Ποια μαθήματα χαρακτηρίζουν τις σπουδές ΧΜ;

1
Μεγάλη η συζήτηση κατά καιρούς για το "τι είναι ο Χημικός Μηχανικός" και οι απαντήσεις που επιδέχεται αυτό το ερώτημα εξελίσσονται ιστορικά, καθώς αλλάζει συνεχώς το πεδίο απασχόλησής μας.

Αυτή τη στιγμή, ποια αντικείμενα-μαθήματα πιστεύετε ότι "χαρακτηρίζουν" τις σπουδές ενός Χημικού Μηχανικού; Τι διδασκόμαστε που δεν διδάσκεται σε κάποια άλλη ειδικότητα (ή τέλος πάντων όχι σε τέτοιο βαθμό);

Re: Ποια μαθήματα χαρακτηρίζουν τις σπουδές ΧΜ;

2
Εχω αναρωτηθει πολλές φορές αυτό το πράγμα και κατέληξα στο εξής συμπέρασμα:

Ακόμα και όταν πάρω το πτυχίο και ακόμα και όταν βάλω κάποια χρόνια προϋπηρεσίας στις πλάτες μου αυτή την ερώτηση δεν θα μπορέσω ποτέ να την απαντήσω :inlove:

Τα μαθήματα που χαρακτηρίζουν τις σπουδές ενος ΧΜ εξαρτάται απο την κατεύθυνση, χώρος εργασίας στον οποίο θέλει να δουλέψει κανείς, αλλα και απο την εκάστοτε εποχή... Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις Μάκη :bleh:
"I went numb when I learned to see..."

Re: Ποια μαθήματα χαρακτηρίζουν τις σπουδές ΧΜ;

3
Κατά την δική μου άποψη και χωρίς να έχω παρακολουθήσει πολλά από τα μαθήματα της σχολής νομίζω ότι υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα μαθήματα τα οποία μας χαραστηρίζουν παρόλο που θα μπορούσαμε να ασχοληθούμε με ένα κάρο πράγματα..Για παράδειγμα υποθέτω ότι τις σπουδές μας χαρακτηρίζουν τα μαθήματα διεργασιών ή τα φαινόμενα μεταφοράς και η φυσικοχημεία..χωρίς να τα έχω δει ακόμη όμως οπότε απλά υποθέτω.. :)

Re: Ποια μαθήματα χαρακτηρίζουν τις σπουδές ΧΜ;

4
Δύσκολη ερώτηση, δεδομένου ότι ανάλογα με τις εποχές αλλάζει και ο προσανατολισμός του χημικού μηχανικού. Τα τελευταία χρόνια έχει παρατηρηθεί μία στροφή προς τη βιοτεχνολογία, τα νανοϋλικά, τις εναλλακτικες μορφές ενέργειας. Η δεκαετία του 70 χαρακτηριζόταν από τα πετρέλαια... επομένως, η ίδια η έννοια της χημικής μηχανικής επιδέχεται επεκτάσεις για να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της κάθε εποχής.

Επομένως, ένας βασικός άξονας ο οποίος μπορεί να αποτελέσει το θεμέλιο προς οποιαδήποτε κατεύθυνση είναι η μελέτη των διεργασιών, τόσο φυσικών όπως και χημικών. Προαπαιτούμενο για το σωστό σχεδιασμό και ανάλυση των διεργασιών είναι η γνώση βασικών ιδιοτήτων και καταστάσεων η οποία προσδίδεται μέσω των μαθημάτων που διαδάσκονται κατά κύριο λόγο στα πρώτα έτη, όπως είναι οι φυσικοχημείες που προαναφέρθηκαν, η θερμοδυναμική, τα φαινόμενα μεταφοράς, η ανάλυση συστημάτων.

Επιπλέον, εάν κάποιος ακολουθήσει τις σύγχρονες τάσεις, χαρακτηριστικά μαθήματα της χημικής μηχανικής μπορούν να θεωρηθούν τα τρόφιμα-βιοτεχνολογία, σύνδεση μικροσκοπικών - μακροσκοπικών ιδιοτήτων, πολυμερή, περιβάλλον, ποιοτικός έλεγχος, υγιεινή και ασφάλεια...
και φυσικά, όπως και στους υπόλοιπους κλάδους των μηχανικών τα μαθηματικά παίζουν ρόλο-κλειδί και σε πολλές περιπτώσεις η γνώση προγραμματισμού μπορεί να αποτελέσει σημαντικό εφόδιο για την επίτευξη συγκεκριμένων στόχων.

Επομένως, οι γνώσεις των βασικών αρχών, εφοδιάζουν για τα απαραίτητα στοιχεία για την κατάστρωση ισοζυγίων (μάζας και ενέργειας) και από εκεί και πέρα, είναι εύκολη (σχετικά) η επιπλέον μετάβαση στην εξειδικευμένη γνώση...
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One
cron