάσεις να ρωτήσεις! :)
C'est en faisant n'importe quoi,
qu'on devient n'importe qui

Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

27
Κανένας από τη σχολή μας που να πήγε για Erasmus+ πρακτική παίζει; Ας είναι και από απλο Erasmus για Γερμανια συγκεκριμένα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Papajim202 την Κυρ 02 Απρ 2017, 4:32 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
“Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way when you criticize them, you are a mile away from them and you have their shoes.”

Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

28
Αυτή τη στιγμή είμαι κατά τη διάρκεια της πρακτικής μου με το πρόγραμμα Erasmus+ , αλλά όχι Γερμανία.. Μπορώ να σε βοηθήσω κάπως;; :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aggeliko την Κυρ 02 Απρ 2017, 6:12 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

29
aggeliko έγραψε:Αυτή τη στιγμή είμαι κατά τη διάρκεια της πρακτικής μου με το πρόγραμμα Erasmus+ , αλλά όχι Γερμανία.. Μπορώ να σε βοηθήσω κάπως;; :)
Ηθελα να ρωτησω γενικα αν εχεις καποια tips για ευρεση κατοικιας κυριως. Και γενικως πως το βλεπεις με τα εξοδα διαβιωσης κτλπ
“Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way when you criticize them, you are a mile away from them and you have their shoes.”

Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

30
Αρχικά, αν κάνεις πρακτική σε κάποιο πανεπιστήμιο ή παράρτημα αυτού (π.χ. ινστιτούτο), ρώτα τους αν μπορούν να σου προσφέρουν διαμονή σε εστίες, κλπ.. Αν δεν μπορούν, θα σε παραπέμψουν σίγουρα σε κάποιο σχετικό site για να βρεις σπίτι.. Είναι αρκετά βοηθητικοί στο οτιδήποτε στο εξωτερικό, ακόμη και αν δεν είναι στις αρμοδιότητές τους! Διαφορετικά ξεκινάς την αναζήτηση από το google για site ειδικά για ενοικίαση κατοικιών στην πόλη σου.. :P Αν έχεις facebook ακόμη καλύτερα, γιατί μπορείς να το ψάξεις από εκεί (σε σχετικά group κλπ) και σίγουρα είναι ευκολότερο να βρεις κάτι!!

Τώρα όσον αφορά τα χρήματα... Εξαρτάται που θα πας και τι ζωή θα επιλέξεις να κάνεις.. :P Εγώ είμαι Αγγλία και μου φεύγουν αρκετά χρήματα από την αλλαγή του νομίσματος.. Έχε το στα υπόψιν, αν θα διαλέξεις μια χώρα που δεν έχει ευρώ.. Για τη Γερμανία τώρα έχω ακούσει ότι το supermarket είναι πολύ οικονομικό, κάτι το οποίο είναι πολύ σημαντικό αν θέλεις να μαγειρεύεις!

Μετά εξαρτάται που θα μένεις, αν θα μετακινείσαι με μέσα μεταφοράς ή ποδήλατο, κλπ.. Νομίζω πως με λίγο ψάξιμο από μεριάς σου σχετικά με τη ζωή στην πόλη που θα πας, θα βρεις αυτά που θέλεις!

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι.. :)