Re: Κατατακτήριες για Χημικούς Μηχανικούς ΕΜΠ

32
Καλησπέρα και καλή χρόνια σε όλους. Είμαι σε φάση για κατατακτήριες. Έχω κάποιες απορίες αν κάποιος ξέρει και με βοηθήσει τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.
1. Έχω διαβάσει ότι εισάγονται 120 άτομα (γενικής κατατάξης) εκ των οποίων το 12% μπαίνει από κατατακτήριες. Ισχύει;
2. Πόσοι είναι οι συμμετέχοντες ανά έτος;
3.Όταν λένε ότι οι απόφοιτοι ΣΤΕΦ ξεκινάνε στο 3ο εξάμηνο, αυτό σημαίνει πως τα μαθήματα του 1ου έτους θεωρούνται περασμένα ή απλά στο σύνολο των μαθημάτων σου αναγνωρίζουν κάποια μαθήματα;

Σας ευχαριστώ πολύ.
Η επιστήμη δεν μπορεί να λύσει το ύψιστο μυστήριο της φύσης. Και αυτό επειδή, σε τελευταία ανάλυση, εμείς οι ίδιοι είμαστε μέρος του μυστηρίου που προσπαθούμε να λύσουμε.
Μαξ Πλανκ, 1858-1947, Γερμανός φυσικός

Re: Κατατακτήριες για Χημικούς Μηχανικούς ΕΜΠ

33
Καλημέρα και καλή χρονια σε εσένα
Νομίζω ότι οι εισακτέοι εχουν πέσει κάτω από 120 φέτος. Τώρα για το πόσα άτομα μπαίνουν με κατατακτήριες, συνήθως δε θα εντοπιστούν πάνω από 4-5 ανά έτος, συνεπώς δεν ξέρω κατά πόσο το ποσοστό του 12% ισχύει.

Αν λεει ότι ξεκινάνε στο 3ο εξάμηνο, τα μαθήματα του 1ου δεν πρεπει να θεωρούνται χρωστούμενα
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Κατατακτήριες για Χημικούς Μηχανικούς ΕΜΠ

35
KiritoShu έγραψε:Καλημέρα και καλή χρονια σε εσένα
Νομίζω ότι οι εισακτέοι εχουν πέσει κάτω από 120 φέτος. Τώρα για το πόσα άτομα μπαίνουν με κατατακτήριες, συνήθως δε θα εντοπιστούν πάνω από 4-5 ανά έτος, συνεπώς δεν ξέρω κατά πόσο το ποσοστό του 12% ισχύει.

Αν λεει ότι ξεκινάνε στο 3ο εξάμηνο, τα μαθήματα του 1ου δεν πρεπει να θεωρούνται χρωστούμενα

Λοιπόν μετά από τηλεφωνήματα που έκανα, έμαθα ότι στο 3ο μπαίνεις αλλά περασμένα θεωρούνται τα μαθηματικά-φυσική-χημεία τα οποία δίνεις στις κατατακτήριες. Άντε αν είσαι και τυχερός κανένα μάθημα από το πρώτο πτυχίο σου. Σπάνιο για το Πολυτεχνείο (πρέπει να παραμείνει ψηλά ο πήχης).
Η επιστήμη δεν μπορεί να λύσει το ύψιστο μυστήριο της φύσης. Και αυτό επειδή, σε τελευταία ανάλυση, εμείς οι ίδιοι είμαστε μέρος του μυστηρίου που προσπαθούμε να λύσουμε.
Μαξ Πλανκ, 1858-1947, Γερμανός φυσικός

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ 2019

38
Καλησπέρα παιδια. Νεο μέλος εδω. Επειδή έχει γίνει παρόμοιο θέμα συζήτησης περί κατατακτηριων εξετασεων δε μακρηγορω, θα ήθελα απλως μερικές διευκρινίσεις αν σας είναι εύκολο.
1. Τα εξεταστέα μαθήματα εφόσον αντιστοιχούν σε μαθήματα του τμήματος, φαντάζομαι, η εξεταστέα ύλη για τις κατατακτήριες είναι ίδια με αυτήν του τμήματος, σωστα;
2. Επειδή δεν εχω την άνεση να κάνω ιδιαίτερα μαθήματα, υπάρχει περίπτωση να βρω την ύλη αλλά και παλαιότερα θέματα κατατακτηριων με κάποιο τροπο (ειτε απο σας είτε απο καποιον καθηγητη);
3. Και τέλος, επειδή προέρχομαι από ΑΤΕΙ, κατανοώ την μεγάλη διαφορα δυσκολίας. Νομίζετε είναι εφικτό μονο με μελέτη και χωρίς φροντιστήριο να επιτευχθεί η είσοδος μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Re: ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ 2019

39
Μιχάλης Κ έγραψε:Καλησπέρα παιδια. Νεο μέλος εδω. Επειδή έχει γίνει παρόμοιο θέμα συζήτησης περί κατατακτηριων εξετασεων δε μακρηγορω, θα ήθελα απλως μερικές διευκρινίσεις αν σας είναι εύκολο.
1. Τα εξεταστέα μαθήματα εφόσον αντιστοιχούν σε μαθήματα του τμήματος, φαντάζομαι, η εξεταστέα ύλη για τις κατατακτήριες είναι ίδια με αυτήν του τμήματος, σωστα;
2. Επειδή δεν εχω την άνεση να κάνω ιδιαίτερα μαθήματα, υπάρχει περίπτωση να βρω την ύλη αλλά και παλαιότερα θέματα κατατακτηριων με κάποιο τροπο (ειτε απο σας είτε απο καποιον καθηγητη);
3. Και τέλος, επειδή προέρχομαι από ΑΤΕΙ, κατανοώ την μεγάλη διαφορα δυσκολίας. Νομίζετε είναι εφικτό μονο με μελέτη και χωρίς φροντιστήριο να επιτευχθεί η είσοδος μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλησπέρα φίλε,

Ναι, η ύλη είναι ίδια με αυτή των αντίστοιχων μαθημάτων, ωστόσο η εξέταση διαφέρει λίγο από αυτή των εξεταστικών με την έννοια οτι δεν υπάρχει επαρκές αρχείο παλαιότερων θεμάτων, τα θέματα δεν συνηθίζεται να επαναλαμβάνονται και η εξέταση στις κατατακτήριες θα μπορεί να εστιάζει σε οποιοδήποτε κομμάτι της ύλης ακόμα και κάποιο στο οποίο δεν θα δινόταν βάση στο αμφιθέατρο. Όσον αφορά το διάβασμα σου θα σου πρότεινα να διαβάσεις ό,τι υπάρχει στις καρτέλες μαθημάτων των αντίστοιχων μαθημάτων (σημειώσεις,ασκήσεις,θέματα) μαζί με την βοήθεια των βιβλίων και στην συνέχεια να βρεις εδώ παλαιότερα θέματα κατατακτηρίων (και όπου αλλού μπορέσεις να βρεις).Τώρα για το τελευταίο, η γνώμη μου είναι οτι αν δεν μπορέσεις να κάνεις ιδιαίτερα μαθήματα τότε, ειδικά αν η προηγούμενη σχολή σου δεν έχει σχέση στα μαθήματα με αυτήν, έχεις αργήσει λίγο και θα πρέπει να κάνεις αρκετά σοβαρή προετοιμασία. Προφανώς δεν είναι ακατόρθωτο απλά θα θέλει πολλή αφοσίωση.

Καλή συνέχεια και καλή τύχη!

Re: ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ 2019

40
Μιχάλης Κ έγραψε:Καλησπέρα παιδια. Νεο μέλος εδω. Επειδή έχει γίνει παρόμοιο θέμα συζήτησης περί κατατακτηριων εξετασεων δε μακρηγορω, θα ήθελα απλως μερικές διευκρινίσεις αν σας είναι εύκολο.
1. Τα εξεταστέα μαθήματα εφόσον αντιστοιχούν σε μαθήματα του τμήματος, φαντάζομαι, η εξεταστέα ύλη για τις κατατακτήριες είναι ίδια με αυτήν του τμήματος, σωστα;
2. Επειδή δεν εχω την άνεση να κάνω ιδιαίτερα μαθήματα, υπάρχει περίπτωση να βρω την ύλη αλλά και παλαιότερα θέματα κατατακτηριων με κάποιο τροπο (ειτε απο σας είτε απο καποιον καθηγητη);
3. Και τέλος, επειδή προέρχομαι από ΑΤΕΙ, κατανοώ την μεγάλη διαφορα δυσκολίας. Νομίζετε είναι εφικτό μονο με μελέτη και χωρίς φροντιστήριο να επιτευχθεί η είσοδος μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Μιχάλη καλησπέρα από έναν επιτυχών από κατατακτήριες. Λοιπόν, οι απαντήσεις μου στα ερωτήματά σου είναι οι εξής:
1. Τα εξεταστέα μαθήματα είναι από μαθήματα του τμήματος αλλά: Τα μαθηματικά είναι Μαθηματικά Ι & Μαθηματικά ΙΙ, η Χημεία είναι ύλη από Ανόργανη (1ο) και Αναλυτική (2ο) η Φυσική είναι Φυσική Ι μόνο.
2. Πολύ δύσκολα θα βρεις θέματα κατατακτηρίων. Σκέψου ότι και εγώ τα δικά μου τα έχω σβήσει προ πολλού. Επίσης είναι δύσκολο να δώσεις και χωρίς φροντιστήριο. Αν θες να πας σοβαρά, δεν μπορείς να πας μόνος σου. Ναι μεν η φάση ειναι γράφω 30 στο σύνολο και περνάω αλλά σκέψου πως πέρσι δώσαμε 20+ άτομα και πέρασαν οι 5(!) τη στιγμή που παίρνει 12(!!!)
3.ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΟΧΙ. Νομίζω είναι τρομερά δύσκολο.

Σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι καλή επιτυχία και ειλικρινά να κάνεις τα όνειρά σου, πραγματικότητα.

ΥΓ: Είναι λίγο αργά για να προετοιμαστείς. Ίσως θα έπρεπε να αρχίσεις πριν το καλοκαιρι για να μπορέσεις να διαχειριστείς τον όγκο της ύλης!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AlexandrosEm την Τετ 14 Αύγ 2019, 2:48 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η επιστήμη δεν μπορεί να λύσει το ύψιστο μυστήριο της φύσης. Και αυτό επειδή, σε τελευταία ανάλυση, εμείς οι ίδιοι είμαστε μέρος του μυστηρίου που προσπαθούμε να λύσουμε.
Μαξ Πλανκ, 1858-1947, Γερμανός φυσικός