Re: Κατατακτήριες για Χημικούς Μηχανικούς ΕΜΠ

11
xristosx έγραψε:Καλησπέρα

Μηπως, ρε παιδία, ξερει κανείς αν και πότε θα γίνουν κατατακτήριες φέτος??
γιατί με όλοι αυτήν την αναμπουμπούλα που επικρατεί, με της απεργίες ,δεν μπορώ να βγάλω άκρη

Σας ευχαριστώ
Δυστυχώς μάλλον θα πρέπει να περιμένεις να ανοίξει κανονικά η Σχολή... :(
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Κατατακτήριες

12
Γεια σας

Έχω τελειώσει μηχανολόγος μηχανικός και θα ήθελα να μπω και στους χημικούς. Ενδιαφέρομαι για τις κατατακτήριες... Θα ήθελα να μάθω σε τι μαθήματα εξετάζομαι δηλαδή, την ύλη και τι έτος μπαίνω. Σε όλες τις άλλες πολυτεχνικές σχολές έχω βρεί αναλυτικά τη διαδικασία αλλά για εδώ τίποτα πχ στους μηχανολόγους μπαίνεις 1ο έτος από ΤΕΙ, 2ο από ΑΕΙ, 3 από άλλο πολυτεχνείο κτλ. Αν ξέρει κάποιος τι παίζει ας μου πει!! tnx :D

Re: Αποτελέσματα Διπλής Χειμερινής Εξεταστικής 2013-14

13
Παίδες γεια σας.

Καταρχάς είμαι άσχετος, δεν είμαι φοιτητής του τμήματός σας.

Γράφω στο νήμα αυτό διότι δεν έχω βρει μέχρι στιγμής πως ανοίγει κάποιος καινούριο θέμα στο forum.

Αν μπορεί κάποιος ας με καθοδηγήσει.

Επίσης, με την αφορμή που γράφω εδώ, ενδιαφέρομαι για κατατακτήριες. Πως μπορώ να βρω σχετικές πληροφορίες και σημειώσεις;

Ευχαριστώ.

Καλή Ανάσταση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος i griega την Σάβ 19 Απρ 2014, 11:34 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Μετακίνηση Δημοσίευσης

Re: Κατατακτήριες για Χημικούς Μηχανικούς ΕΜΠ

14
Καλημέρα!
Ψάξε λίγο τις δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα, απ' ότι κοίταξα έχει ανεβεί η ύλη του 2011-12 που θα μπορούσε να είναι ενδεικτική.
Για ημερομηνίες και εξετάσεις υπάρχει πάντα η Γραμματεία της Σχολής.
Για οποιαδήποτε άλλη απορία υπάρχουμε εμείς! Απλά ρωτάς από κάτω!

Καλή Ανάσταση!
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Κατατακτήριες για Χημικούς Μηχανικούς ΕΜΠ

15
Φίλη griega,

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Βρήκα στο site της σχολής σας την ύλη για το ακαδημαϊκό έτος 2013-2014 (http://www.chemeng.ntua.gr/the_secretar ... _2013_2014).

Τα μαθήματα είναι:

- Ανώτερα μαθηματικά

- Φυσική και

- Χημεία.

Δεδομένου ότι στα μαθηματικά έχω ήδη κάποια καλά συγγράμματα, αν μπορεί κάποιος ας προτείνει από ένα σύγγραμμα (εφόσον είναι δυνατό να περιέχει όλη την ύλη για το κάθε μάθημα) για φυσική και χημεία (θα μπορούσα να κάνω ένα έξοδο, σε λογικά πλαίσια, για την αγορά 1-2 βιβλίων).

Ευχαριστώ.

Re: Κατατακτήριες για Χημικούς Μηχανικούς ΕΜΠ

16
Δεν χρειάζεται να αγοράσεις βιβλία. Μπορείς (αν έχεις χρόνο φυσικά) να διαβάζεις στη Βιβλιοθήκη του ΕΜΠ ή στο Αναγνωστήριο της σχολής μας όπου θα βρεις τα περισσότερα βιβλία που διδάσκονται στα μαθήματα Φυσική Ι & ΙΙ, Ανόργανη Χημεία, Αναλυτική Χημεία του πρώτου έτους.

Μπορείς να δεις ποια συγγράμματα προτείνονται σε κάθε μάθημα στην καρτέλα κάθε μαθήματος στην ιστοσελίδα της Σχολής. Παράδειγμα. Όπου έχει περισσότερα του ενός συγγράμματα, συνήθως καλύπτουν την ίδια ύλη και εμφανίζονται με σειρά προτίμησης των διδασκόντων. Κοινώς: συνήθως η ύλη καλύπτεται με βάση το πρώτο βιβλίο στη λίστα (αν πράγματι χρησιμοποιείται κάποιο βιβλίο).

Re: Κατατακτήριες για Χημικούς Μηχανικούς ΕΜΠ

18
Καλησπέρα παιδιά!

Θέλω να δώσω κατατακτήριες για το έτος 2015-2016 (για να μπω το 2016). Μπορώ να παρακολουθήσω τα μαθήματα που διδάσκονται στο εαρινό και το χειμερινό εξάμηνο , που αφορούν την ύλη των εξετάσεων? (αν δεν έχω κάνει σωστά τη δημοσίευση συγνώμη, νέα στο forum :$ )

Ευχαριστώ πολύ!

Re: Κατατακτήριες για Χημικούς Μηχανικούς ΕΜΠ

19
Εν γένει οι παρακολουθήσεις ελεύθερες είναι. Αν θες μπορείς να μπεις ελευθέρα στο αμφιθέατρο και να παρακολουθήσεις. Δε θα σου κάνει κανείς παρατήρηση :P
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Κατατακτήριες

20
Καλησπέρα στο forum,
προετοιμάζομαι να δώσω κατατακτήριες τώρα τον Δεκέμβρη. Δεν θα κάνω κάποιο φροντιστήριο οπότε ψάχνομαι για γενικές οδηγίες και οποιαδήποτε βοήθεια.
Έχω κατεβάσει από εδώ ότι υλικό (θέματα, ασκήσεις, σημειώσεις) υπάρχει για τα αντίστοιχα μαθήματα και έχω ξεκινήσει τη μελέτη απο αυτά.
Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια και πληροφορία.
Ευχαριστώ
cron