Re: Η Οδύσσεια του εφευρέτη

81
seismic το χάλασες λίγο τώρα...Το άρχισες καλά για το σεβασμό στους μεγαλύτερους, αλλά μετά το χάλασες..Φοιτητής στο Πολυτεχνείο είναι ο άνθρωπος, που να τι βρει την έρευνα από τώρα; Το είπες και εσύ ο ίδιος, είσαι 60 χρονών γιατί συγκρίνεσαι με προπτυχιακούς φοιτητές; Είναι σα να πάει ο Μέσι στις ακαδημίες της Μπαρτσελόνα και να τους πει "πόσα champions league έχετε;". "Πόσες χρυσές μπάλες έχετε;", "Πόσα μουντιάλ έχετε;", "Κι εγώ"...
Εσύ ως ένας φτασμένος και κυρίως ΑΥΤΟΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΟΣ άνθρωπος θα πρεπει να λειτουργείς σαν πρότυπο για τα νέα παιδιά και να μην προσπαθείς να προσβάλλεις με την πρώτη ευκαιρία..Θα πρέπει να σε βλέπουν οι νέοι για να προσπαθούν να γίνουν σαν κι εσένα στο μέλλον, όχι να απογοητεύονται που δεν είναι ήδη. Κι εσύ την πατέντα δεν την επινόησες στα 18 σου άλλωστε...
ΥΓ. Μονάχα η ιδιοφυΐα (η οποία στην περίπτωσή σου είναι αναγνωρισμένη) δεν φτάνει, πρέπει να υπάρχει και ήθος...

Re: Η Οδύσσεια του εφευρέτη

82
Ξέρετε ποιο είναι το πρόβλημα με το τόπικ αυτό? Ότι κάθεστε και του απαντάτε. Όσο του δίνετε τροφή τόσο θα συνεχίζει να γράφει. Παρέα θέλει ο άνθρωπος. Ανγοήστε τον και κάποια στιγμή θα βαρεθεί να γράφει. Το πολύ το κύριε ελέησον το βαριέται και ο παππάς που λέμε. Και επειδή κάτι πήρε το μάτι μου, το εν προκειμένω θέμα εφόσον δε γίνεται προσβλητικό, δε θα κλειδωθεί. Μπορεί να θεωρηθεί απλά ένα τόπικ "ό,τι να'ναι". Ας μην ξεχνάμε ότι χρόνια από τα πιο ενεργά τόπικς του φόρουμ ήταν το "Πείτε τίποτα" που απλά έλεγε ο καθένας ό,τι του κατέβαινε.
Επίσης, να φάει μπαν κάποιος, θέλει αρκετή προσπάθεια σε αυτό το φόρουμ. Εδώ έχουμε ανεχτεί άλλα και άλλα, και θα αποκλείσουμε έναν τυπά που απλά αναζητά παρέα?
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Η Οδύσσεια του εφευρέτη

83
npc έγραψε:seismic το χάλασες λίγο τώρα...Το άρχισες καλά για το σεβασμό στους μεγαλύτερους, αλλά μετά το χάλασες..Φοιτητής στο Πολυτεχνείο είναι ο άνθρωπος, που να τι βρει την έρευνα από τώρα; Το είπες και εσύ ο ίδιος, είσαι 60 χρονών γιατί συγκρίνεσαι με προπτυχιακούς φοιτητές; Είναι σα να πάει ο Μέσι στις ακαδημίες της Μπαρτσελόνα και να τους πει "πόσα champions league έχετε;". "Πόσες χρυσές μπάλες έχετε;", "Πόσα μουντιάλ έχετε;", "Κι εγώ"...
Εσύ ως ένας φτασμένος και κυρίως ΑΥΤΟΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΟΣ άνθρωπος θα πρεπει να λειτουργείς σαν πρότυπο για τα νέα παιδιά και να μην προσπαθείς να προσβάλλεις με την πρώτη ευκαιρία..Θα πρέπει να σε βλέπουν οι νέοι για να προσπαθούν να γίνουν σαν κι εσένα στο μέλλον, όχι να απογοητεύονται που δεν είναι ήδη. Κι εσύ την πατέντα δεν την επινόησες στα 18 σου άλλωστε...
ΥΓ. Μονάχα η ιδιοφυΐα (η οποία στην περίπτωσή σου είναι αναγνωρισμένη) δεν φτάνει, πρέπει να υπάρχει και ήθος...
Φίλε μου npc δεν απάντησα σε όλους τους φοιτητές απάντησα σε αυτούς που με αποκάλεσαν ψεκασμένο και ρεζίλη και κατά κάποιο τρόπο σαν έναν μη ικανό αγράμματο άνθρωπο που ανοίγει θέμα εδώ μέσα. Όπως είπε και ο Μέσι η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ιδιοφυή ούτε πρότυπο ούτε εκπροσωπώ τον Μέσι. Είμαι ένας απλός άνθρωπος που θέλω να δώσω και να πάρω ιδέες μέσα από μια καλή παρέα με στόχο ένα καλύτερο μέλλον για όλους μας. Δεν ανέχομαι όμως τον υποβιβασμό μου σαν συνομιλητή και το bullying από κανένα... ακόμα και από την γυναίκα μου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την Σάβ 26 Αύγ 2017, 5:33 am, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Re: Η Οδύσσεια του εφευρέτη

84
KiritoShu έγραψε:Ξέρετε ποιο είναι το πρόβλημα με το τόπικ αυτό? Ότι κάθεστε και του απαντάτε. Όσο του δίνετε τροφή τόσο θα συνεχίζει να γράφει. Παρέα θέλει ο άνθρωπος. Ανγοήστε τον και κάποια στιγμή θα βαρεθεί να γράφει. Το πολύ το κύριε ελέησον το βαριέται και ο παππάς που λέμε. Και επειδή κάτι πήρε το μάτι μου, το εν προκειμένω θέμα εφόσον δε γίνεται προσβλητικό, δε θα κλειδωθεί. Μπορεί να θεωρηθεί απλά ένα τόπικ "ό,τι να'ναι". Ας μην ξεχνάμε ότι χρόνια από τα πιο ενεργά τόπικς του φόρουμ ήταν το "Πείτε τίποτα" που απλά έλεγε ο καθένας ό,τι του κατέβαινε.
Επίσης, να φάει μπαν κάποιος, θέλει αρκετή προσπάθεια σε αυτό το φόρουμ. Εδώ έχουμε ανεχτεί άλλα και άλλα, και θα αποκλείσουμε έναν τυπά που απλά αναζητά παρέα?
Αν επιτρέπετε ( τι πήρε το μάτι σου ) ?
Και για να μην νομίζετε ότι λέω βλακείες δείτε αυτό το βίντεο
Θεωρία της Εξέλιξης - Υπάρχουν αποδείξεις; (Something from Nothing?) https://www.youtube.com/watch?v=2_iNzqjGQ7Q
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την Σάβ 26 Αύγ 2017, 11:31 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: Η Οδύσσεια του εφευρέτη

85
Ας μου απαντήσει η επιστήμη
Υπάρχει εφεύρεση χωρίς εφευρέτη? = όχι
Υπάρχει πρόγραμμα υπολογιστή χωρίς προγραμματιστή = όχι
Υπάρχει ζωή χωρίς προγραμματιστή και εφευρέτη όταν το DNA του ανθρώπου είναι ο πιο πολύπλοκος υπολογιστής?
Πως είναι δυνατόν να πιστεύουμε ότι όλο αυτό το πολύπλοκα επιστημονικό έργο του σύμπαντος που ακολουθεί νόμους έγινε στην τύχη. Υπάρχουν νόμοι χωρίς νομοθέτη κατασκευή χωρίς μάστορα. Αν ναι πέστε μου από που ψωνίζετε να πάω να ψωνίσω και εγώ!
Τι λέει η επιστήμη σήμερα ότι όλα αυτά είναι τυχαία?... γιατί υπάρχει και η άλλη επιστήμη που λέει ότι όλα αυτά είναι προγραμματισμένα. Επιστήμες είναι και οι δύο.
Και το υπάρχει θεός ή δεν υπάρχει δεν είναι μόνο θέμα πίστης είναι και θέμα λογικής πάνω στην οποία βασίζεται η επιστήμη.
Ο Δαρβίνος έγραψε για την θεωρεία της εξέλιξης όταν νομίζαμε ότι το σύμπαν ήταν σταθερό.
Από τότε μάθαμε πολλά για το σύμπαν και καταλάβαμε πόσο μικροί και ασήμαντοι είμαστε και ότι με τον νόμο των πιθανοτήτων υπάρχει σίγουρα και εξωγήινη ζωή. Πως είναι δυνατόν να ισχύει ακόμα η θεωρεία του Δαρβίνου όταν αυτή μιλάει για την ζωή πάνω στην Γη σαν η Γη να είναι το κέντρο του σύμπαντος? Είναι δυνατόν να μιλάμε για την ζωή πάνω στην Γη χωρίς να λαμβάνουμε υπόψιν και τους άλλους εξωγήινους πολιτισμούς?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την Δευ 28 Αύγ 2017, 9:48 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: Η Οδύσσεια του εφευρέτη

90
Η επιστημονική θεωρεία δεν είναι απλά μια θεωρεία που την είπε κάποιος και απλά την ακούμε χωρίς να ισχύει.
Ας πάρουμε ένα παράδειγμα Αν κρατάμε στα χέρια μας ένα μήλο και το αφήσουμε αυτό λόγο της βαρύτητας θα πέσει κάτω. Όσες φορές και αν αφήσουμε το μήλο αυτό θα πέσει κάτω και ποτέ δεν θα πάει προς τα επάνω. Αυτό είναι ένα γεγονός που προκύπτει από την παρατήρηση που έχουμε κάνει. Αν κάτι παρατηρούμε ότι προκύπτει πολλές φορές το θεωρούμε αλήθεια. Για να εξηγήσουμε αυτές τις αλήθειες αναπτύσσουμε υποθέσεις. Δηλαδή μια επιστημονική θεωρεία βασίζεται 1) Στα δεδομένα / παρατηρήσεις τις οποίες για να εξηγήσει κάνει 2) πολλές υποθέσεις με πιθανές εξηγήσεις. Μετά 3) ελέγχει τις πιο σωστές πιθανές εξηγήσεις αν είναι σωστές. Και 4) κάνει προβλέψεις βασισμένες σε αυτές τις εξηγήσεις
Αυτή είναι όλη η ουσία όλης της επιστήμης και ονομάζετε επιστημονική μέθοδο. Μπορούμε να κάνουμε πολλές υποθέσεις αλλά στο τέλος κρατάμε αυτές που συμφωνούν απόλυτα με τα δεδομένα / παρατηρήσεις. Αφού ελέγξουμε επιστημονικά τις υποθέσεις κάνουμε κάτι πιο σοβαρό την Επιστημονική θεωρεία. Η Επιστημονική θεωρεία πρέπει α) να εξηγεί κάτι β) να έχει αποδείξεις και γ) να κάνει προβλέψεις. Οπότε καταλαβαίνετε ότι μία απλή θεωρεία δεν είναι το ίδιο με μια Επιστημονική θεωρεία.
Οπότε μια επιστημονική θεωρεία προσπαθεί να εξηγήσει τα δεδομένα των φυσικών νόμων. Στην περίπτωση της πατέντας μου είναι δεδομένο ότι αν ενώσεις το υποστύλωμα με το έδαφος θα βοηθήσεις σε μεγάλο βαθμό την αποτροπή της ροπής ανατροπής του υποστυλώματος δηλαδή την παραμόρφωση της κατασκευής που προκαλεί αστοχίες. Αυτό είναι δεδομένο όπως είναι δεδομένο ότι αν αφήσεις ένα μήλο αυτό θα πέσει κάτω και άλλο τόσο δεδομένο είναι ότι αν βιδώσεις ένα αντικείμενο στην γη αυτό γίνεται ισχυρότερο σε μία εφαρμοζόμενη πλάγια φόρτιση. Για τις υποθέσεις γιατί συμβαίνει αυτό αναφέρομαι σε αυτό το άρθρο. http://www.efevresi.gr/%ce%b1%cf%80%cf% ... %85%cf%8…/
Έπονται να γίνει ο έλεγχος και οι προβλέψεις. Αν και το πείραμα που έκανα μόνος μου με και χωρίς την πατέντα μου είναι η καλύτερη απόδειξη αλήθειας. https://www.youtube.com/channel/UCZaFAW ... vEulYCex2A
Το μεγάλο ερώτημα είναι... γιατί δεν επαναλαμβάνει το πείραμα η επιστημονική κοινότητα για να επιβεβαιωθεί η επιστημονική μου θεωρεία ως προς την αντισεισμική μέθοδο των κατασκευών?
Επιστημονική δημοσίευση έχω κάνει http://file.scirp.org/pdf/OJCE_2015092414403288.pdf
Αναφορά όμως ( Citations ) δεν έχει κάνει κανείς αν και η δημοσίευσή μου εκεί μέσα είναι η πιο δημοφιλής . http://www.scirp.org/journal/Hottest...?JournalID=788