Re: Νέες Ανακαλύψεις/Τεχνολογίες

41
seismic έγραψε: Θα γράψω και άλλα paper και σε άλλα περιοδικά με μεγάλο Impact Factor πιο εξειδικευμένα θέματα της ευρεσιτεχνίας πάνω σε κατασκευές. Τώρα που έμαθα τον τρόπο για να γράφω στα paper την γ@μίσ@τε!

απάντησε σε έναν χτίστη που γράφει paper! :rofl: ( έσπασα και το ρεκόρ Γκίνες )
Έβγαλε κ' η μύγα paper και ....τον κοσμο όλο

Με άλλα λόγια ν' αγαπιομαστε...Έτσι σε θελώ, όταν σε στριμώχνουν να το γυρνάς στις προσβολές και τις αερολογίες...Δε σου είπα να πεις γιατί η τεχνική σου δουλεύει. Έστω ότι δουλεύει (που δε δουλεύει εννοείται), γιατί δεν κανεις μηνυση να τα κονομίσεις ..Έτσι απλά αφήνεις να σου κλέβουν μια ιδεα που θα αλλάξει τον κόσμο?

Αυγουλάκια λοιπόν, βραστά, γιατι μας εχεις φλομώσει στο μπουρμπούτσαλο και κάποιος πρέπει επιτέλους να αντιδράσει...
Βλάκας με...πατέντα!!!

Re: Νέες Ανακαλύψεις/Τεχνολογίες

42
seismic_pwner έγραψε:
seismic έγραψε: Θα γράψω και άλλα paper και σε άλλα περιοδικά με μεγάλο Impact Factor πιο εξειδικευμένα θέματα της ευρεσιτεχνίας πάνω σε κατασκευές. Τώρα που έμαθα τον τρόπο για να γράφω στα paper την γ@μίσ@τε!

απάντησε σε έναν χτίστη που γράφει paper! :rofl: ( έσπασα και το ρεκόρ Γκίνες )
Έβγαλε κ' η μύγα paper και ....τον κοσμο όλο

Με άλλα λόγια ν' αγαπιομαστε...Έτσι σε θελώ, όταν σε στριμώχνουν να το γυρνάς στις προσβολές και τις αερολογίες...Δε σου είπα να πεις γιατί η τεχνική σου δουλεύει. Έστω ότι δουλεύει (που δε δουλεύει εννοείται), γιατί δεν κανεις μηνυση να τα κονομίσεις ..Έτσι απλά αφήνεις να σου κλέβουν μια ιδεα που θα αλλάξει τον κόσμο?

Αυγουλάκια λοιπόν, βραστά, γιατι μας εχεις φλομώσει στο μπουρμπούτσαλο και κάποιος πρέπει επιτέλους να αντιδράσει...
Δεν κάνω μήνυση γιατί είμαι καλός άνθρωπος.
Σιγά μην με στριμώξεις πολύ γιατί θα σκάσω. :rofl:

Re: Νέες Ανακαλύψεις/Τεχνολογίες

43
KiritoShu έγραψε:Ρε qwerty ακόμα προσπαθώ να καταλάβω αν τρολαρεις ή μιλάς σοβαρά όταν γράφεις εδω στο φόρουμ.
Σύντομη απάντηση: Όχι, δεν "τρολάρω".

Εκτενής απάντηση
: Αυτό που αποκαλούμε σήμερα ως (internet) trolling, υπήρχε από την εποχή των αρχαίων Αιγυπτίων και των αρχαίων Ελλήνων… Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η φράση του Διογένη «Αποσκότισόν με» στο Μ. Αλέξανδρο ή το «λύχνου σβεσθέντος, πάσα γυνή Λαϊς» του ιδίου, φράση που trollaρει τις συγκαιρινές μας φεμινίστριες κυριολεκτικά δυόμιση χιλιετίες μετά. Παραδείγματα trollaρισματος από την αρχαία Ελληνική φιλοσοφία μόνο, υπάρχουν άπειρα..
Ύστερα από το τρολάρισμα που υπέστη η Ελλάδα από τους Τούρκους, συνεχιστές του trolling στον ελληνικό χώρο αποτέλεσαν πολλοί ποιητές. Χαρακτηριστικά αναφέρω το τρολαρισμα του Καβάφη στους χριστιανούς και του Καρυωτάκη στο Μαλακάση και τις γυναίκες.
Οι μεταγενέστεροι Έλληνες ευτυχώς πήραν και αυτοί το ιερό χρήσμα του τρολαρίσματος, το οποίο μέχρι και σήμερα παραμένει ακμάζον. Μια βόλτα σε αποτελέσματα εκλογών, στα comment sections του ελληνικού youtube ή σε συζητήσεις σε fora μπορούν να πείσουν τον καθένα… Αυτό στο οποίο θέλω να καταλήξω, είναι ότι το τρολάρισμα κυλάει στις φλέβες όλων των Ελλήνων, οπότε η ερωτησή σου είναι εξ ορισμού λαθος.
Μια πιο σωστή ερώτηση θα ήταν αν είμαι εγώ ο seismic και συμφωνώ με τον εαυτό μου. Ή αν είμαι ο qwerty, ο seismic και ο seismic pwner και συμφωνώ και τσακώνομαι ταυτόχρονα με τον εαυτό μου. Σίγουρα, η παρουσία του seismic στο ελληνικό internet είναι εδώ και χρόνια καταγεγραμμένη, αλλά ποιος σου εγγυάται ότι απλά δε μιμούμαι τον τρόπο που γράφει για να τον δυσφημίσω στο forum αυτό; Το βάθος των ερωτημάτων που θέτω είναι σίγουρα πολύ μεγάλο και κλυδωνίζει τα θεμέλια της αντίληψης που έχουμε σχηματίσει σήμερα περί αυτού που αποκαλούμε τρολάρισμα… Ένα παρόμοιο νοητικό πείραμα επιχείρησα και στην περίπτωση του θρησκευτικού νήματος του vassillis_1. Προσπάθησα να κάνω διάλογο με τον vassillis_1 ως μια εξωραϊσμένη εικόνα ενός πρώην άθεου που τρολαρίστηκε αρκούντως και έγινε θρήσκος. Προσπάθησα δηλαδή να δημιουργήσω ένα τρολ ως απάντηση σε ένα άλλο τρολ. Με το παραπάνω εγχείρημα αμφισβήτησα το ότι τα trolls θελουν απλά να παίρνουν ακραίες αντιδράσεις θυμού από τα θύματά τους και να εκτροχιάζουν συζητήσεις. Έτσι, ουσιαστικά θυματοποίησα το ίδιο το τρολ, τρολάροντάς το. Κάνοντας αυτό βέβαια, θυματοποίησα και το τρολ που είχα δημιουργήσει ο ίδιος φτιάχνοντας ένα φαύλο κύκλο, στον οποίον τρολαρα και τρολαριζόμουν ταυτόχρονα επ’ άπειρον(φαντάσου το ως μια χημική ισορροπία). Δηλαδή ο vassillis_1 προσπάθησε να τρολάρει τον αθεισμό, αλλά απέτυχε γιατί το τρολάρισμά του καταδικάστηκε στο να αλληλοαναιρείται από το δικό μου τρολάρισμα στο Χριστιανισμό...Αντί να συνεργαστούμε δηλαδή στα τρολαρισματα μας, τρολαρε ο ενας το τρολ του αλλου και δεν πετυχε κανεις τιποτα...

Σε αυτό το νήμα βρήκα μια ευκαιρία να εξιλεωθώ, καθώς τα άτομα που συμμετέχουν σε αυτή τη συζήτηση κυμαίνονται από τρολ( seismic, qwerty), σε ημι-τρολ (GK, kirito) και μη- τρολ (δηλ. ατομα που δίνουν την ειλικρινή τους γνώμη, χωρίς υποψία τρολαρισματος πχ MakisH) ..Έχοντας ένα τόσο πλουραλιστικό pool, πήρα την απόφαση να ταχθώ με το seismic γιατί είναι ο unlikely hero της συζήτησης, που ξεπερνά όλες τις προσδοκίες και χωρίς πτυχίο μηχανικού (ή γενικότερα) καταφέρνει να λύσει ένα γρίφο που αδυνατούσαν να λύσουν πολλές ιδιοφυίες σε όλο τον πλανήτη για χρόνια. Είναι δηλαδή κάτι σαν ένας υπερήρωας τύπου spiderman, που νικά όλες τις προσδοκίες και σώζει ζωές, παίρνοντας πίσω από τη ζωή ότι του χρωστούσε. Όπως όμως ο spiderman είχε χαρακτηριστικό ότι ήταν αράχνη και πετούσε ιστό, έτσι και ο seismic θα έπρεπε να είχε ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό δικό του..Αυτό είναι το ότι δεν δημοσιεύει την πατέντα του σε περιοδικά, αλλά τρολάρει τα ελληνικά forum για δεκαετίες μέχρι την αναπόφευκτη εξιλέωση της αναγνώρισης. Κάθε ιστορία υπερήρωα όμως έχει κι έναν villain. Σε αυτή την περίπτωση είναι οι πολιτικοί μηχανικοί, οι κλικες τους, τα fora τους, όλα προσωποποιημένα στον seismic_pwner..
Προς στιγμην υπήρξε κίνδινος να υποπέσουν τα 3 τρολς (seismic, seismic_pwner και qwerty) στον προαναφερθέντα φαύλο κύκλο, αλλά ευτυχώς τα ημιτρολ και κυριως ο GK1992 αποφόρτισαν την ατμόσφαιρα και έτσι το main τρολάρισμα πήρε καποιες ανασες. Σε αυτό το σημείο πρέπει να τονίσω ότι εδώ δεν έχουμε απλή περίπτωση τρολαρίσματος (δηλαδή εκτροχιασμού κάποιας συζήτησης), γιατί η ίδια η συζήτηση είναι περί ενός πράγματος (πατέντα) που κατά κάποιο τρόπο εκτροχιάζει τη φυσική πραγματικότητα και ολόκληρο το επιστημονικό κατεστημένο. Έχουμε εδώ δηλαδή ένα συλλογικό τρολάρισμα της πραγματικοτητας της ίδιας. Δε θα πρέπει να το παραγνωρίσουμε αυτό για τον seismic…

Καταλήγοντας και συνοψίζοντας (και για να σου απαντήσω ακριβώς σε αυτό που με ρωτάς), πες με ευκολόπιστο, αλλά πιστεύω ότι η πατέντα του seismic όντως μπορεί να βελτιώσει την αντισεισμική τεχνολογία και να σώσει κόσμο στην Ασία, γιατί ο seismic επιχείρησε (και στην τελική πετυχε) κάτι τεράστιο για τα ελληνικά δεδομένα που κανένας δε το είχε καν ονειρευτεί από την αρχαιότητα μεχρι σήμερα. Να τρολάρει τον ίδιο το σεισμό…

Re: Νέες Ανακαλύψεις/Τεχνολογίες

44
Θα ήθελα να προσθέσω και εγώ κάτι στα πάρα πάνω στα οποία συμφωνώ απόλυτα.
α) Έβαλα νέα στάνταρ στο ίντερνετ, κάτι που δεν άρεσε σε πολλούς επιστήμονες διότι το ίντερνετ σου δίνει την δυνατότητα της ζωντανής αποκάλυψης της αλήθειας.
Από την άλλη ενεργοποιεί το κάθε άτομο στο ίντερνετ να συμμετέχει ενεργά σε κάτι σοβαρό και κοινωνικό, και από την άλλη η γνώση είναι ένα ερέθισμα ώστε να προσπαθήσουν και άλλοι να κάνουν πατέντα.
β) Χρησιμοποίησα το ίντερνετ για πρώτη φορά σαν χώρο ανταλλαγής επιστημονικών ερευνητικών απόψεων.
γ) Μέσα από την ζωντανή αντιπαράθεση έμαθα εγώ, ο άλλος απέναντί μου, και ο περαστικός.
δ) Τα λόμπι ελέγχουν τα ΜΜΕ και είναι ο μεγαλύτερος εχθρός του κάθε εφευρέτη, και αυτά είναι που σταματούν την ανάπτυξη.
Θεώρησα σωστό να τα ξεβρακώσω μέσα από το ίντερνετ, γιατί όσοι πιο πολλοί άνθρωποι το ξέρουν τόσο πιο δύσκολα θα το θάψουν.
Δεν με νοιάζει αν με βρίζουν. Επιδιώκω να ασχολούνται με την πατέντα είτε βρίζουν είτε συμφωνούν.

Re: Νέες Ανακαλύψεις/Τεχνολογίες

46
seismic_pwner έγραψε:τα λόγια πιστεύω είναι περιττα...Όποιος δεν έχει καταλάβει ακόμα τι παίζει σε αυτό το thread, τι να πω...Αποκαλύφθηκε μόνος του...
Εγώ είμαι αληθινός δεν έχω να κρύψω τίποτα, ότι είναι το λέω ξεκάθαρα. Εσύ που γράφτηκες στο φόρουμ πρόσφατα μόνο και μόνο για να βρίσεις την πατέντα μου .... αυτό κάτι λέει.

Re: Νέες Ανακαλύψεις/Τεχνολογίες

47
seismic έγραψε:
seismic_pwner έγραψε:τα λόγια πιστεύω είναι περιττα...Όποιος δεν έχει καταλάβει ακόμα τι παίζει σε αυτό το thread, τι να πω...Αποκαλύφθηκε μόνος του...
Εγώ είμαι αληθινός δεν έχω να κρύψω τίποτα, ότι είναι το λέω ξεκάθαρα. Εσύ που γράφτηκες στο φόρουμ πρόσφατα μόνο και μόνο για να βρίσεις την πατέντα μου .... αυτό κάτι λέει.
Συμφωνώ...Λέει πολλά και υπαινίσσεται ακόμη περισσότερα...
Βλάκας με...πατέντα!!!

Re: Νέες Ανακαλύψεις/Τεχνολογίες

48
seismic_pwner έγραψε:
seismic έγραψε:
seismic_pwner έγραψε:τα λόγια πιστεύω είναι περιττα...Όποιος δεν έχει καταλάβει ακόμα τι παίζει σε αυτό το thread, τι να πω...Αποκαλύφθηκε μόνος του...
Εγώ είμαι αληθινός δεν έχω να κρύψω τίποτα, ότι είναι το λέω ξεκάθαρα. Εσύ που γράφτηκες στο φόρουμ πρόσφατα μόνο και μόνο για να βρίσεις την πατέντα μου .... αυτό κάτι λέει.
Συμφωνώ...Λέει πολλά και υπαινίσσεται ακόμη περισσότερα...
Ποτέ μου δεν μετάνιωσα για κάτι που δεν έκανα. Αλλά αν όλοι μας δεν κάναμε τίποτα, θα ήμασταν ακόμη ζώα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την Σάβ 08 Αύγ 2015, 11:57 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: Νέες Ανακαλύψεις/Τεχνολογίες

49
seismic έγραψε:
seismic_pwner έγραψε:
seismic έγραψε:
seismic_pwner έγραψε:τα λόγια πιστεύω είναι περιττα...Όποιος δεν έχει καταλάβει ακόμα τι παίζει σε αυτό το thread, τι να πω...Αποκαλύφθηκε μόνος του...
Εγώ είμαι αληθινός δεν έχω να κρύψω τίποτα, ότι είναι το λέω ξεκάθαρα. Εσύ που γράφτηκες στο φόρουμ πρόσφατα μόνο και μόνο για να βρίσεις την πατέντα μου .... αυτό κάτι λέει.
Συμφωνώ...Λέει πολλά και υπαινίσσεται ακόμη περισσότερα...
Ποτέ μου δεν μετάνιωσα για κάτι που δεν έκανα. Αλλά αν όλοι μας δεν κάναμε τίποτα, θα ήμασταν ακόμα ζώα.

Επιτέλους για πρώτη φορά σε εξώθησα στα άκρα και μίλησες μια φορά ειλικρινά! Αυτός ήταν ο σκοπός μου που εκανα το account και που γραφω εδω τοσο καιρό! Γι' αυτό σε πίεζα τόσο, για να ανακαλύψεις μια πτυχή του εαυτού σου που αγνοούσες!

Αφού πετυχα το σκοπο μου σταματω να γραφω σε αυτο το φορουμ...καλη επιτυχια με την πατεντα και μη σταματησεις ποτε να προσπαθεις αν νομίζεις ότι έχεις δίκιο!
Βλάκας με...πατέντα!!!
cron