Re: Νέες Ανακαλύψεις/Τεχνολογίες

31
Εντάξει Περικλή. Σκάω....
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Νέες Ανακαλύψεις/Τεχνολογίες

32
Δεν θέλω να λέω πολλά. Απαντήστε μου μόνο σε αυτό.
Η θεωρία με την πράξη είναι σαν δύο αδελφές που τσακώνονται και που μαζί δεν κάνουν και χώρια δεν μπορούν.
Εγώ έχω αναπτύξει σε μεγάλο βαθμό και την θεωρεία, και την πράξη πάνω στην εφεύρεσή μου.
Χωρίς ειλικρινά να θέλω την αντιπαράθεση μαζί σου ή και με άλλους μηχανικούς, παρά μόνο να θέλω την συνεργασία, έχω βάλει ένα ερώτημα και δεν έχω πάρει απάντηση.
Πολλοί μηχανικοί αλλά και εσύ μου λένε ότι η ευρεσιτεχνία είναι ασύμφορη, στατικός ανεπαρκέστατη, και δεν μπορεί να εφαρμοσθεί στην πράξη.
Ο κύριος Παναγιώτης Καρύδης ομότιμος καθηγητής στην σεισμική βάση στο Μετσόβιο πάνω στην τεχνολογία των αντισεισμικών κατασκευών και ιδρυτής και επί δεκαετίες διευθυντής στην μεγαλύτερη και πιο αξιόπιστη σεισμική βάση στην Ελλάδα, έχει τελείως αντίθετη άποψη από εσένα και πολλούς άλλους μηχανικούς.
Η πείρα του είναι τεράστια, μετά από τόσα πειράματα που έχει κάνει.
Τι λέει ο κύριος Π. Καρύδης... λέει ότι η ευρεσιτεχνία είναι πρακτική, συμβάλει στην αντισεισμική προστασία, είναι αμελητέο το κόστος τοποθέτησης, και την καλωσορίζει. Ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που μου λέτε. Δες την τηλεφωνική συνέντευξη που έδωσε δημόσια στον δημοσιογράφο της Zougla.gr για να δεις ότι έτσι λέει..!
Κάνε κλικ κάτω κάτω πάνω στο AUDIO να τον ακούσεις.. http://www.zougla.gr/greece/article/erg ... 2Elinkedin
Αυτός δεν είναι ο ποιο αρμόδιος στην Ελλάδα πάνω στα πειράματα? Αυτός δεν σας δίδαξε τόσα χρόνια για την αντισεισμική τεχνολογία? Αυτά που σας δίδαξε δεν είναι αυτά που ξέρετε όλοι σας? Πως συγκρούεστε επιστημονικά μαζί του?
Έχω μεγάλη απορεία να μάθω.
Ρε παιδιά μήπως ζηλεύεται που βρήκα αυτήν την μέθοδο, και δεν είμαι καν μηχανικός?
Αν την ευρεσιτεχνία αυτή την εφηύρε ένα πανεπιστήμιο θα είχατε την ίδια αντίδραση και άποψη?
Ή σε αυτό.
Dear John,
This seems like a very promising system. I believe we can try to get a grant for testing it on our shaking tables in UC-Berkeley. I will be glad to work with you on such tests to prove the concept. We have several small tables that we can use with small fund but we will have to make a small model for this system. We also have a big table that we can use but it would be costly in this case and requires a larger structural system to build and test. I will read more about your system in your website.

Regards,
Khalid

Και ένα άλλο πρόσφατο email

Khalid MOSALAM
To Me
Dec 13 at 7:33 PM
Dear Giannis,

Thank you for the email and keeping me updated on your progress. I have been travelling in the past several months as I was on sabbatical leave in Singapore and my email communications have been very bad.

Now I am back to Berkeley and will be happy to catch up on your progress of your invention. I will be glad to try to come up with a test plan.

I will start reading your new material over this week end.

Best regards,

Khalid


Show message history



--
-----------------------------------------------------------------
Khalid M. Mosalam, PhD, PE
Professor
733 Davis Hall
Structural Engineering, Mechanics and Materials
Civil and Environmental Engineering
University of California
Berkeley, CA 94720-1710
Tel 510-643-4805
Fax 510-643-8928
e-mail: mosalam@berkeley.edu
http://www.ce.berkeley.edu/~mosalam

Re: Νέες Ανακαλύψεις/Τεχνολογίες

33
seismic έγραψε: Ρε παιδιά μήπως ζηλεύεται που βρήκα αυτήν την μέθοδο, και δεν είμαι καν μηχανικός?
Αν την ευρεσιτεχνία αυτή την εφηύρε ένα πανεπιστήμιο θα είχατε την ίδια αντίδραση και άποψη?
Ζηλεια και φθόνος είναι όπως λέω σε post παραπάνω...Λες εσυ τόσα χρόνια να μην μπορούσε καποιος μηχανικός να απορρίψει τη θεωρία σου αν δεν ήτανε σωστή; Μέχρι και στον τίτλο της εργασίας σου κάνουν επίθεση..Τυφλό μίσος..
Πρώτα σε αγνοούν, μετά σε κοροϊδεύουν, μετά σε πολεμούν και μετά νικάς.
-Μαχάτμα Γκάντι
@GK1992
Μιας και σου αρέσουν τα rankings, τι θέση στα rankings των πανεπιστημιων έχει το Berkeley, που θεωρεί ενδιαφέρουσα την ιδεα του seismic και θέλει να τη δοκιμασει?

Seismic, συνέχισε να μοιραζεις ΦΑΠΕΣ φιλε! Γίνε ο χειρότερος εφιάλτης τους!

Re: Νέες Ανακαλύψεις/Τεχνολογίες

34
Ας απαντήσουν σε αυτό.
Για διαβάστε αυτή την διατριβή! Σας θυμίζει κάτι άλλο! πιο καλό και πιο μεγάλο!
Θέλετε να το συζητήσουμε?
Αναλυτική έρευνα επί της δυνατότητας αξιοποίησης ελκυστήρων προς βελτίωση της αντισεισμικής ασφάλειας υφιστάμενων και νέων κατασκευών
http://www.didaktorika.gr/eadd/handle/10442/35654

https://scholar.google.gr/citations?use ... AAAJ&hl=el

Σε αυτήν την διατριβή... http://www.scientific.net/AMM.82.559
Υπάρχει μία δέσμη από ράβδους χάλυβα η οποία περνά ελεύθερη (στα μεν σπίτια εγκάρσια ) μέσα από επιμήκη τοιχία, και συνδέει το δώμα με την πλάκα των υπογείων ( τα υπόγεια υποθέτουν ότι είναι σταθερά και δεν χρειάζονται αγκύρωση στο έδαφος )
Στις μεν γέφυρες http://www.didaktorika.gr/eadd/handle/10442/35654 αυτή η δέσμη ράβδων χάλυβα περνά οριζοντίως ελεύθερη μέσα από τα πλευρικά διαζώματα της γέφυρας και πακτώνετε στα σταθερά των δύο άκρων της γέφυρας. Αυτές οι δέσμες έλκονται με ελκυστήρες.
Στα μεν σπίτια σταματούν την ταλάντωση ( παραμόρφωση ) του κάθετου άξονα, στις δε γέφυρες σταματούν την οριζόντια ταλάντωση του καταστρώματος.
Έχει τοποθετηθεί σε γέφυρα στην Εγνατία οδό, και σε κατασκευή πενταώροφης πολυκατοικίας. Αυτό σημαίνει ότι πέρασε από την πολεοδομία.

Αν υπήρχε η αγκύρωση στο έδαφος και όχι στα σταθερά υπόγεια ή στα σταθερά άκρα της γέφυρας τότε ήταν η ευρεσιτεχνία μου. Αυτό το σύστημα έχει αποδειχθεί ότι είναι χρήσιμο και πειραματικά, και έχει γίνει και διεξοδική εφαρμοσμένη έρευνα.
Γιατί τα λέω όλα αυτά…. Γιατί αποδείχτηκε ότι η πατέντα μου είναι χρήσιμη και έτοιμη προς χρήση.!
Γιατί πως μπορείτε να εξηγήσετε αλλιώς να είναι η πάρα πάνω έρευνα σωστή και η δική μου να μην είναι?
Η μεν πρώτη είναι πακτωμένη μεταξύ της πλάκας του υπογείου και του δώματος, η μεν δική μου μέθοδος μεταξύ του εδάφους και του δώματος. Πια η διαφορά?
Να σας πω εγώ πια είναι η διαφορά.
Λέγονται πνευματικά δικαιώματα, και τα έχω αποκλειστικά.
Για αυτό όλα αυτά εδώ μέσα και σε άλλα φόρουμ δεν είναι τυχαία.

Re: Νέες Ανακαλύψεις/Τεχνολογίες

35
seismic έγραψε:Δεν θέλω να λέω πολλά.
Που να έλεγες και πολλά δηλαδή, θα έγραφες τόμους ολόκληρους..

Και σταμάτα να κάνεις παντου popy paste την παράγραφο που αρχίζει με τις "δύο αδελφές που τσακώνονται και που μαζί δεν κάνουν και χώρια δεν μπορούν." Την αναμασάς από το 2007..Έχω βαρεθεί να το βλέπω και ειλικρινώς, καθε φορά που το βλέπω cringe-άρω αγρια και αισθάνομαι τεράστια λύπηση και οίκτο για σένα..Κατάντια...

Επειδή δεν καταλαβαίνεις την κριτική που σου κάνουν, πετάς ενα "δε θα πω πολλά" και μετα αρχίζεις την αντιγραφή..Αμφιβάλλω να διαβάζεις καν αυτά που σου λένε..Σου λέει ότι το περιοδικό που σε δεχτηκε είναι της πλάκας, για απαντα...


Και τελος ρε seismic γιατι δεν κάνεις μια μηνυσούλα κι εσύ στο άτομο που έκανε το διδακτορικό η σε αυτον που έχτισε το σπίτι με την πατεντα σου? Τι κλαίγεσαι στο forum των χημικών? βρες δικηγόρο, κανε μηνυση και βγάλε φραγκα απο εκεί..Γιατι δε το κανεις αφου σε πνίγει το δίκιο σου? ε? για απαντα να σε δω...

Μεχρι να απαντήσεις ικανοποιητικά στην παραπανω ερωτηση, φάε το αυγουλάκι σου το βραστό μαζι με τον γνωστό σου τον qwerty και ασε μας...
Βλάκας με...πατέντα!!!

Re: Νέες Ανακαλύψεις/Τεχνολογίες

36
@seismic_pwner Που να έλεγες και πολλά δηλαδή, θα έγραφες τόμους ολόκληρους..
seismic Αν σε ενοχλεί που γράφω πολλά μην διαβάζεις. Απαντήσεις δεν έδωσες για τους καθηγητές που ανάφερα πάρα πάνω. Αυτοί δεν ξέρουν και ξέρεις εσύ?
Αν έχεις τα @@@ θέλεις να μιλήσουμε επιστημονικά εδώ μέσα και να σε κάνω να φαίνεσαι μπροστά μου σαν μαθητής του νηπιαγωγείου που φοράει σαλιαρίστρα?
@seismic_pwner
Επειδή δεν καταλαβαίνεις την κριτική που σου κάνουν, πετάς ενα "δε θα πω πολλά" και μετα αρχίζεις την αντιγραφή..Αμφιβάλλω να διαβάζεις καν αυτά που σου λένε..Σου λέει ότι το περιοδικό που σε δεχτηκε είναι της πλάκας, για απαντα...
seismic Είναι ένα νέο περιοδικό με μικρό Impact Factor 0.63 Του χρόνου θα έχει 1,κάτι και τι έγινε? Σε αυτό το περιοδικό πλήρωσα 350 δολάρια. Υπάρχουν άλλα με Impact Factor 100 και γράφεις με 50 δολάρια. Για απάντησε και εσύ που ξέρεις γιατί συμβαίνει αυτό? Αν δεν ξέρεις να σου πω εγώ.... υπάρχουν πολλά κριτήρια για ένα περιοδικό.
Ακόμα δεν φθάνει το Impact Factor το κυριότερο είναι αν το paper που έκανα το αναφέρουν και άλλοι στα paper τα δικά τους με αναφορές πάνω του 30.
Θα γράψω και άλλα paper και σε άλλα περιοδικά με μεγάλο Impact Factor πιο εξειδικευμένα θέματα της ευρεσιτεχνίας πάνω σε κατασκευές. Τώρα που έμαθα τον τρόπο για να γράφω στα paper την γ@μίσ@τε!

@seismic_pwner
Και τελος ρε seismic γιατι δεν κάνεις μια μηνυσούλα κι εσύ στο άτομο που έκανε το διδακτορικό η σε αυτον που έχτισε το σπίτι με την πατεντα σου? Τι κλαίγεσαι στο forum των χημικών? βρες δικηγόρο, κανε μηνυση και βγάλε φραγκα απο εκεί..Γιατι δε το κανεις αφου σε πνίγει το δίκιο σου? ε? για απαντα να σε δω...
seismic
Και που ξέρεις τι έχω κάνει εγώ ρε φίλε.. αναφορά θα σου δώσω? Δεν κλαίγομαι ... το αναφέρω για να δείξω στα παιδιά του φόρουμ πόσο μ@λ@κες είναι μερικοί μηχανικοί, σαν και εσένα που δεν καταλαβαίνουν τι είναι ένα προβολικό σύστημα και κάνουν και τους ΠΜ
Υπάρχουν οι γέφυρες της προβολοδόμησης εκ των οποίων μία από αυτές είναι η γέφυρα του Ρίου
Η μέθοδος αυτή δουλεύει σαν πρόβολος.
Την ίδια μέθοδο χρησιμοποιώ και εγώ για τις κατοικίες.
Μόνο που εγώ την χρησιμοποιώ επί του κατακόρυφου άξονα των οικοδομών, ενώ στις γέφυρες επί του οριζοντίου άξονα.
Δηλαδή τι θέλουν να πουν τα ξουράφια οι μηχανικοί ... ότι αυτή η μέθοδος μπορεί και στηρίζει προβόλους γεφυρών εκατοντάδων μέτρων κυριολεκτικά στον αέρα και δεν μπορεί να είναι χρήσιμη ώστε να ελέγξει την ταλάντωση των πολυκατοικιών σε έναν σεισμό?
Πλάκα κάνουμε τώρα.... Απάντησε σε αυτό ρε ΠΜ της πλάκας, ... απάντησε σε έναν χτίστη που γράφει paper! :rofl: ( έσπασα και το ρεκόρ Γκίνες )
http://i39.photobucket.com/albums/e183/ ... 70/309.jpg
@seismic_pwner
Μεχρι να απαντήσεις ικανοποιητικά στην παραπανω ερωτηση, φάε το αυγουλάκι σου το βραστό μαζι με τον γνωστό σου τον qwerty και ασε μας...
seismic
Τι λες ρε φίλε μάγκα!!! .... εσύ τώρα φάε τα αυγουλάκια τα δικά μου με τις απαντήσεις που σου έδωσα...μην ξεχάσεις την σαλιαρίστρα!

Re: Νέες Ανακαλύψεις/Τεχνολογίες

37
Ρε qwerty ακόμα προσπαθώ να καταλάβω αν τρολαρεις ή μιλάς σοβαρά όταν γράφεις εδω στο φόρουμ.

@seismic κάθεσαι 5 το πρωί και γράφεις σεντόνια? Τόση αφοσίωση?
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Νέες Ανακαλύψεις/Τεχνολογίες

38
Αν και ο seismic μου φαινεται γραφικος τοσο καιρο που τσεκαρω τι γραφει πρεπει να πω βεβαια οτι ο απεναντι δεν εχει απαντησει στο ελαχιστο σε αυτα που τον ρωταει. Ρε φιλε αν θες να μας δειξεις οτι εχεις δικιο απαντα και σε κατι που σε ρωταει πιο συγκεκριμενα δηλαδη
“Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way when you criticize them, you are a mile away from them and you have their shoes.”

Re: Νέες Ανακαλύψεις/Τεχνολογίες

39
Αγαπημένοι μου συμφοιτητές. Ο seismic μας σπαμάρει πράγματα εντελώς έξω απο το γνωστικό μας αντικείμενο. Απάντηση έχει πάρει πάρα πολλές φορές εδώ και χρόνια σε κάθε τι απο αυτά που έχει ποστάρει σε αναρίθμητα fora, αλλά και να θέλαμε, δεν μπορούμε να του απαντήσουμε. Αυτό δεν είναι αδυναμία, προφανώς και ο seismic με τη σειρά του δεν μπορεί να μας βοηθήσει να ολοκληρώσουμε ενεργειακά ενα διυλιστήριο ή να προστατέψουμε μια ερματοδεξαμενή πλοίου απο διάβρωση. Ποιός λοιπόν μας διευκολύνει να αξιολογήσουμε ποιά δημοσίευση και ποιά ιδέα είναι επιστημονικά σωστή; Άλλοι επιστήμονες του αντικειμένου.

Σε ενα πολυτεχνείο που ακόμα και διπλωματικές της πλάκας (με λάθη σε ορολογίες, με μαγειρεμένα νούμερα, που εν πάσει περιπτώσει κάθε άλλο παρά επιστημονικά άρτιες είναι) μπορεί να τύχουν δημοσίευσης, το να μένει μια ιδέα (που "σώζει ζωές", το "απόλυτο αντισεισμικό σύστημα") αδημοσίευτη εδώ και μια δεκαετία, όταν μάλιστα κατά τα λεγόμενα του φίλου seismic έχει πείσει καθηγητή του ΕΜΠ, διδακτορικό του Berkeley και τον Μάκη Τριανταφυλλόπουλο, είναι εξαιρετικά ύποπτο και εν τέλει σε καμία περίπτωση δε μας δίνει υποψία ερείσματος, ούτως ώστε να την πάρουμε στα σοβαρά. Όταν δε η πρώτη "δημοσίευση" ( που δεν είναι και απτή μέχρι στιγμής) είναι σε journal 3ετίας, με στατιστικά google scholar και μόνο για έναν ξερό αριθμό citations, που κυμαίνονται σε όλα τα άρθρα μεταξύ 0 και 1 και μάλιστα περιορίζονται και σε τοπικά συμπόσια και ημεριδές (δηλαδή καμία πληροφορία για σύγχρονες ταξινομήσεις όπως η SJR, μια εποπτική των self-citations, του quartile ως προς το γνωστικό αντικείμενο κ.ο.κ.), εν κατακλείδι δηλαδή για ενα παντελώς άσημο και αποκομμένο απο την επιστημονική κοινότητα περιοδικό, οι υποψίες εντείνονται και γίνονται πλέον "πακτωμένη" βεβαιότητα ως προς τον Τσολκισμό της προκείμενης διαδικτυακής επικοινωνίας.

Επιμύθιο: Το οτι δεν έχει "το απόλυτο αντισεισμικό σύστημα" που "σώζει ζωές" δημοσίευση αμα τη εμφανίσει, στο Composite Structures, το Jounal of Structural Engineering, το International Journal of Impact Engineering ή οποιοδήποτε ομόλογο/ισάξιο/ισοδύναμο σοβαρό Journal, σημαίνει, ένα προς ένα, οτι οι καλύτεροι επιστήμονες του πλανήτη πάνω στο αντικείμενο του φίλου seismic, είτε αγνοούν είτε απορρίπτουν μια επιστημονική άποψη που διατείνεται οτι αλλάζει τον τρόπου που αντιμετωπίζουμε τα αντισεισμικά συστήματα. Εαν συμβαίνει το δεύτερο, case closed έχει επανάληψη Ρετιρέ στο Μέγκα (τελειώνει τώρα βέβαια), εαν συμβαίνει το πρώτο, λάθος άτομα σπαμάρεις αφού και Εθνικό Βασιλιά του Σκυροδέματος να σε ανακηρύξουμε, ο GK1992, ο KiritoShu και οι λοιποί ( εξαιρώ ίσως τον qwerty) δεν κατασκευάζουμε αντισεισμικά κτήρια.
Θα χορέψετε ...

Re: Νέες Ανακαλύψεις/Τεχνολογίες

40
GK1992 έγραψε:Αγαπημένοι μου συμφοιτητές. Ο seismic μας σπαμάρει πράγματα εντελώς έξω απο το γνωστικό μας αντικείμενο. Απάντηση έχει πάρει πάρα πολλές φορές εδώ και χρόνια σε κάθε τι απο αυτά που έχει ποστάρει σε αναρίθμητα fora, αλλά και να θέλαμε, δεν μπορούμε να του απαντήσουμε. Αυτό δεν είναι αδυναμία, προφανώς και ο seismic με τη σειρά του δεν μπορεί να μας βοηθήσει να ολοκληρώσουμε ενεργειακά ενα διυλιστήριο ή να προστατέψουμε μια ερματοδεξαμενή πλοίου απο διάβρωση. Ποιός λοιπόν μας διευκολύνει να αξιολογήσουμε ποιά δημοσίευση και ποιά ιδέα είναι επιστημονικά σωστή; Άλλοι επιστήμονες του αντικειμένου.

Σε ενα πολυτεχνείο που ακόμα και διπλωματικές της πλάκας (με λάθη σε ορολογίες, με μαγειρεμένα νούμερα, που εν πάσει περιπτώσει κάθε άλλο παρά επιστημονικά άρτιες είναι) μπορεί να τύχουν δημοσίευσης, το να μένει μια ιδέα (που "σώζει ζωές", το "απόλυτο αντισεισμικό σύστημα") αδημοσίευτη εδώ και μια δεκαετία, όταν μάλιστα κατά τα λεγόμενα του φίλου seismic έχει πείσει καθηγητή του ΕΜΠ, διδακτορικό του Berkeley και τον Μάκη Τριανταφυλλόπουλο, είναι εξαιρετικά ύποπτο και εν τέλει σε καμία περίπτωση δε μας δίνει υποψία ερείσματος, ούτως ώστε να την πάρουμε στα σοβαρά. Όταν δε η πρώτη "δημοσίευση" ( που δεν είναι και απτή μέχρι στιγμής) είναι σε journal 3ετίας, με στατιστικά google scholar και μόνο για έναν ξερό αριθμό citations, που κυμαίνονται σε όλα τα άρθρα μεταξύ 0 και 1 και μάλιστα περιορίζονται και σε τοπικά συμπόσια και ημεριδές (δηλαδή καμία πληροφορία για σύγχρονες ταξινομήσεις όπως η SJR, μια εποπτική των self-citations, του quartile ως προς το γνωστικό αντικείμενο κ.ο.κ.), εν κατακλείδι δηλαδή για ενα παντελώς άσημο και αποκομμένο απο την επιστημονική κοινότητα περιοδικό, οι υποψίες εντείνονται και γίνονται πλέον "πακτωμένη" βεβαιότητα ως προς τον Τσολκισμό της προκείμενης διαδικτυακής επικοινωνίας.

Επιμύθιο: Το οτι δεν έχει "το απόλυτο αντισεισμικό σύστημα" που "σώζει ζωές" δημοσίευση αμα τη εμφανίσει, στο Composite Structures, το Jounal of Structural Engineering, το International Journal of Impact Engineering ή οποιοδήποτε ομόλογο/ισάξιο/ισοδύναμο σοβαρό Journal, σημαίνει, ένα προς ένα, οτι οι καλύτεροι επιστήμονες του πλανήτη πάνω στο αντικείμενο του φίλου seismic, είτε αγνοούν είτε απορρίπτουν μια επιστημονική άποψη που διατείνεται οτι αλλάζει τον τρόπου που αντιμετωπίζουμε τα αντισεισμικά συστήματα. Εαν συμβαίνει το δεύτερο, case closed έχει επανάληψη Ρετιρέ στο Μέγκα (τελειώνει τώρα βέβαια), εαν συμβαίνει το πρώτο, λάθος άτομα σπαμάρεις αφού και Εθνικό Βασιλιά του Σκυροδέματος να σε ανακηρύξουμε, ο GK1992, ο KiritoShu και οι λοιποί ( εξαιρώ ίσως τον qwerty) δεν κατασκευάζουμε αντισεισμικά κτήρια.
Δεν έχω πάρει ουδεμία απάντηση από μηχανικό σε άλλα φόρουμ εδώ και 6 χρόνια που να με κάνει να πιστέψω ότι η ευρεσιτεχνία μου δεν είναι χρήσιμη.
Να σου πω και το γιατί. Γιατί κανένας μηχανικός δεν μπορεί να με πείσει ότι μία αβίδωτη κολόνα που πατάει απλά πάνω σε ένα τραπέζι είναι πιο γερή σε μία πλάγια δύναμη από μία άλλη που είναι βιδωμένη πάνω στο τραπέζι. Αν κουνήσεις το τραπέζι πες μου εσύ πια κολόνα θα ανατραπεί...η βιδωμένη η ή αβίδωτη?
Αυτό έκανα σε όλες τις κολόνες της οικοδομής για να αντέχουν τον σεισμό.
Και το δημοτικό να έχεις τελειώσει αυτό θα το καταλάβεις.
Για αυτό υπάρχουν οι βίδες για να στερεώνουν τα πάντα. Για αυτό και υπάρχουν άλλωστε.
Άμα όμως έχεις τελειώσει πανεπιστήμιο είναι δύσκολο να καταλάβεις πως τόσα χρόνια κανένας μ@λ@κ@ς δεν το είχε σκεφτεί.
Δώσε μου εσύ ένα περιοδικό με το μεγαλύτερο Impact Factor στον κόσμο να του στείλω αυτήν την απάντηση που σου έδωσα και την άλλη μέρα θα μου πουν
is accepted for publishing