Προσοχή! Ο κάθε χρήστης φέρει όλη την ευθύνη των όσων γράφει. Σε περίπτωση λογομαχίας, οι συντονιστές δεν είναι υποχρεωμένοι να υπερασπιστούν κανέναν. Δεν υπάρχει "επίσημη άποψη του forum" (καθώς σε αυτό γράφει ο οποιοσδήποτε) και δεν θα πρέπει να στοχοποιείται αυτό λόγω μηνυμάτων μεμονωμένων μελών του. Σημειώστε πως, σε περίπτωση που η κατάσταση ξεφύγει εκτός ελέγχου, οι συντονιστές διατηρούν το δικαίωμα του κλειδώματος θεμάτων και επιβολής κυρώσεων. Θα πρέπει αυτό να γίνει σεβαστό ως προσπάθεια διατήρησης της ειρήνης και όχι ως "κόλπο" για να προαχθεί μια συγκεκριμένη άποψη. Παρακαλούμε επίσης να αποφεύγετε τις μακροσκελείς απαντήσεις.

Αστυνομικές Δυνάμεις μπαίνουν στην ΑΣΟΕΕ (22/10/2013)

1
Σήμερα το πρωί οι αστυνομικές δυνάμεις μπήκαν στο προαύλιο του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (πρωήν ΑΣΟΕΕ) προκειμένου να συλλάβουν τους μικροέμπορους-λαθρομετανάστες που "κάνουν πάρτυ" καθημερινά έξω από το κτίριο. ΠΗΓΗ. Έχουν προκληθεί ταυτόχρονα διάφορες αντιδράσει περί "καταπάτησης και καταστατήγησης του πανεπιστημιακού ασύλου". Όμως, εμένα προσωπικά μου δημιουργήθηκε το εξής ερώτημα: το ότι οι μικροπωλητές μπήκαν μες την ΑΣΟΕΕ δεν αποτελεί εκμετάλλευση της ήδη πολυπαθείσας και κατακρεουργημένης έννοιας του ασύλου; Τελικά τί είναι το άσυλο, ποια τα όριά του, και μήπως καταστατηγείται διαρκώς και από τις δύο πλευρές καί όχι μόνο από τη μία όπως παρουσιάζεται διαρκώς;
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Αστυνομικές Δυνάμεις μπαίνουν στην ΑΣΟΕΕ (22/10/2013)

2
Κράτα μικρό καλάθι... Και μες στο καλοκαίρι είχαν μπει στον χώρο του πολυτεχνείου στην Πατησίων, επικαλούμενοι αντίστοιχη αφορμή. Προσωπικά το βλέπω περισσότερο ως "πάμε καμιά βόλτα από κανένα πανεπιστήμιο, να συνηθίζει ο κόσμος στην ιδέα". Παρότι είμαι κατά του να μην μπορεί να μπει για κανένα λόγο* αστυνομία σε πανεπιστήμιο, τέτοιες κινήσεις, όταν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος, θεωρώ ότι είναι προκλητικές και μονάχα ένταση δημιουργούν παρά βοηθάνε κάπου. Φυσικά, δεν μπορώ να γνωρίζω τι ακριβώς γινόταν/έγινε στην ΑΣΟΕΕ, αλλά προσωπικά το κατατάσσω στις "κινήσεις εντυπωσιασμού".

*εκτός από αυτόφορα εγκλήματα κατά της ζωής, όπως προβλεπόταν σε προηγούμενους νόμους.