Re: Νέες Ανακαλύψεις/Τεχνολογίες

11
Ο Ελληνικός Αντισεισμικός Κανονισμός ( Ε.Α.Κ ) βασικά είναι ένας κανονισμός ο οποίος βασίζετε στην ελαστικότητα των κατασκευών.
Η ελαστικότητα είναι μια χρήσιμη αντίδραση του φέροντα οργανισμού όταν γίνετε ένας σεισμός, διότι είναι ένας μηχανισμός απόσβεσης της σεισμικής ενέργειας. Τον ίδιο μηχανισμό απόσβεσης έχουν και τα αμορτισέρ των αυτοκινήτων για να μας προστατεύουν από τις λακκούβες.
Δεν μπορεί κανείς να πει ότι η ελαστικότητα δεν είναι χρήσιμη στις δομικές κατασκευές.
Αυτή η μέθοδος όμως παρουσιάζει πάρα πολλά προβλήματα διότι οι δομικές κατασκευές έτσι όπως φτιάχνονται ούτε αυτοκίνητα είναι, ούτε είναι φτιαγμένες από λάστιχο.
Τα υλικά κατασκευής στα έργα έχουν διαφορετικές προδιαγραφές ως προς την ελαστικότητα, την αντοχή σε εφελκυσμό και θλίψη.
Η συνεργασία των υλικών με την διαφορετικότητα προδιαγραφών που παρουσιάζουν καθιστά τον φέροντα οργανισμό να μην μπορεί να έχει την απαιτούμενη ελαστικότητα που χρειάζεται σε ένα πολύ ισχυρό σεισμό, διότι τα υλικά του που είναι κατασκευασμένος δεν είναι από λάστιχο, και έχουν διαφορετική ελαστικότητα.
Οπότε σε πολύ μεγάλους σεισμούς ο φέροντας αδυνατεί να έχει την ελαστικότητα που χρειάζεται και περνά σε ανελαστικές παραμορφώσεις, και αστοχίες.
Αυτός είναι και ο λόγος που δεν μπορούν οι πολιτικοί μηχανικοί να πουν ότι σχεδιάζουν με τον απόλυτο αντισεισμικό σχεδιασμό.
Η ελαστικότητα από την άλλη, εκτός από το καλό της σεισμικής απόσβεσης, παρουσιάζει και πάρα πολλά προβλήματα πάνω στην φέρουσα κατασκευή.
Το μεγαλύτερο από τα προβλήματα της ελαστικότητας είναι η παραμόρφωση του φέροντα οργανισμού.
Ο φέροντας οργανισμός, λόγο και της ελαστικότητας που σχεδιάζετε να έχει σε έναν σεισμό, παραμορφώνει τους κορμούς των φερόντων στοιχείων δηλαδή τους κορμούς της δοκού και της κολόνας.
Αυτά τα φέροντα στοιχεία δέχονται μία στρέψη στον κορμό τους που τους δημιουργεί μία καμπύλη και τα παραμορφώνει μέχρι να σπάσουν.
Μικρός σεισμός μικρή παραμόρφωση...μεγάλος σεισμός μεγάλη παραμόρφωση.
( Η καλύτερα να λέμε μεγάλη και γρήγορη μετατόπιση με μεγάλη χρονική διάρκεια,= μεγάλη παραμόρφωση )
Μεγάλη παραμόρφωση = σπάσιμο και κατάρρευση.
Τι κάνω εγώ και μπορώ να πω ότι έχω εφεύρει τον απόλυτο αντισεισμικό σχεδιασμό?
Απλά μπόρεσα να ελέγξω την παραμόρφωση του φέροντα οργανισμού.
Δεν αφήνω την κατασκευή ( βασικά την κάθε μία κολόνα ) να παραμορφωθεί πολύ.
Ελέγχο την ταλάντωση της κάθε μίας κολόνας χωριστά, ( και με τον έλεγχο όλων μαζί ελέγχω την ταλάντωση σε όλο τον φέροντα ) έτσι ώστε αυτή να βρίσκεται πάντα μέσα στην ελαστικότητα που αντέχει. Δεν την αφήνει η πατέντα να περάσει σε ανελαστικές παραμορφώσεις.
Και δεν μιλάμε για μηχανισμό ή σύστημα που απλά παρεμποδίζει ή εφαρμόζει σεισμική απόσβεση.
Μιλάμε για μία μέθοδο και ένα μηχανισμό που μπορεί να ελέγξει την παραμόρφωση του φέροντα ώστε αυτός να ταλαντεύεται πάντα μέσα στην ελαστική περιοχή, ασχέτως της έντασης και της διάρκειας του σεισμού.
Ποιος μηχανικός και ποιος κανονισμός ανά τον κόσμο δεν θα ήθελε ένα σύστημα σαν αυτό που έχω?
Πολιτικοί Μηχανικοί απαντήστε επί αυτού... και μετά μιλάμε για το πως το κατορθώνει αυτό η πατέντα, χωρίς καμία αρνητική επίδραση επί του σχεδιαζόμενου ΕΑΚ

Re: Νέες Ανακαλύψεις/Τεχνολογίες

12
@seismic μήπως θες να γράψεις στο mqn καλύτερα; στους πολιτικούς μηχανικούς ασχολούνται με τέτοια.. εμείς οι καημένοι το πολύ πολύ να σου πούμε καμιά πρόσμιξη να βάλεις στο σκυρόδεμα :P
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Νέες Ανακαλύψεις/Τεχνολογίες

13
KiritoShu έγραψε:@seismic μήπως θες να γράψεις στο mqn καλύτερα; στους πολιτικούς μηχανικούς ασχολούνται με τέτοια.. εμείς οι καημένοι το πολύ πολύ να σου πούμε καμιά πρόσμιξη να βάλεις στο σκυρόδεμα :P
Αποκλεισμένος από όλα τα φόρουμ των πολιτικών μηχανικών.

Γιατί άραγε με έχουν αποκλείσει?
Δικό τους θέμα.
Στα άλλα φόρουμ που δεν είναι για μηχανικούς κανένα πρόβλημα... συνεχίζω να γράφω.
Τελικά θα έχει μεγάλη πλάκα γιατί συνεχίζοντας να γράφω στα άλλα φόρουμ
αυτοί που δεν είναι μηχανικοί σε λίγο καιρό, θα ξέρουν πιο πολλά από τους πολιτικούς μηχανικούς.
Αυτό που τσαντίζει τους μηχανικούς είναι αυτή η απλή ερώτηση...
Η λύση της πλαστικής άρθρωσης και η λύση που προτείνω φαίνεται καθαρά στο πείραμα που έκανα με 10g επιτάχυνση.
Πια απο της δύο μεθόδους προτιμάτε?
https://www.youtube.com/watch?v=zhkUlxC6IK4
https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q
https://www.youtube.com/watch?v=l-X4tF9C7SE
Αυτά μόνο στην Ελλάδα γίνονται.
Y.Γ
Ο μεγαλύτερος υποστηρικτής μου και φίλος μου είναι ο χημικός μηχανικός και πρώην πρύτανης του ΕΜΠ Νίκος Μαρκάτος.

Re: Νέες Ανακαλύψεις/Τεχνολογίες

14
seismic,

απολύτως ειλικρινά, δεν έχω διαβάσει πάνω από 1-2 παραγράφους από όσα κατά καιρούς γράφεις, δεν έχω δει πάνω από ένα βίντεό σου. Αφ' ενός διότι είμαι άσχετος και μη ιδιαίτερα ενδιαφερόμενος επί του θέματος, αφ' ετέρου επειδή η μέθοδος που χρησιμοποιείς για να προωθήσεις την ιδέα σου (την οποία δεν είμαι σε θέση να κρίνω) είναι τελείως λάθος. Το να γράφεις 1-2 φορές το μήνα (?) κατεβατά σε πολλά fora στο internet ενώ δεν σου απαντάει κάποιος (τουλάχιστον εδώ), περνάει σταδιακά από το επίπεδο του "εν δυνάμει ενδιαφέρον" στο επίπεδο της "ενοχλητικής διαφήμισης". Επίσης η συνεχής αναφορά στο γεγονός ότι εσύ έχεις μια ωραία ιδέα αλλά όλοι προσπαθούν να σε φιμώσουν σταδιακά περνάει από το επίπεδο του "ίσως και να έχει δίκιο" στο επίπεδο "μάλλον κάτι θα ξέρουν αυτοί που τον απορρίπτουν".

Αν πιστεύεις τόσο πολύ στην ιδέα σου και έχεις, όπως λες, υποστήριξη από ακαδημαϊκούς, θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να συμμετάσχεις αρχικά σε σχετικά συνέδρια και εκθέσεις με κάποια επιστημονική εργασία. Αν δεν έχεις ήδη προσπαθήσει να συνεργαστείς με σχολές πολιτικών μηχανικών, να το κάνεις. Θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να κάνεις ένα διδακτορικό πάνω στο θέμα, η ηλικία δεν αποτελεί πρόβλημα αν πραγματικά το πιστεύεις. Το να πιστεύεις όμως κάτι δεν σημαίνει και ότι ισχύει και εκεί χρειάζεται η επιστημονική έρευνα, η δημοσίευση και η κρίση αποτελεσμάτων και η επιβεβαίωσή τους από άλλους επιστήμονες του χώρου.

Θα σου πρότεινα επίσης να φτιάξεις μια καλή ιστοσελίδα, αντί να αραδιάζεις κείμενα στα fora. Δοκίμασε να έρθεις σε επαφή και με σχετικούς επιστήμονες στο εξωτερικό αν στην Ελλάδα δεν βρίσκεις ανταπόκριση. Σταμάτα όμως να γράφεις συνεχώς κατεβατά σε fora που κανείς δεν συνεχίζει την συζήτηση που επανειλημμένα προσπαθείς να αρχίσεις. Αφού το βλέπεις ότι αυτή η μέθοδος δεν οδηγεί κάπου, παρά μόνο στο να χαλιόμαστε. Φαίνεται ότι είσαι ένας άνθρωπος με επιστημονική περιέργεια. Διοχέτευσε αυτόν τον χρόνο και την όρεξη για να βελτιώσεις την έρευνά σου πάνω στο συγκεκριμένο θέμα ή να λύσεις κάποιο άλλο πρόβλημα. Και αν τυχόν η έρευνά σου κάποια στιγμή σε οδηγήσει σε διάψευση των αρχικών σου εκτιμήσεων, μην φοβηθείς να αλλάξεις τις απόψεις σου και να χρησιμοποιήσεις τις γνώσεις που απέκτησες για να λύσεις το επόμενο πρόβλημα.

Φιλικά,
Μάκης

Re: Νέες Ανακαλύψεις/Τεχνολογίες

15
MakisH έγραψε:seismic,

απολύτως ειλικρινά, δεν έχω διαβάσει πάνω από 1-2 παραγράφους από όσα κατά καιρούς γράφεις, δεν έχω δει πάνω από ένα βίντεό σου. Αφ' ενός διότι είμαι άσχετος και μη ιδιαίτερα ενδιαφερόμενος επί του θέματος, αφ' ετέρου επειδή η μέθοδος που χρησιμοποιείς για να προωθήσεις την ιδέα σου (την οποία δεν είμαι σε θέση να κρίνω) είναι τελείως λάθος. Το να γράφεις 1-2 φορές το μήνα (?) κατεβατά σε πολλά fora στο internet ενώ δεν σου απαντάει κάποιος (τουλάχιστον εδώ), περνάει σταδιακά από το επίπεδο του "εν δυνάμει ενδιαφέρον" στο επίπεδο της "ενοχλητικής διαφήμισης". Επίσης η συνεχής αναφορά στο γεγονός ότι εσύ έχεις μια ωραία ιδέα αλλά όλοι προσπαθούν να σε φιμώσουν σταδιακά περνάει από το επίπεδο του "ίσως και να έχει δίκιο" στο επίπεδο "μάλλον κάτι θα ξέρουν αυτοί που τον απορρίπτουν".

Αν πιστεύεις τόσο πολύ στην ιδέα σου και έχεις, όπως λες, υποστήριξη από ακαδημαϊκούς, θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να συμμετάσχεις αρχικά σε σχετικά συνέδρια και εκθέσεις με κάποια επιστημονική εργασία. Αν δεν έχεις ήδη προσπαθήσει να συνεργαστείς με σχολές πολιτικών μηχανικών, να το κάνεις. Θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να κάνεις ένα διδακτορικό πάνω στο θέμα, η ηλικία δεν αποτελεί πρόβλημα αν πραγματικά το πιστεύεις. Το να πιστεύεις όμως κάτι δεν σημαίνει και ότι ισχύει και εκεί χρειάζεται η επιστημονική έρευνα, η δημοσίευση και η κρίση αποτελεσμάτων και η επιβεβαίωσή τους από άλλους επιστήμονες του χώρου.


Θα σου πρότεινα επίσης να φτιάξεις μια καλή ιστοσελίδα, αντί να αραδιάζεις κείμενα στα fora. Δοκίμασε να έρθεις σε επαφή και με σχετικούς επιστήμονες στο εξωτερικό αν στην Ελλάδα δεν βρίσκεις ανταπόκριση. Σταμάτα όμως να γράφεις συνεχώς κατεβατά σε fora που κανείς δεν συνεχίζει την συζήτηση που επανειλημμένα προσπαθείς να αρχίσεις. Αφού το βλέπεις ότι αυτή η μέθοδος δεν οδηγεί κάπου, παρά μόνο στο να χαλιόμαστε. Φαίνεται ότι είσαι ένας άνθρωπος με επιστημονική περιέργεια. Διοχέτευσε αυτόν τον χρόνο και την όρεξη για να βελτιώσεις την έρευνά σου πάνω στο συγκεκριμένο θέμα ή να λύσεις κάποιο άλλο πρόβλημα. Και αν τυχόν η έρευνά σου κάποια στιγμή σε οδηγήσει σε διάψευση των αρχικών σου εκτιμήσεων, μην φοβηθείς να αλλάξεις τις απόψεις σου και να χρησιμοποιήσεις τις γνώσεις που απέκτησες για να λύσεις το επόμενο πρόβλημα.

Φιλικά,
Μάκης
Φίλε Μάκη σε ευχαριστώ με την ενασχόλησή σου με το θέμα.
Συμφωνώ σε όλα αυτά που λες, και όσο μου επιτρέπουν τα οικονομικά μου και ο ελεύθερος χρόνος μου προωθώ αυτά που λες.
Είναι θέμα χρηματοδότησης η εφαρμοσμένη έρευνα, και αν είσαι ιδιότης πρέπει να την πληρώσεις αδρά.
Γιατί όμως εγώ πάω κόντρα στην λογική και γράφω σε φόρουμ?
Να σου πω γιατί....ας το δούμε μέσα από μία άλλη οπτική γωνία.
Μέσα από αυτήν την δυσάρεστη πολλές φορές αντιπαράθεση που έχω στα φόρουμ των μηχανικών πάνω στο θέμα της ιδέας μου γιγαντώθηκε μέσα μου η γνώση πάνω στην τεχνολογία των αντισεισμικών κατασκευών. ( δίνω ιδέες, παίρνω πίσω γνώση και γνώμες προς έρευνα. )
Βασικά μέσα στο μυαλό μου έρχονται διάφορες διαφορετικές σκέψεις της αρχικής, εξελίσσοντας την εφαρμοσμένη έρευνα που κάνω.
Αυτές τις σκέψεις τις μοιράζομαι στα φόρουμ για να δω τις αντιδράσεις των πολιτικών μηχανικών.
Είναι σαν να κάνω ένα paper με κριτές live μέσα στα φόρουμ.
Στην τελική όταν γράψω το πραγματικό paper, να είσαι σίγουρος ότι θα είναι πολύ χρήσιμο για την κοινωνία, γιατί αυτό το paper θα έχει λογοκριθεί πρωτίστως από τουλάχιστον 5000000 επισκέπτες από την μια και από την άλλη εγώ θα είμαι σε θέσει να απαντήσω σωστά σε όλους τους κριτές. :)
Βασικά τα φόρουμ για εμένα είναι ένα τεστ ντραιβ, και μία γνωστική βάση ανταλλαγής απόψεων, εργαλεία απαραίτητα για την έρευνα.
Όταν οι μηχανικοί δεν μπορούν να απαντήσουν στην ερώτηση που τους κάνω, ξέρω ότι είμαι στο σωστό δρόμο.

Re: Νέες Ανακαλύψεις/Τεχνολογίες

16
Θα προσπαθήσω να απαντήσω με τον δικό μου τρόπο στο ερώτημα του προβληματισμού που έχω σαν εφευρέτης στην Ελλάδα.
Η επιστήμη είναι ο πυρήνας της γνώσης. Γένους θηλυκού σαν την μήτρα της γυναίκας Όλοι θέλουν να μπουν μέσα σαν τα σπερματοζωάρια.
Γύρο από την μήτρα της πεπατημένης επιστήμης υπάρχουν σε κυκλική διάταξη οι επιστήμονες που είναι οι φύλακες της.
Έχουν ανοίξει τα πόδια, έχουν ανοίξει τα χέρια και έχουν ενωθεί σχηματίζοντας έναν κύκλο αδιαπέραστο για τα άλλα εξωθεσμικά σπερματοζωάρια.
Γύρω από αυτόν τον κύκλο υπάρχουν οι θεσμοθετημένοι ερευνητές που κόβουν κύκλους και είναι οι μόνοι που μπορούν να αλλάξουν την διάταξη της σειράς των επιστημόνων πάνω στον κύκλο και να τους μετατοπίσουν λίγο δεξιά ή αριστερά.
Υπάρχουν και οι εφευρέτες οι οποίοι δεν είναι τίποτα άλλο από τα σπερματοζωάρια.
Στην προσπάθειά τους να μπουν μέσα στην μήτρα της γνωστικής επιστήμης οι εφευρέτες αρχίζουν να ρίχνουν κλωτσιές στα@@@των επιστημόνων.
Αν η κλωτσιά είναι πολύ δυνατή οι επιστήμονες κουλουριάζονται γονατίζουν και ο εφευρέτης ανοίγει ένα μικρό πέρασμα προς την μήτρα της γνώσης.
Στην Ελλάδα όμως οι επιστήμονες έχουν κάνει την δική τους πατέντα.
Αντί να έχουν ανοιχτά τα πόδια για καλύτερη στήριξη, αυτοί κάθονται σε καρέκλα.
Ο κακόμοιρος ο εφευρέτης όσες κλωτσιές και να ρίχνει σπάει το πόδι του στην καρέκλα.
Αυτός ο κύκλος δεν σπάει με τίποτα.
Η επιστήμη στην Ελλάδα δεν θα κυοφορήσει ποτέ.
«Τι αξία θα είχε η μανία για τη γνώση, αν επρόκειτο να μας εξασφαλίσει μονάχα την απόκτηση γνώσεων και όχι, κατά κάποιον τρόπο και όσο αυτό είναι εφικτό, το παραστράτισμα από εκείνο που ήδη γνωρίζουμε. Υπάρχουν στιγμές στη ζωή που το ερώτημα του αν μπορείς να σκέφτεσαι διαφορετικά από τον τρόπο που σκέφτεσαι και να αντιλαμβάνεσαι διαφορετικά από τον τρόπο που βλέπεις τα πράγματα, είναι αναγκαίο, για να συνεχίσεις να ερευνάς ή να στοχάζεσαι». M. Foucault (1926 – 1984)
Η ιστορία της επιστήμης δεν είναι μια συνεχής και γραμμική διαδικασία συσσώρευσης νέων γνώσεων, αλλά αντίθετα σημαδεύεται από σοβαρές ασυνέχειες, τομές και άλματα, που καθιερώθηκαν να λέγονται επιστημονικές επαναστάσεις. Κάθε εποχή έχει τις δικές της επιστημονικές αλήθειες και αυτές εκφράζονται συνολικά με τη λέξη €παράδειγμဝ. Κάθε ιστορική περίοδος λοιπόν έχει το δικό της €παράδειγμဝ, τις δικές της επιστημονικές θεωρίες. Ακόμα και αν πάψουν να ισχύουν στο μέλλον, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπήρξαν αληθινές, αφού, όταν αυτές διατυπώθηκαν, μπορούσαν να απαντήσουν στα ερωτήματα που έθεταν οι επιστήμονες της εποχής. Αρκεί όμως ένα αναπάντητο ερώτημα για να καταρριφθεί μια συγκεκριμένη θεωρία για χάρη κάποιας καινούριας. Η νέα θεωρία γίνεται, τότε, ανώτερη, γιατί μπορεί να απαντάει στο ερώτημα που δεν μπορούσε να απαντήσει η προηγούμενη, να εξηγεί μεγαλύτερο αριθμό φαινομένων και να διατυπώνει ακριβέστερες προβλέψεις.
Μια νέα θεωρία πατάει με το ένα πόδι στη συσσωρευμένη γνώση, αλλά με το άλλο δίνει μια κλωτσιά και αλλάζει ότι ίσχυε μέχρι κείνη τη στιγμή. Φαίνεται πως η επιστημονική πρόοδος (όπως κάθε πρόοδος εξάλλου) είναι περισσότερο το προϊόν μιας ρήξης με την παράδοση παρά η συνέχειά της.

Re: Νέες Ανακαλύψεις/Τεχνολογίες

17
Φίλοι μου έγινε και αυτό! :)
Accepted! for publishing by our journal Open Journal of Civil Engineering (OJCE)
ojce@scirp.org
To lymperis_ios@yahoo.com Today at 10:40 AM
Dear Author(s),

We are writing with our great pleasure to let you know that your manuscript is accepted for publishing by our journal Open Journal of Civil Engineering (OJCE) and our heartfelt appreciation for your intellectual contribution.

Paper ID: 1880388
Paper Title: The ultimate anti seismic system
If you have any questions, please feel free to contact us.
Best regards,

Editorial Assistant of OJCE
Scientific Research Publishing
Email: ojce@scirp.org
http://www.scirp.org/journal/ojce

Re: Νέες Ανακαλύψεις/Τεχνολογίες

18
Το "σύστημά" σου είναι ΤΕΛΕΙΩΣ προφανές ότι μπάζει από παντού και όποιος διπλωματούχος ΠΜ διαφωνεί, ή σε δουλεύει ψιλο γαζί για να γελάει, ή πρέπει να του αφαιρεθεί η άδεια...Απορώ με την ευγένεια (μάλλον λόγω ασχετοσύνης) των μελών του forum...Στην ουσία τους λες βλάκες κι αυτοι σε ευχαριστούν που τους σπαμάρεις το forum... :wall:

Αυτή η πατέντα είναι ουσιαστικά πράγματα που έχει απορρίψει η επιστήμη εδώ και (κυριολεκτικά!!!) εκατονταετίες..Κι ακόμα κι αν δούλευε (κάτι που ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν ισχύει) είναι τόσο οικονομικά ασύμφορη που θα το καταλάβαινε ακομα και παιδί δημοτικού ότι δεν έχει νόημα η εφαρμογή της. :wall:

Επίσης όταν τολμήσει να σε αμφισβητήσει κάποιος, κάνεις οτι δεν το βλέπεις, γιατι δεν καταλαβαίνεις τίποτα απο όσα σου λένε, επειδή δεν ξέρεις ΧΡΙΣΤΟ απο μηχανική (βλέπω "διαλόγους" σου σε άλλα fora κι έχω λιώσει στο γέλιο με την άγνοιά σου).Ακόμη και η θεωρία σου είναι λάθος (!) λόγω έλειψης γνώσεων αλλα και αλλαζονείας οτι εσυ και μονον εσυ γνωρίζεις λόγω έμφυτης γνώσης (εδώ γελάμε γιατι στην πραγματικοτητα εισαι ΑΣΧΕΤΟΣ). :wall:

Ζούμε σε μια χώρα που όλα υπολειτουργούν, υπάρχει διαφθορά και αναξιοκρατία..ΕΥΤΥΧΩΣ (τουλάχιστον) η χώρα μας δεν έχει πέσει ακόμα τόσο χαμηλά ώστε να χρηματοδοτεί τις τάχα εφευρέσεις του κάθε "ονειροπαρμένου" που την είδε Einstein με απολυτήριο νηπιαγωγείου...Τουλάχιστον έχουμε για παρηγοριά αυτό...

Ελπίζω ο κόσμος να ξέρει να ΚΡΙΝΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ και να μην επηρεάζεται από τον καθένα που ξαφνικά την είδε ιδιοφυΐα και αραδιάζει ασυναρτισίες που στερούνται παντελώς επιστημονικής υπόστασης...Φαντάζεσαι κανένας ευκολόπιστος κακομοίρης να εφήρμοζε την πατέντα σου και στον πρώτο σεισμό να τον κλαίγαμε; Ωραίο είναι να κάνεις το κομμάτι σου, αλλά εδώ ζητάς ο άλλος να παίξει το κεφάλι του...

Δε βαριέσαι....Είσαι άλλη μία απόρροια από τα καθέκαστα του αγοραίου πραγματισμού ως φιλοσοφία του αντι-επιστημονικού γίγνεσθαι. Nothing more to see here...

Θα σε συμβούλευα να αποσύρεις το paper γιατί θα γελοιοποιηθεις περαιτέρω...


Θα κλείσω με μια μεγαλοπρεπέστατη ΤΑΠΑ που σου έριξε συνάδελφος σε άλλο forum:
ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ, το επάγγελμα μας έχει γεμίσει μαστορέους με ΠΑΤΕΝΤΕΣ οι οποίοι πρωταρχικά μας υβρίζουν και μας λένε άσχετους, δεδομένου οτι αυτοί οι άνθρωποι συνήθως είναι επιπέδου άστα να πάνε και δεδομένου οτι εμείς είμαστε "φλώροι" και συνήθως δεν απαντάμε σε τέτοια άτομα γιατί είμαστε "υπεράνω" χάνουμε όχι μόνο σε κύρος αλλά και την αξία μας ώς επιστήμονες.
-Μέλος του forum ecivil.gr
-seismic_pwner, Διλπωματουχος ΠΜ ΕΜΠ
Βλάκας με...πατέντα!!!

Re: Νέες Ανακαλύψεις/Τεχνολογίες

20
Οι κριτές από το περιοδικό έγραψαν.
It studies the ultimate anti seismic system in the paper. The focus is clear, the innovation is strong and the academic level is high. :shock: :bigbeer: seismic_pwner
Δεν μου λες seismic_pwner όταν πέρασες έξω από το Μετσόβιο ήταν πρωινή ώρα?... για αυτό γράφεις Π.Μ? :lol: