Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

12
ανάλογα με το πανεπιστήμιο ενδιαφέροντος υπάρχουν διαφορετικοί υπεύθυνοι. πχ Γρηγοροπούλου, Βλυσίδης... υπάρχει αναλυτική λίστα στην αρμόδια υπηρεσία στην πρυτανεία και online
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

13
Γενικά, τι είναι καλύτερο; Erasmus σε προπτυχιακό επίπεδο ή για διπλωματική; Μπορεί κάποιος/οι να απριθμήσει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα γιατί είμαι σε δίλημμα;
9 για το carefree και το κοινωνικό μήνυμα

Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

15
Η υπεύθυνη της σχολής για τα προγράμματα ανταλλαγής είναι η Γρηγοροπούλου αν δε κάνω λάθος.
Ανεξάρτητα της χώρας και του πανεπιστημίου που σε ενδιαφέρει.
Σ'εμένα απλά έτυχε να είναι η ίδια συνεργαζόμενη και με το πανεπιστήμιο που πήγα.
Για να είστε σίγουροι και να έχετε τη καλύτερη κ πιο πλήρη πληροφόρηση να πάτε στη Σκορδαλάκη στο κτίριο διοίκησης.

Τώρα για το τί είναι καλύτερο..διπλωματική ή μαθήματα, ανάλογα τί άνθρωπος είσαι.
Αν πας για διπλωματική και πέσεις σε νορμαλ ανθρώπους που δε σε ξεσκίζουν κ είναι συνεννοήσιμοι, εγώ το προτείνω ως καλύτερο, με την έννοια του ότι δεν έχεις τον πανικό των εξετάσεων στο τέλος και απολαμβάνεις κ τις τελευταίες σου μέρες εκεί.
Επίσης αν δεν έχεις χρωστούμενα μαθήματα, έχεις και πιο εύκολο το ενδεχόμενο να ξεμείνεις εκεί που θα πας για μεταπτυχιακά αν σ'αρέσει.. :-)

Με τα μαθήματα, έχεις πιό πολύ ρίσκο σίγουρα, αλλά μπορείς να γνωρίσεις πιο εύκολα κόσμο απ'τη σχολή. Επίσης βλέπεις και πως είναι η παράδοση στη χώρα που πας, αν και αυτό το κάνεις έτσι κι αλλιώς αν θέλεις.

Αυτά.

Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

16
Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που έχει κάνει Erasmus στην Αγγλία.. Γιατί ψάχνω επί μέρες τον υπεύθυνο καθηγητή και δεν τον βρίσκω... Η Γρηγοροπούλου από την άλλη μου είπε ότι μάλλον δεν δέχονται Έλληνες τα αγγλικά πανεπιστήμια αλλά στο site με τα συνεργαζόμενα ιδρύματα υπάρχουν και τα αγγλικά για προπτυχιακούς φοιτητές. Γενικώς κανένας δεν μπορεί να μου απαντήσει σίγουρα! Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων! Επίσης, θα εκτιμούσα απόψεις από άτομα που έχουν πάει Erasmus στη Σουηδία! Ευχαριστώ!! :)))

Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

17
Λοιπόν, to the point, υπήρχε μία συνεργασία με το university of manchester μέχρι το 2010. δεν ξέρω αν ανανεώθηκε καθώς και παλαιότερα υπολειτουργούσε.
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

18
Πραγματικά φαίνεται πολύ ενδιαφέρον αυτό το πρόγραμμα και προσωπικά το σκέφτομαι σοβαρά. Ας γράψει κάποιος που έχει πάει σε άλλη χώρα μέσω αυτού του προγράμματος τις εντυπώσεις του.. :)
Σε ποιό έτος θα πρότεινε να πάμε, ποιό ξένο πανεπιστήμιο θα πρότεινε κι ότι άλλο πιστεύει πως θα ήταν χρήσιμο να γνωρίζουμε.. :T:

Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

19
Κοίτα, αν και δεν πήγα τελικά κάπου με το erasmus, από αντίστοιχες συζητήσεις με καθηγητές και άλλους συμφοιτητές είχαμε καταλήξει ότι το 8ο εξάμηνο είναι η καλύτερη περίοδος για να πάει κάποιος έξω.
Δεν ξέρω τι μπορεί να έχεις ακούσει, αλλά σε γενικές γραμμές, - δεν ξέρω κατά πόσο συμπεριλαμβάνει τη σχολή μας- τα μαθήματα τα οποία αντιστοιχίζονται συνήθως δεν καλύπτουν πλήρως την εδώ διδασκόμενη ύλη. ++ πολλοί δεν ασχολούνται ιδιαίτερα με τα μαθήματα και απλά κάνουν τα "υποχρεωτικά".
Επομένως, καλό είναι εξάμηνα όπως τα <= του 7ου να γίνουν εδώ. Τα πέντε πρώτα γιατί είναι οι βάσεις, το 6ο για τα ΜΦΔ και ΜΧΔ και το 8ο για ΜΧΔ και αρχή κατεύθυνσης
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Erasmus και άλλα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

20
Αυτό που εγώ σκέφτομαι είναι αν μπορώ να φύγω σε κάποιο εξάμηνο που δεν θα χάσω κάτι από την απουσία μου από την εδώ σχολή αλλά και να κερδίσω πράγματα από το ξένο πανεπιστήμιο. :) Δεν μου αρέσει η ιδέα απλά να πάω για διακοπές..Από ότι είχα συζητήσει με τον κύριο Καλογήρου που μου το πρότεινε κιόλας είναι μια πολύ καλή εμπειρία..Θα το ψάξω αρκετά! :T:
cron