Προσοχή! Ο κάθε χρήστης φέρει όλη την ευθύνη των όσων γράφει. Σε περίπτωση λογομαχίας, οι συντονιστές δεν είναι υποχρεωμένοι να υπερασπιστούν κανέναν. Δεν υπάρχει "επίσημη άποψη του forum" (καθώς σε αυτό γράφει ο οποιοσδήποτε) και δεν θα πρέπει να στοχοποιείται αυτό λόγω μηνυμάτων μεμονωμένων μελών του. Σημειώστε πως, σε περίπτωση που η κατάσταση ξεφύγει εκτός ελέγχου, οι συντονιστές διατηρούν το δικαίωμα του κλειδώματος θεμάτων και επιβολής κυρώσεων. Θα πρέπει αυτό να γίνει σεβαστό ως προσπάθεια διατήρησης της ειρήνης και όχι ως "κόλπο" για να προαχθεί μια συγκεκριμένη άποψη. Παρακαλούμε επίσης να αποφεύγετε τις μακροσκελείς απαντήσεις.

Δράσεις του ΦΣ ΧΜ μετά τη ΓΣ 2 Δεκεμβρίου 2013

1
Είχα σκοπό να ανοίξω το topic αύριο, αλλά μιας και ζητήθηκε, το ανοίγω τώρα και θα πέσει υπενθύμιση αύριο.
Spoiler: show
Ελπίζω ότι δεν χρειάζεται να διευκρινίσω ότι, όπως και στη συνέλευση, έτσι και σε αυτό το topic μιλάει ο Μάκης, φοιτητής της σχολής και όχι ο διαχειριστής. Εξ' άλλου ο διαχειριστής έχει αφήσει αντικαταστάση.
Για αρχή, ο σύλλογός μας έχει πάρει την εξής απόφαση "Συμμετέχουμε στο πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο την Πέμπτη 05/12 και ώρα 12:00 στα Προπύλαια, με αναβολή ή αναπλήρωση των ακαδημαίκών λειτουργιών την ώρα της πορείας.". Στη συνέλευση ψήφισαν 288 άτομα και το κάλεσμα στο συλλαλητήριο υπήρχε σε όλα τα πλαίσια. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον πείραμα να δούμε πόσοι ΧΜ μπορούν να ξεκινήσουν από τη σχολή και να κατέβουν στην πορεία, δηλαδή πόση μπορεί να είναι η συμμετοχή στην πορεία χωρίς να έχει αποφασιστεί κατάληψη.

Διευκρινίζω ότι το παραπάνω σημαίνει με άλλα λόγια "όχι μαθήματα και εργαστήρια μετά τις 12".

Κατά δεύτερον, ο σύλλογός μας επίσης έχει πάρει την απόφαση "Συμμετέχουμε στη μαθητική πορεία για τη δολοφονία του Αλ. Γρηγορόπουλου την Παρασκευή 06/12 με προσυγκέντρωση στις 11:00 στα Προπύλαια.". Ζητώ συγγνώμη για την ασάφεια μιας φράσης που προστέθηκε στο τέλος. Έχουμε φύγει πλέον από τη συνέλευση, άρα το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πω την εκδοχή μου σε σχέση με το υπόλοιπο πλαίσιο. Παραπάνω λεγόταν:
Συντονιζόμαστε με τους υπόλοιπους φοιτητικούς συλλόγους και την Απεργιακή Επιτροπή ΕΜΠ για κοινή συμμετοχή σε δράσεις και πορείες, με ταυτόχρονη αναβολή ή αναπλήρωση των υποχρεωτικών εκπαιδευτικών λειτουργιών της σχολής, κατόπιν υπόδειξης του ΔΣ του ΦΣ.
Το σκεπτικό ήταν ότι κολλάει με αυτό, άρα ό,τι έχει υποχρεωτική παρακολούθηση (δηλαδή εργαστήρια) να αναβληθεί ή αναπληρωθεί.

Αυτά για τώρα. Παρακαλώ όποιον μαθαίνει κάτι ή έχει ιδέες να γράφει. Σχετικά με τα προβλήματα λόγω υποστελέχωσης θα δημιουργηθεί ειδικό topic. Επαναλαμβάνω το "ας κάνουμε κάτι όλοι μαζί". Νομίζω θα έχει ενδιαφέρον.

Re: Δράσεις του ΦΣ ΧΜ μετά τη ΓΣ 2 Δεκεμβρίου 2013

6
Michalis3 έγραψε:Μπορεί μέχρι την Παρασκευή να ανακοινωθεί από τη σχολή συνέχιση της εξεταστικής για τους επί πτυχίω, για τις επόμενες δύο εβδομάδες. Θα δείξει...
Έχει πει ο Μπουντουβής (ή κάποιος καθηγητής) ότι υπάρχουν τέτοιες σκέψεις; όχι τίποτα άλλο, αλλά να ξέρουμε και εμείς οι επί πτυχίω, γιατί έχει καταντήσει κωμικοτραγική αυτή η εξεταστική...

Re: Δράσεις του ΦΣ ΧΜ μετά τη ΓΣ 2 Δεκεμβρίου 2013

7
Υπόθεση ήταν. Στην ανακοίνωση της σχολής τη Δευτέρα αναγράφεται πως το ακαδημαϊκό ημερολόγιο θα ανακοινωθεί εντός της εβδομάδος. Ίσως έχουμε και ανακοίνωση περί της εξεταστικής. Στην ίδια θέση μαζί σας είμαι και εγώ παιδιά. Περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει τελικά...

Re: Απ: Δράσεις του ΦΣ ΧΜ μετά τη ΓΣ 2 Δεκεμβρίου 2013

8
Άκουσα ότι έγινε ΔΣ σήμερα. Μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει για το τι έγινε?
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Δράσεις του ΦΣ ΧΜ μετά τη ΓΣ 2 Δεκεμβρίου 2013

9
αϊ-ο έγραψε:Το πλαίσιο λέει και διευκόλυνση των επί πτυχίω..Πώς ακριβώς σκοπεύετε/ούμε, κυρίως εσείς οι εμπνευστές του άκρως επιτυχούς πλαισίου να γίνει αυτό?
Εάν θυμάστε, στην προηγούμενη συνέλευση είχε υπερψηφιστεί το Πλαίσιο Αγώνα, το οποίο μεταξύ άλλων αποφάσιζε συνέχιση της εξεταστικής για τους επί πτυχίο ΜΟΝΟ. Σε συζητήσεις εδώ στο φόρουμ αναρωτιόμασταν αν μπορεί να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο μέσω απόφασης ΓΣ του ΦΣ. Από ότι καταλάβαμε έμπρακτα δεν ικανοποιήθηκε το αίτημα, διότι μάλλον δεν αρκούσε η απόφαση του ΦΣ για μια τέτοια διαδικασία. Επομένως, αν βγει απόφαση για εξεταστική των επί πτυχίο ή για εξεταστική γενικά, νομίζω δεν έχει σχέση με την απόφαση της συνέλευσης, αλλά με απόφαση της Πρυτανείας. Απ'ότι φαίνεται, αυτό στο οποίο μετράει η απόφαση του Συλλόγου μας είναι πάνω κάτω αν θα έχουμε κατάληψη ή όχι!

Re: Δράσεις του ΦΣ ΧΜ μετά τη ΓΣ 2 Δεκεμβρίου 2013

10
αϊ-ο έγραψε:Το πλαίσιο λέει και διευκόλυνση των επί πτυχίω..Πώς ακριβώς σκοπεύετε/ούμε, κυρίως εσείς οι εμπνευστές του άκρως επιτυχούς πλαισίου να γίνει αυτό?
Το αν το πλαίσιο ήταν επιτυχές θα φανεί εκ του αποτελέσματος σε διάφορες χρονικές φάσεις, οι ψήφοι δείχνουν απλώς ότι πολύς κόσμος συμφωνούσε με τις προτάσεις, όχι ότι ήταν και επιτυχημένες. Για να επιτύχει πρέπει να συμμετάσχει κόσμος.

Σχετικά με τους επί διπλώματι φοιτητές, η απόφαση λέει:
Ζητάμε τη διευκόλυνση με κάθε δυνατό τρόπο των επί διπλώματι φοιτητών που επείγονται καθώς και των φοιτητών που εκτελούν πειραματικές εργασίες οι οποίες έχουν καθυστερήσει.
Αυτό δεν σημαίνει μόνο εξετάσεις και δεν απευθύνεται μόνο στη διοίκηση της σχολής, αλλά σε όλους όσους εμπλέκονται. Η κατάσταση που αντιλαμβάνομαι είναι η εξής: Διπλωματικές εργασίες από όσο ξέρω παρουσιάζονται (δεν ξέρω με τι ακριβώς διαδικασίες), άρα ως προς αυτό είναι για την ώρα οκ. Σχετικά με εξετάσεις, μίλησα μόνος μου με τον κοσμήτορα την επομένη της συνέλευσης (χθες), σε ανεπίσημο τόνο, καθώς τον βρήκα στον διάδρομο. Τα περί νομικών τα αφήνω στην άκρη καθώς δεν αποκλείεται αύριο να είναι διαφορετικά όπως είδαμε και με τις διπλές εξεταστικές, επηρεάζουν όμως τον βαθμό εφικτότητας κινήσεων που απαιτούν έγκριση/απόφαση διοικητικού οργάνου όπως ο κοσμήτορας. Επίσης μου είπε, πως ακόμα και αν γινόταν κάτι (π.χ. "άτυπα" λέω εγώ), οι βαθμοί δεν θα μπορούσαν να περαστούν πριν από την κανονική εξεταστική, ενώ λόγω έλλειψης γραμματείας αυτή τη στιγμή υπάρχει θέμα του πώς βεβαιώνεις ότι χρωστάς μόνο ένα μάθημα κτλ (αυτό πιστεύω προσωπικά ότι θα μπορούσε να ξεπεραστεί αν βρούμε λύση στο τι κάνουμε, π.χ. με επίδειξη των "στοιχείων φοιτητή" από το central). Κατά τα άλλα, όπως είπα στη συνέλευση, υποτίθεται ότι μεγάλη πλειοψηφία των μελών ΔΕΠ είχε αποφασίσει (από πριν ανοίξουμε) ότι δεν θα συνεχιζόταν η "εξεταστική Σεπτεμβρίου", ώστε να ξεκινήσουν μαθήματα. Αν με οποιονδήποτε τρόπο γίνει κάτι, δεν θα είναι (λένε) συνέχεια της "εξεταστικής Σεπτεμβρίου".

Σε πρώτη φάση, το θέμα είναι αν υπάρχουν παιδιά που επείγονται (σε φάση "αν είχε δοθεί το μάθημά μου (ενώ χάθηκε) θα είχα πάρει το δίπλωμα που χρειάζομαι για να ξεκινήσω μεταπτυχιακό τώρα"). Τα περισσότερα μεταπτυχιακά έχουν αρχίσει, άρα αν επείγεται κάποιος σημαίνει ότι έχει ξεκινήσει και εκκρεμεί να δώσει το δίπλωμα (δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοια περίπτωση). Αυτά που ξεκινάνε εαρινό εξάμηνο υποτίθεται αρχίζουν τον Απρίλη (όσα έχω στο μυαλό μου), συνήθως όμως το δίπλωμα μπορείς να το δώσεις στην έναρξη του εξαμήνου ή μέσα στις πρώτες εβδομάδες, όχι απαραίτητα τη στιγμή της αίτησης. Το θέμα είναι να βρεθούμε όσοι είμαστε σε φάση "θα τέλειωνα τον Σεπτέμβρη αν δεν είχε χαθεί το μάθημά μου" και να συζητήσουμε μεταξύ μας και με τη διοίκηση της σχολής για το τι είναι εφικτό να γίνει. Για όσους δεν επείγονται (δηλαδή μπορούν να περιμένουν μέχρι Φλεβάρη), υπάρχει η ρύθμιση για διπλή εξεταστική.

Εγώ απλώς μίλησα άτυπα και σας μεταφέρω ό,τι άκουσα. Πάντως μην μου πείτε ότι έταξα "επί πτυχίω εξεταστική" με την γνωστή έννοια, είπα στη συνέλευση τι γνωρίζω περί ΔΕΠ και στην πρόταση μου γράφω μόνο ότι παραθέτω, τίποτα παραπάνω. Γράφω για διευκόλυνση, για δυνατούς (=εφικτούς) τρόπους και για φοιτητές που επείγονται. Για επείγοντα περιστατικά μιλάει και η Απεργιακή Επιτροπή ως προς τα πιστοποιητικά. Μια ανοιχτή συζήτηση με τους άμεσα εμπλεκόμενους πάντως νομίζω δεν βλάπτει και πιστεύω πως αν υπάρχει εφικτή λύση θα βρεθεί. Νομίζω και άλλοι έχουν ρωτήσει επ' αυτού, οπότε ας πουν αν ξέρουν κάτι παραπάνω.

Στο μεταξύ, υπενθυμίζω ότι για αύριο μεθαύριο (Παρασκευή) έχει προγραμματιστεί πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο και καλό θα ήταν ένα σημαντικό ποσοστό των 288 παρόντων στην προηγούμενη ΓΣ (και των 183 που έβγαλαν την απόφαση) να είμαστε εκεί, ώστε να δοκιμάσουμε και το κατά πόσο μπορεί να στέκει τελικά το "πορεία χωρίς κατάληψη".