Re: Καθημερινές απορίες επιστημονικού ενδιαφέροντος

14
[offtopic]
Το ήξερα από την αρχή ότι αυτό το τόπικ μόνο κακό θα φέρει....
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Καθημερινές απορίες επιστημονικού ενδιαφέροντος

16
Υπάρχει ο χρόνος χωρίς την συνείδηση?
Ο χρόνος ( δευτερόλεπτα λεπτά ώρες έτη ) και ο χώρος ( το ύψος το πλάτος και το μήκος ) έχουν αριθμητικές διαστάσεις τις οποίες ο άνθρωπος παρατηρητής επινόησε για να βάλει όρια στον δικό του κόσμο Ο χρόνος και ο χώρος όμως συμπαντικά είναι άπειρος. Το ερώτημα που μπαίνει είναι αν μετριέται κάτι που δεν έχει αρχή και τέλος.
Θα έλεγα δε ότι μέσα στον χώρο και τον χρόνο που δεν υπάρχει αρχή και τέλος θα πρόσθετα και την ενέργεια η οποία μεταβάλλεται μεν αλλά δεν τελειώνει ποτέ και από το τίποτα δημιουργεί ύλη. Το πως άρχισε η ενέργεια δεν το ερευνά η επιστήμη. Λένε για την μεγάλη έκρηξη που έφτιαξε το σύμπαν και δεν μας λένε πως δημιουργήθηκε αυτή η ενέργεια της έκρηξης. Η ενέργεια είναι ο θεός που δημιουργεί τα πάντα Όποιος βρει πως δημιουργείτε η ενέργεια έχει ανακαλύψει τον θεό. Το σωματίδιο του θεού που προσπαθούν να βρουν οι επιστήμονες εμένα δεν μου λέει τίποτα.

Re: Καθημερινές απορίες επιστημονικού ενδιαφέροντος

17
Η ύλη και η ενέργεια μαζί είναι σταθερή ποσότητα?
Το ότι βλέπουμε χρώματα το ότι ακούμε έχουμε γεύση είναι ένα Μάτριξ.
Το ότι έχουμε αγάπη μίσος σκέψη συνείδηση ψυχή ...αυτή είναι καθαρή ενέργεια ή εμπεριέχει και ύλη?
Εγώ πιστεύω ότι είναι καθαρή ενέργεια έξω από την ύλη και για τον λόγο αυτό όταν πεθάνει το σώμα δεν πεθαίνει η ψυχή.
Με την σκέψη ταξιδεύω ερευνώ γνωρίζω νέα πράγματα αποκτώ συνείδηση.
Αυτή την ενέργεια την αισθανόμαστε έξω από το σώμα μας χωρίς να εμπεριέχει την ύλη.

Re: Καθημερινές απορίες επιστημονικού ενδιαφέροντος

18
seismic έγραψε: Με την σκέψη ταξιδεύω ερευνώ γνωρίζω νέα πράγματα αποκτώ συνείδηση.
Δε φαίνεται καθόλου όμως :P
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KiritoShu την Πέμ 30 Νοέμ 2017, 11:20 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Καθημερινές απορίες επιστημονικού ενδιαφέροντος

19
Όταν ένα ερώτημα διατυπώνεται λάθος τότε δεν μπορεί παρά η απάντηση να είναι επίσης λάθος....
Αν εγώ έχω διατυπώσει λάθος την ερώτηση τότε δεν υπάρχει ελπίδα για μεταθανάτιο ζωή.
Αν την έχω διατυπώσει σωστά τότε κάτι πρέπει να γίνεται όταν η ενέργεια αλλάζει μορφή και φεύγει από την ύλη του σώματός μας. Όταν ήμουν 10 χρονών είχα μία τέτοια εμπειρία λόγο του ότι μου κάθισε μία ρόγα σταφύλι στο λαιμό και δεν μπορούσα να αναπνεύσω για δέκα λεπτά. Το σώμα μου είχε φύγει και είχε πάει στο νταβάνι και από εκεί έβλεπα σκεφτόμουν μίλαγα ( αλλά δεν με άκουγαν ) και έβλεπα τους άλλους γύρω από το υλικό σώμα μου να προσπαθούν να με βοηθήσουν.
Αυτό πως το εξηγείτε?
Ακόμα όταν η ενέργεια εγκαταλείπει το σώμα μας το υλικό κομμάτι αλλάζει και παίρνει την μορφή της προγενέστερης ύλης της γης. Αυτό δείχνει κάτι. Δείχνει ότι η ενέργεια ήταν αυτή που μας έδινε ζωή και όχι η ύλη.

Re: Καθημερινές απορίες επιστημονικού ενδιαφέροντος

20
Αν η ενέργεια είναι απλά μια φυσική ιδιότητα της ύλης και δεν είναι ο δημιουργός τότε μπαίνει ένα άλλο μεγάλο ερώτημα. Τι είναι αυτό που ενώνει δύο άψυχες καταστάσεις την ύλη και την ενέργεια και δημιουργεί την σκέψη την γνώση τον άνθρωπο?
Το τίποτα? ή κάτι άλλο?
Εγώ δεν πιστεύω ότι όλη η ύλη ήταν συγκεντρωμένη σε ένα αυγό και έγινε η μεγάλη έκρηξη που δημιούργησε το σύμπαν. Δεν μου αρέσει να σκέπτομαι σαν μια κότα που κάνει μόνο ένα αυγό αλλά σαν κότα που κάνει πολλά αυγά ... τα αβγατίζει
Η φιλοσοφία μου στηρίζεται στην γένεση Η ενέργεια πολλαπλασιάζεται δημιουργώντας τα πάντα.
cron