μετεγγραφή από το τμήμα της Πάτρας σε αυτό της Αθήνας

1
Καλησπέρα, είμαι φοιτήτρια του τμήματος Χημικών μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών και τελείωσα το πρώτο έτος έχοντας περάσει τα μαθήματα. Πριν λίγες μέρες εγκρίθηκε η αίτηση για μετεγγραφή που είχα κάνει για το αντίστοιχο τμήμα της Αθήνας. Επειδή είμαι σε δίλημμα για το τι πρέπει τελικά να επιλέξω, αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία ή έχει πληροφορίες και απόψεις πάνω σε αυτό, θα με βοηθούσε αν τις μοιραζόταν. Ευχαριστώ πολύ!

Re: μετεγγραφή από το τμήμα της Πάτρας σε αυτό της Αθήνας

2
Καλησπέρα,
Ακριβώς πριν ένα χρόνο είχα το ίδιο δίλημμα. Προσωπικά ήθελα πολύ να γυρίσω Αθήνα οπότε επέλεξα αυτό το δρόμο με όποιο κόστος. Δεν μου αναγνωρίστηκαν όλα τα μαθήματα από το ΕΜΠ και έτσι επέλεξα να παρακολουθήσω το προηγούμενο απο μένα έτος. Έχασα δηλαδή μία χρονιά.Βέβαια αν μπορείς να πιέσεις τον εαυτό σου ίσως να παρακολουθήσεις κανονικά το έτος σου και να δίνεις μαθήματα και από το πρώτο έτος.Ο καθένας επιλέγει ότι του ταιριάζει καλύτερα.Εγώ ήθελα νορμάλ ρυθμούς (όσο γίνεται στη Σχολή μας).Για να σε καθησυχάσω λίγο κάποια μαθήματα αναγνωρίζονται (Αναλυτική Χημεία, Προγραμματισμός, Αγγλικά, Ανάλυση δε ξέρω γτ δεν είχα δώσει στη Πάτρα αλλά νομίζω και αυτό,παίζει και η Εισαγωγή στη Χημική Μηχανική).Μπορείς να πάρεις και ένα τηλέφωνο στη Γραμματεία της Σχολής για να ενημερωθείς. Όσο αφορά τις παρέες εγώ περνάω καλύτερα από Πάτρα. Δες τι σου ταιριάζει εσένα καλύτερα και επέλεξε. Ελπίζω να βοήθησα λίγο. :)

Re: μετεγγραφή από το τμήμα της Πάτρας σε αυτό της Αθήνας

3
Καλησπέρα,
Πήρα μετεγραφή τον Μάιο από Θεσσαλονίκη. Να ξέρεις θα σου αναγνωρίσουν 50-70% των μαθημάτων σου. Η σχολή της Αθήνας θεωρώ ότι έχει πολύ καλούς καθηγητές και στα περισσότερα μαθήματα είναι εύκολο να πιάσεις 5αράκια...

Re: μετεγγραφή από το τμήμα της Πάτρας σε αυτό της Αθήνας

4
Καλησπέρα!
Εγώ πήρα μεταγραφή στα μέσα του δευτέρου έτους από την Πάτρα και ξεκίνησα στο ΕΜΠ στο 4ο εξάμηνο. Η σχολή στην Πάτρα είναι πιο μαζεμένη, με λιγότερα άτομα και πιο άμεση επαφή με τους καθηγητές. Από την άλλη, το ΕΜΠ έχει μεγάλο κύρος, γνωστούς καθηγητές και η Αθήνα σου προσφέρει απεριόριστες δυνατότητες. Από μαθήματα θα σου αναγνωριστούν περίπου τα μισά. Από άποψη σχολών δεν υπάρχουν ιδιαίτερα μεγάλες διαφορές ανάμεσα σε Αθήνα και Πάτρα, οπότε αν δεν έχεις οικονομικό θέμα, καλύτερα να μείνεις Πάτρα για να αποφύγεις τα χρωστούμενα μαθήματα. Από άποψη φοιτητικής ζωής, αντικειμενικά, η Πάτρα, ως φοιτητούπολη υπερέχει, αλλά είναι αναλόγως και με τις παρέες που θα σου τύχουν.
Επομένως: αν θες πανεπιστήμιο με όνομα και πολλά πράγματα να κάνεις εκτός σχολής, τότε Αθήνα.
Αν προτιμάς επαφή με καθηγητές, ωραία φοιτητική ζωή και λιγότερα χρωστούμενα (τουλάχιστον όσον αφορά το πρώτο έτος), τότε Πάτρα.
Γενικά όμως, δεν υπάρχει σωστή και λάθος επιλογή! Υποστήριξε αυτό που πιστεύεις ότι σου ταιριάζει καλύτερα, προσπάθησε να παρακολουθείς τα μαθήματα και όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν από μόνα τους!
Ελπίζω να βοήθησα :)

Re: μετεγγραφή από το τμήμα της Πάτρας σε αυτό της Αθήνας

5
Φετος περασα στο χημικο μηχανικό της Πατρας οπου το κλιμα ειναι πολυ ωραιο , οι καθηγητές ειναι κοντά μας και φαίνεται πως ειναι πρόθυμοι να βοηθησουν. Επίσης λέγεται πως το τμημα αυτο ειναι το μονο στην Ελλαδα με την διεθνη πιστοποιηση Master of Engineering (MEng). Απο την αλλη διεκδικω μεταγραφή για το ΕΜΠ το οποιο εχει ένα κύρος ..τι κλιμα επικρατει στο ΕΜΠ , οι καθηγξτες ειναι φιλικοι; Βοηθανε τους μαθητες ή αν ερθω αθηνα θα τα δω ολα διαφορετικά; Το κυρος του ΕΜΠ μετραει; Η πιστοποίηση που πηρε το τμημα της πατρας εχει καμια σημασια; Αρχικα ήθελα 100% ΕΜΠ αλλα τελευταία ειμαι σε προβληματισμό..

Re: μετεγγραφή από το τμήμα της Πάτρας σε αυτό της Αθήνας

6
Bruno15 έγραψε:Φετος περασα στο χημικο μηχανικό της Πατρας οπου το κλιμα ειναι πολυ ωραιο , οι καθηγητές ειναι κοντά μας και φαίνεται πως ειναι πρόθυμοι να βοηθησουν. Επίσης λέγεται πως το τμημα αυτο ειναι το μονο στην Ελλαδα με την διεθνη πιστοποιηση Master of Engineering (MEng). Απο την αλλη διεκδικω μεταγραφή για το ΕΜΠ το οποιο εχει ένα κύρος ..τι κλιμα επικρατει στο ΕΜΠ , οι καθηγξτες ειναι φιλικοι; Βοηθανε τους μαθητες ή αν ερθω αθηνα θα τα δω ολα διαφορετικά; Το κυρος του ΕΜΠ μετραει; Η πιστοποίηση που πηρε το τμημα της πατρας εχει καμια σημασια; Αρχικα ήθελα 100% ΕΜΠ αλλα τελευταία ειμαι σε προβληματισμό..
Πλεον ολες οι 5ετης σχολες θεωρουνται επισημα του επιπεδου μαστερ. Ειδικα το ΕΜΠ σε ολες του τις σχολες οι αποφοιτοι εχουν MEng. Δεν ειναι αποκλειστικοτητα της Πατρας.
cron