Re: Η Οδύσσεια του εφευρέτη

71
Εφοσον οσα ελεγε ο Δαρβινος ειναι μπουρδες κατα την αποψη σας, τι σε νοιαζει που εγω λεω μια κακια χρησιμοποιώντας την; Ειναι όπως οταν μου λενε Χριστιανοι προσβλητικα οτι ειμαι αθεος, ενω ναι ειμαι. Ε και; Γιατι να προσβληθω?
Εφοσον λοιπον δεν πιστευεις στη Δαρβινικη "θεωρια" τι σε κοφτει αν λεω οτι δεν ειστε εξελιγμενοι;
“Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way when you criticize them, you are a mile away from them and you have their shoes.”

Re: Η Οδύσσεια του εφευρέτη

72
Papajim202 έγραψε:Εφοσον οσα ελεγε ο Δαρβινος ειναι μπουρδες κατα την αποψη σας, τι σε νοιαζει που εγω λεω μια κακια χρησιμοποιώντας την; Ειναι όπως οταν μου λενε Χριστιανοι προσβλητικα οτι ειμαι αθεος, ενω ναι ειμαι. Ε και; Γιατι να προσβληθω?
Εφοσον λοιπον δεν πιστευεις στη Δαρβινικη "θεωρια" τι σε κοφτει αν λεω οτι δεν ειστε εξελιγμενοι;
Δεν είναι τυχαίο που είσαι άθεος και πιστεύεις στον Δαρβίνο.
Η απάντηση στο βίντεο.
Τι έχω πει αρχικά εγώ ( Εγώ αν ήμουν εξωγήινος και ήθελα να κατακτήσω τον πλανήτη Γη ή έστω να αφήσω ένα μήνυμα τότε θα άλλαζα το dna κάποιου ζώου το οποίο θα έπαιρνε εντελώς άλλη εξέλιξη και θα γινόταν σαν τους εξωγήινους. )
Τι είπε ο επιστήμονας του βίντεο που ανακάλυψε το DNA ? ( Η ζωή ήλθε από αλλού ) https://www.youtube.com/watch?v=sKYIBc3wHug&app=desktop
Αν η αρχαία Ελληνική λέξη εξέλιξη προέρχεται από την λέξη έλικας εξ έλικας τότε οι αρχαίοι Έλληνες ήξεραν για την διπλή έλικα του DNA που ανακαλύφτηκε πρόσφατα.
Και τότε μπαίνει το ερώτημα πως την ήξεραν?
Η λέξη περιέλιξη = εξ έλικας = εξέλιξη
Ή κάνω λάθος?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την Πέμ 24 Αύγ 2017, 11:02 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Re: Η Οδύσσεια του εφευρέτη

73
Τον ταπείνωσες για ακόμη μια φορά, ΜΑΓΚΑΡΕ seismic!
Ειρωνία, check. Αλαζονεία, check. Έλλειψη επιχειρημάτων check. Συμπληρώθηκε με επιτυχία το τρίπτυχο του απολογητή της θεωρίας της εξέλιξης. Μου θύμισε μια σαχλαμάρα που λέγανε τα παιδιά στο δημοτικό/γυμνάσιο πριν καμια δεκαετία+
παιδι 1: $%^& τη μάνα σου τη δεύτερη
παιδί 2: τι ειπες ρε βλακα
παιδι 1: γιατι ρε βλάκα, έχεις δεύτερη μανα και θίχτηκες?
παιδι 2: Φοβερή συλλογιστική..Θα τη χρησιμοποιώ για να προσβάλλω άτομα σε φορα και να είμαι στο απυρόβλητο...

Re: Η Οδύσσεια του εφευρέτη

74
Ok, πλέον έχουμε εξακριβώσει ότι npc=seismic. Αυτό είναι bannable right off the bat.

Καινούριος εδώ, αλλά ήθελα να ρωτήσω τους μοντς: Γιατί ανέχεστε αυτά τα δυο ρεζίλια να υποβαθμίζουν την ποιότητα του φόρουμ με τις Λιακοπουλέικες θεωρίες για Μάτριξ, εξωγηίνους κλπ? Γιατί να σηκώνομαι εγώ το πρωί, να θέλω να δω πράγματα σχετικά με τη σχολή ή τα μαθήματα και πρώτο θέμα στην αρχική να είναι τα παραληρήματα του seismic? Πραγματικά, δεν το καταλαβαίνω, ειδικά αφού βλέπω από τις απαντήσεις σας στον seismic ότι κι εσείς ενοχλείστε.

Απλά ban. Ολα έχουν τα όρια τους, ακόμα και το καυλαντισμα με τους ψεκασμένους.
Ars Longa, Vita Brevis

Re: Η Οδύσσεια του εφευρέτη

75
Απλά και δημοκρατικά, μπανάρετέ τους! Εσένα αστυφύλακα της χούντας σε βάλαμε; Η σχολή για τον π@ έχει καταντήσει ούτως η άλλως, είδες πόσα μόρια κατρακύλησε; Σχολή με μελλον είναι οι μεταλλειολόγοι, εκεί θα έπρεπε να είχες περάσει μπας και άνοιγαν λιγο τα ματια σου. Ξερεις τι βρίσκουν εκεί που σκάβουν? Εμ, που να ξέρεις (τα αποκρύπτουν καλά από την κοινη γνώμη βεβαια)...Αν ήξερες δεν θα κορόιδευες περι υπάρξεως εξωγήινων. Μέχρι και ιπτάμενο δίσκο έχουν βρει από ανασκαφές στην Ακρόπολη...Αλλά για να έχεις avatar εξωγήινο, μάλλον δικος μας εισαι...

Δεν είμαι ο seismic, απλά τον σέβομαι κυρίως γιατί είναι ένας εναντίον όλων. ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΣΑΣ..ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΗΡΕ!

Re: Η Οδύσσεια του εφευρέτη

76
dimitrisbl έγραψε:Ok, πλέον έχουμε εξακριβώσει ότι npc=seismic. Αυτό είναι bannable right off the bat.

Καινούριος εδώ, αλλά ήθελα να ρωτήσω τους μοντς: Γιατί ανέχεστε αυτά τα δυο ρεζίλια να υποβαθμίζουν την ποιότητα του φόρουμ με τις Λιακοπουλέικες θεωρίες για Μάτριξ, εξωγηίνους κλπ? Γιατί να σηκώνομαι εγώ το πρωί, να θέλω να δω πράγματα σχετικά με τη σχολή ή τα μαθήματα και πρώτο θέμα στην αρχική να είναι τα παραληρήματα του seismic? Πραγματικά, δεν το καταλαβαίνω, ειδικά αφού βλέπω από τις απαντήσεις σας στον seismic ότι κι εσείς ενοχλείστε.

Απλά ban. Ολα έχουν τα όρια τους, ακόμα και το καυλαντισμα με τους ψεκασμένους.
Το μόνο που μοιράζομε με τον npc είναι στο ότι ζούμε στο ίδιο σύμπαν
Εσύ ζεις σε άλλο.... στο δικό σου.. Κοιμήσου εσύ μην ξυπνάς και σκέπτεσαι πρωί πρωί...
αν και αμφιβάλω αν έχεις ξυπνήσει ποτέ !
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την Παρ 25 Αύγ 2017, 2:12 am, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Re: Η Οδύσσεια του εφευρέτη

77
dimitrisbl έγραψε:Ok, πλέον έχουμε εξακριβώσει ότι npc=seismic. Αυτό είναι bannable right off the bat.

Καινούριος εδώ, αλλά ήθελα να ρωτήσω τους μοντς: Γιατί ανέχεστε αυτά τα δυο ρεζίλια να υποβαθμίζουν την ποιότητα του φόρουμ με τις Λιακοπουλέικες θεωρίες για Μάτριξ, εξωγηίνους κλπ? Γιατί να σηκώνομαι εγώ το πρωί, να θέλω να δω πράγματα σχετικά με τη σχολή ή τα μαθήματα και πρώτο θέμα στην αρχική να είναι τα παραληρήματα του seismic? Πραγματικά, δεν το καταλαβαίνω, ειδικά αφού βλέπω από τις απαντήσεις σας στον seismic ότι κι εσείς ενοχλείστε.

Απλά ban. Ολα έχουν τα όρια τους, ακόμα και το καυλαντισμα με τους ψεκασμένους.
Δεν μπορείς να μπανάρεις κάποιον επειδή το θέμα του είναι πιο ενεργό από τα λοιπά του φόρουμ και συνεπώς πρακτικά καρφιτσωμένο στην κορυφή των προσφάτων τους τελευταίους μήνες. Μπορείς ακόμα όμως να δεις θέματα σχετικά με τη σχολή, μία θέση καταλαμβάνει το thread. Και βεβαίως κανείς δεν σε αναγκάζει να «καυλαντίσεις με ψεκασμένους». Άσε με να διατηρώ της αμφιβολίες μου για το κατά πόσο ένα θέμα— αυτό δηλαδή το θέμα συγκεκριμένα— προκαλεί τόσο μεγάλο πρόβλημα στην καθημερινή ενασχόλησή σου με το φόρουμ.

Για να καταλήξω, ο καθένας μπορεί να εκφράζει τη γνώμη του ελεύθερα. Κατά καιρούς έχουν δωθεί πολλές αφορμές για να πέσει μπαν (στον seismic και κάθε seismic), αλλά αυτή τη φορά δεν υπήρξε καμία. Ένα θέμα στις γενικές συζητήσεις με το όποιο περιεχόμενο υποβαθμίζει το φόρουμ, όμως το να μπανάρουμε κόσμο χωρίς αιτία δεν το κάνει αυτό;

Πάντως, με την έναρξη του εξαμήνου, το φόρουμ θα γίνει (πιο) ενεργό πάλι και το θέμα αυτό λογικά θα θαφτεί ή θα πάψει έστω να είναι καρφιτσωμένο πάνω πάνω στα πρόσφατα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος navier-stokes την Παρ 25 Αύγ 2017, 10:22 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: Η Οδύσσεια του εφευρέτη

78
O seismic έχει καταλήξει off topic στο ίδιο του το topic. Μόνο για την "Οδύσσεια του εφευρέτη" δεν μιλάει πια, απλώς αντιγράφει λιακοπουλέικα σάιτς για εξωγηινους, το Ματριξ και τον Ιησού Χριστό.

Και ναι, είναι απέιρως ενοχλητικό το μόνο ανοιχτό θέμα να είναι αυτό, ακόμα και στην τωρινή αργή περίοδο. Ο καθένας μπορεί να εκφράζει τη γνώμη του ελεύθερα, αλλά ο seismic υποβιβάζει την ποιότητα ολόκληρου του φόρουμ, με τις συνωμοσιολογίες του. Μαζί και οι παρατρεχάμενοι- alt accounts του.

Καλά τα αστεία, αλλά να τελειώνουμε επιτέλους. Εδώ είναι φόρουμ για τους Χημικούς Μηχανικούς, όχι μια πλατφόρμα για τον κάθε ψεκασμένο να λέει ότι θέλει. Όταν μιλούσε για την πατέντα του, έστω, αλλά τώρα μιλάμε έχει πάει full conspiracy.
Ars Longa, Vita Brevis

Re: Η Οδύσσεια του εφευρέτη

79
dimitrisbl έγραψε:O seismic έχει καταλήξει off topic στο ίδιο του το topic. Μόνο για την "Οδύσσεια του εφευρέτη" δεν μιλάει πια, απλώς αντιγράφει λιακοπουλέικα σάιτς για εξωγηινους, το Ματριξ και τον Ιησού Χριστό.

Και ναι, είναι απέιρως ενοχλητικό το μόνο ανοιχτό θέμα να είναι αυτό, ακόμα και στην τωρινή αργή περίοδο. Ο καθένας μπορεί να εκφράζει τη γνώμη του ελεύθερα, αλλά ο seismic υποβιβάζει την ποιότητα ολόκληρου του φόρουμ, με τις συνωμοσιολογίες του. Μαζί και οι παρατρεχάμενοι- alt accounts του.

Καλά τα αστεία, αλλά να τελειώνουμε επιτέλους. Εδώ είναι φόρουμ για τους Χημικούς Μηχανικούς, όχι μια πλατφόρμα για τον κάθε ψεκασμένο να λέει ότι θέλει. Όταν μιλούσε για την πατέντα του, έστω, αλλά τώρα μιλάμε έχει πάει full conspiracy.
Άκου εδώ αγόρι μου. Δεν είμαι φοιτητής είμαι 60 χρονών άνθρωπος. Έχω κόρη που χρωστά λίγα μαθήματα και παίρνει το πτυχίο της φέτος και πληρώνω σαν τον πατέρα σου.. Του κόλου τα εννιάμερα σε πείραξε που είμαι off topic ... σε πείραξε η ζήλια σου. Κάποτε σεβόμαστε τους μεγάλους ανθρώπους και παίρναμε και συμβουλές από αυτούς. Σεβόμαστε και τους επιστήμονες γιατί πραγματικά ήταν επιστήμονες. Τώρα σας λείπει η παιδεία Αν ενοχλώ δεν ξανά γράφω. Άλλωστε γιατί να γράφω σε ένα φόρουμ με φοιτητές? Τι έχω να κερδίσω? Μόνο να δώσω έχω. Και κάτι άλλο. Εγώ είμαι εργοδηγός δομικών έργων και μάστορας στην οικοδομή... πως είναι δυνατόν να μιλώ με επιστήμονες?
Εγώ πτυχίο έχω εσύ έχεις?
Εγώ πατέντα έχω εσύ έχεις?
Εγώ δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά με κριτές έχω εσύ έχεις?
Εγώ ακαδημαϊκή έρευνα έχω εσύ έχεις?
Εγώ μιλώ με καθηγητές πανεπιστημίων πάνω στην έρευνα εσύ μιλάς?
Δεν θα τα έλεγα όλα αυτά αν δεν μου φερόσουν σαν να ήμουν σπασμένο δόντι από τσατσάρα.
Υ.Γ
Άμα ζήλεψες από τα νούμερα επισκεπτών ... τότε τι να πουν αυτοί...αυτά για εμένα δεν είναι τίποτα.
Αυτά είναι νούμερα... επισκεπτών στο θέμα μου. http://www.amoives.gr/forum/%cf%83%cf%8 ... ea0591b495
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την Παρ 25 Αύγ 2017, 5:07 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Re: Η Οδύσσεια του εφευρέτη

80
Ακόμα θα ήθελα να προσθέσω ότι κάθε θεωρεία στην επιστήμη απαντά και λύνει κάποια προβλήματα της εποχής της. Είναι λάθος όμως να πιστεύουμε ότι αυτή η λύση που έδωσε η επιστήμη θα μείνει για πάντα σωστή. Η επιστήμη πρέπει να γράφεται έτσι ώστε να μπορεί να αλλάξει Αν μία άλλη θεωρεία λύνει περισσότερα προβλήματα από την υπάρχουσα τότε πρέπει να αλλάζει και η επιστήμη. Όσο ζω και μαθαίνω τόσο καταλαβαίνω ότι δεν ξέρω τίποτα. Αυτό είναι το λάθος των επιστημών νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα ενώ βασικά μόλις έχουμε αρχίσει την έρευνα. Η επιστήμη είναι για εμένα μία συνεχή έρευνα προς το άγνωστο και οι βασικές αρχές και νόμοι που διέπουν την επιστήμη ισχύουν μέχρι αποδείξεως κάτι άλλου. Επιστήμονας δεν είναι αυτός που έχει ένα πτυχίο αλλά αυτός που έχει αφιερώσει την ζωή του στην έρευνα. Για να διαπιστώσεις το σωστό πρέπει πρώτα να κάνεις πολλά λάθη γιατί από τα λάθη μας μαθαίνουμε. Οπότε δεν πρέπει να χλευάζουμε το λάθος από την μια και από την άλλη να έχουμε ανοιχτό τον νου μας σε κάθε τι που είναι νέον.
Αυτό που δεν δέχομαι είναι όταν η επιστήμη διαπλέκεται με τα υπάρχοντα συμφέροντα με αποτέλεσμα μερικοί επιστήμονες να βλέπουν και να καταλαβαίνουν μεν το νέον και σωστότερο αλλά επειδή δεν τους συμφέρει να συνεχίζουν να υπερασπίζονται το παλιό και αναχρονιστικό.
cron