Αποθέματα Σπανίων Γαιών δημιουργεί η ΕΕ

1
Μετά τη δήλωση της Κίνας ότι θα μειώσει τις εξαγωγές σπανίων γαιών κατά 10% το 2011, η ΕΕ αποφάσισε τη δημιουργία αποθεμάτων αυτών των στοιχείων.
Σύμφωνα με μελέτες της αμερικάνικης γεωλογικής υπηρεσίας, θα εμφανιστούν ελλείψεις των στοιχείων αυτών στα επόμενα 50 χρόνια.
Περισσότερα
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Αποθέματα Σπανίων Γαιών δημιουργεί η ΕΕ

2
Μια αρκετά θετική κίνηση κατά την γνώμη μου και από οικονομική άποψη καθώς τέτοιου είδους μειώσεις των εξαγωγών συχνά επιφέρουν μεγάλη αύξηση της τιμής του προϊόντος, με δραματικές συνέπειες για την οικονομία.

Re: Αποθέματα Σπανίων Γαιών δημιουργεί η ΕΕ

3
Ισχύει... και πολλές φορές πίσω από τέτοιες κινήσεις μπορεί να υποθάλπεται ακόμη κ πόλεμος...
(πχ ο α' παγκόσμιος για το πετρέλαιο)
οπότε είναι ενδιαφέρουσα κίνηση
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Αποθέματα Σπανίων Γαιών δημιουργεί η ΕΕ

4
Περισσότερο είχα στο μυαλό μου την κρίση του πετρελαίου και τον τριπλασιασμό της τιμής του στη δεκαετία του 70 μετά από μια μεγάλη μείωση των εξαγωγών από τις χώρες παραγωγής του. Προφανώς αυτό έγινε τότε καθαρά για την αύξηση των κερδών καθώς η εξάρτηση από το πετρέλαιο ήταν απόλυτη εκείνη την εποχή. Αυτό που ανέφερες όμως madadayo με έκανε να σκεφτώ ότι για τον ίδιο ακριβώς λόγο (την εκμετάλλευση του πετρελαίου) έχουν ξεσπάσει τα τελευταία χρόνια πολλές αναταραχές και πόλεμοι και μάλιστα οι υπεύθυνοι έχουν το θράσος να υποστηρίζουν ότι ο λόγος για όλα αυτά είναι η καλή τους πρόθεση να ελευθερώσουν το λαό από κάποιο δυνάστη. Κάποιον δυνάστη που επί χρόνια φυσικά οι ίδιοι στήριζαν. Γνωρίζω ότι τα τελευταία χρόνια γίνονται προσπάθειες ώστε να χρησιμοποιούμε σε μεγαλύτερο βαθμό εναλλακτικές μορφές ενέργειας. Θεωρώ ότι είναι μεγάλη η ανάγκη να εντατικοποιηθούν αυτές οι προσπάθειες τόσο για το κοινωνικό όφελος όσο και για το όφελος των οικονομιών μας.

Re: Αποθέματα Σπανίων Γαιών δημιουργεί η ΕΕ

5
Εγώ θα θέσω έναν επιπλέον προβληματισμό Σοφία μου... ωραία και καλά να λέμε "εναλλακτικές πηγές ενέργειας" αλλά εγώ προσωπικά είμαι under the impression ότι -ειδικά στην Ελλάδα- πληρώνουμε υπέρογκα ποσά για την εγκατάσταση (πχ ανεμογεννητριών κ φέτος είναι πολύ της μόδας τα φωτοπβολταϊκά),... γιατί?
όχι φυσικά γιατί ενδιαφερόμαστε για το περιβάλλον, άλλα γιατί με την επιχορήγηση και μόνο έχουμε κέρδος... αν δεις, από όλες τις ανεμογεννήτριες που έχουν τοποθετηθεί, ένα εξαιρετικά χαμηλό ποσοστό λειτουργεί.
+++ είναι αρκετή η δυναμικότητα όταν φτιάξεις μία απομονωμένη μονάδα? αξίζει το κόστος επέκτασηε του δικτύου κ τα συναφή???

κατά τ' άλλα, συμφωνώ περί της κρίσης του 70. μόνο που τώρα δε θα (ή ήδη) αναγάγεται μόνο στο πετρέλαιο, αλλά και στα πυριτικά υλικά, στο λίθιο κα κα κα
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Αποθέματα Σπανίων Γαιών δημιουργεί η ΕΕ

6
Οι εναλλακτικές μορφές ενέργειας ακριβώς δημιουργούν επιπλέον απαιτήσεις για σπάνιες γαίες, καθώς νομίζω οτι χρησιμοποιούνται (σε μικρό ποσοστό) σε μπαταρίες κτλ. Θυμάμαι ένα άρθρο που έλεγε πόσες σπάνιες γαίες χρησιμοποιεί το υβριδικό αυτοκίνητο Toyota Prius...

Έχετε υπ' όψιν σας πάντως πως πληρώνουμε πολύ την τεχνογνωσία σε αυτήν την περίπτωση και είναι άλλη μια "αμαρτία" του δυτικού κόσμου απέναντι στις φτωχές χώρες. Τώρα με την αύξηση των αερίων του θερμοκηπίου πάμε και λέμε στους λαούς της Αφρικής: «ξέρετε κάτι; μην καίτε το πετρέλαιό σας γιατί ρυπαίνετε το περιβάλλον. Αγοράστε φωτοβολταϊκά από εμάς!»

Ευτυχώς η Ελλάδα παράγει και φωτοβολταϊκά (από όσο γνωρίζω) και νομίζω παράγει και ανεμογεννήτριες κ.α.

Re: Αποθέματα Σπανίων Γαιών δημιουργεί η ΕΕ

7
είσαι μέσα στο μυαλό μου (αν κ ξέχασα να το αναφέρω προηγουμένως), όχι μόνο σπάνιες γαίες αλλά γενικά -ειδικά τα φωτοβολταϊκά- απαιτούν πολύ υψηλή τεχνογνωσία και συστατικά.
και όχι, αν κ υπήρξε μία συνεργασία της ΠΥΡΚΑΛ με το ΕΜΠ από την οποία κατασκευάστηκαν σε πειραματικό στάδιο κάποιες ανεμογεννήτριες (στο ΚΑΠΕ στο Λαύριο), αυτές βρίσκονται μόνιμα εκτός λειτουργίας καθώς εμφανίζουν πολύ υψηλά ποσοστά θορύβου (τα οποία υπερβαίνουν το μέγιστο επιτρεπτό όριο) και η αποδοτικότητά τους είναι πολύ μικρή. Τουλάχιστον απ' ό,τι ίσχυε μέχρι και πριν από δύο χρόνια το όλο project είχε εγκαταληφθεί ως αντιπαραγωγικό.
Ως προς τα φωτοβολταϊκά, το βασικό τμήμα -δηλαδή τα στοιχεία- εισάγεται απ' ευθείας από το εξωτερικό (νομίζω Γερμανία ή Ελβετία not so sure). Εδώ, το πολύ να γίνονται κάποιες τροποποιήσεις, οι οποίες σχετίζονται κυρίως με την τοποθέτηση, τους μηχανισμούς στήριξης κ τα συναφή κ όχι την καθ' εαυτό υψηλή τεχνολογία των πάνελ.
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Αποθέματα Σπανίων Γαιών δημιουργεί η ΕΕ

9
Madadayo όταν λες ότι σαν χώρα πληρώνουμε υπέρογκα ποσά για την εγκατάσταση ανεμογεννητριών και φέτος για τα φωτοβολταϊκά εννοείς ότι το ποσό είναι πολύ μεγάλο σε σχέση με το ΑΕΠ της χώρας μας ή ότι τα ποσά που ξοδεύουμε είναι τεράστια σε σχέση με το οικονομικό όφελος που έχουμε?
Όσον αφορά τα φωτοβολταϊκά από ότι γνωρίζω είναι απαίτηση της Ε.Ε να γίνουν αυτές οι κινήσεις. Εκτός από αυτό επειδή κατάγομαι από αγροτική περιοχή το όλο πρόγραμμα με τα φωτοβολταϊκά και τις επιχορηγήσεις για αυτά από ότι έχει ανακοινωθεί στους αγρότες έρχεται να αντικαταστήσει τις καλλιέργειες που 'κόπηκαν' από την Ε.Ε ως μη ανταγωνιστικές. Οι όροι φυσικά που υπάρχουν για να γίνει η παραγωγή και να ληφθούν τα αντίστοιχα δάνεια δεν είναι και τόσο ευνοϊκοί και πολύ πιθανό είναι την παραγωγή να αναλάβουν μεγάλες εταιρίες.

Re: Αποθέματα Σπανίων Γαιών δημιουργεί η ΕΕ

10
εννοώ ότι τα ποσά και τα υλικά και η ενέργεια που δαπανάται για την παραγωγή των πάνελ είναι πολύ μεγαλύτερη από το όποιο όφελος μπορεί μακροπρόθεσμα να προκύψει..
όσο για τους αγρότες, είναι αυτό που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ: όχι ενδιαφέρον για το περιβάλλον, μόνο για την επιχορήγηση. δεν ξέρω κατά πόσον ισχύει για τα φωτοβολταϊκά, αλλά οι περισσότερες ανεμογεννήτριες είναι μόνιμα εκτός λειτουργίας.
επίσης, δεν ξέρω κατά πόσο γίνονται κατάλληλες μελέτες πριν την εγκατάσταση..
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One