Προσοχή! Ο κάθε χρήστης φέρει όλη την ευθύνη των όσων γράφει. Σε περίπτωση λογομαχίας, οι συντονιστές δεν είναι υποχρεωμένοι να υπερασπιστούν κανέναν. Δεν υπάρχει "επίσημη άποψη του forum" (καθώς σε αυτό γράφει ο οποιοσδήποτε) και δεν θα πρέπει να στοχοποιείται αυτό λόγω μηνυμάτων μεμονωμένων μελών του. Σημειώστε πως, σε περίπτωση που η κατάσταση ξεφύγει εκτός ελέγχου, οι συντονιστές διατηρούν το δικαίωμα του κλειδώματος θεμάτων και επιβολής κυρώσεων. Θα πρέπει αυτό να γίνει σεβαστό ως προσπάθεια διατήρησης της ειρήνης και όχι ως "κόλπο" για να προαχθεί μια συγκεκριμένη άποψη. Παρακαλούμε επίσης να αποφεύγετε τις μακροσκελείς απαντήσεις.

Re: Χειροπέδες στην ηγεσία της Χρυσής Αυγής.

11
AnastasiaN έγραψε:Τόσο καιρό θα μπορούσαν να τους έχουν συλλάβει αν το ήθελαν. Εγκληματική οργάνωση μεν, αλλά δεν κρυβόταν δε. Υπό την συλλογική ανοχή δρούσε. Αφού λοιπόν εκφόβισαν τα Χρυσαύγουλα το target group τους, και αφού δολοφονήθηκε και άνθρωπος (δε βαριέσαι), και αφού μας πρήξαν τα αυτία με τη θεωρία των δύο άκρων, τώρα μπορεί ο Αντωνάκης να καυχηθεί "SUCCESS STORY". Γιατί ως γνωστόν ο πιο γαμάτος τρόπος για να φανείς ικανός είναι να δημιουργήσεις ένα πρόβλημα και μετά να το λύσεις.
@MakisH: Δε νομίζω ρε συ να θέλουν να τους κάνουν ήρωες. Τόσο καιρό αυτό κάνουν, και τώρα θα γίνουν οι άλλοι ήρωες που κατατρόπωσαν ανίκητο, επικίνδυνο και παράτολμο εχθρό.
Θα συμφωνήσω με την Αναστασία. Δε νομίζω να φανούν ήρωες. Άλλωστε εκτός απο τις κατηγορίες για τη σύσταση εγκληματικής οργάνωσης κάτι πήρε το αυτάκι μου και για κατηγορίες περί ξεπλυματος βρωμικου χρηματος (βρέθηκαν άλλωστε και 43.000€ στο σπιτι του μιχαλολιακου καθως και κατι αδηλωτα οπλα). Απλά, με τη δολοφονία επισπεύθηκαν οι συλλήψεις και τώρα μπορεί να περηφανεύεται ο αντωνάκης και ο κάθε αντωνάκης :nuke:
"I went numb when I learned to see..."

Re: Χειροπέδες στην ηγεσία της Χρυσής Αυγής.

13
Spoiler: show
Η πιο ορθή τοποθέτηση μέχρι τώρα νομίζω πως έγινε από την griega. Το γεγονός ότι οι συλλήψεις έγιναν τώρα σαφώς και ευνοεί την κυβέρνηση, τόσο βοηθώντας την να εμφανίσει αντιρατσιστική εικόνα και κινητοποίηση των κρατικών μηχανισμών στην αποκατάσταση της Δικαιοσύνης και της Δημοκρατίας, όσο και αποπροσανατολίζοντας τον κόσμο από όσα θα γίνουν με την έλευση της τρόικα(ς), δεδομένου ότι οι συλλήψεις βουλευτών οπωσδήποτε θα μονοπωλήσουν το (ούτως ή άλλως κατευθυνόμενο) δημοσιογραφικό ενδιαφέρον.

Παρόλα αυτά, νομίζω πως η δράση του συγκεκριμένου χώρου είναι γνωστή πολύ πριν κάνει την θεαματική είσοδο του στο ελληνικό κοινοβούλιο, και δεν νομίζω κανείς να διαφωνεί πως κάποια στιγμή έπρεπε να ληφθούν κάποια μέτρα εναντίον τους. Είναι κρίμα που χρειάστηκε να συμβούν πρώτα όλα αυτά τα δυσάρεστα και μετά να πάρει μπροστά η ταχύτατη ελληνική δικαιοσύνη.

Όσο για τη συζήτηση περί εκλογικών ποσοστών, δεν νομίζω ότι άπτεται άμεσα του θέματος, αλλά θα ήθελα να κάνω μια προσπάθεια ανάλυσης:
Καταρχάς η Χρυσή Αυγή προϋπήρχε σαν μειοψηφικός πολιτικός σχηματισμός και πριν τις τελευταίες εκλογές. Πιθανότατα στις τελευταίες εκλογές καρπώθηκε μεγάλο μέρος της αγανάκτησης του κόσμου, και εκμεταλλεύτηκε και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι κάτοικοι σε ορισμένες περιοχές με μετανάστες. Αφήνοντας στην άκρη το μηδαμινό ποσοστό ψηφοφόρων που είχε στο παρελθόν, οι οποίοι πιστεύω πως είναι και αυτοί που ασπάζονται την ιδεολογία της, θεωρώ πως οι υπόλοιποι προέρχονται από άλλα κόμματα και ιδεολογίες, του δημοκρατικού τόξου (sic), που νόμισαν πως ψηφίζοντας την μπορούν να εκφράσουν κάποια αγανάκτηση.Ακόμη να σημειώσω ότι πολλοί (και εδώ) φαίνεται να θεωρούν την Χρυσή Αυγή μακρύ χέρι του συστήματος και καθεστωτικό όργανο (κάτι σαν τους μπαχαλάκηδες κουκουλοφόρους). Αλλά νομίζω ότι υπάρχουν οι εξής πολλές αντιφάσεις και εύλογες ερωτήσεις:

1. Γιατί το σύστημα να ενισχύσει τη Χρυσή Αυγή στο να εκλεγεί αφού είχε ήδη άλλα μέσα να προκαλεί μπάχαλο και αποπροσανατολισμό (ακόμη και διώξεις υπουργών του δικομματισμού όπως ο Άκης);
2. Γιατί η δεξιά κυβέρνηση να είναι στηρικτική στην ύπαρξη και άνοδο ενός κόμματος που βρίσκεται στην ευρύτερη (έστω και στην άκρα) δεξιά; Η άνοδος ενός τέτοιου κόμματος δεν θα μείωνε ενδεχομένως τα ποσοστά της ΝΔ; Μήπως ο κόσμος όντως οδηγήθηκε στο να πιστεύει ότι μέσα από την ψήφο στο συγκεκριμένο κόμμα μπορούσε να εκφράσει μιας μορφής διαμαρτυρία;
3. Μέσα από την ενίσχυση της ιδέας των δύο άκρων δεν πραγματοποιείται συσπείρωση της αριστεράς ενάντια στην προερχόμενη από τη ΝΔ επίθεση;
4. Σε ενδεχόμενη διάλυση της Χρυσής Αυγής, αν όντως προχωρήσει η δουλειά και δεν κολλήσει σε κάτι νομικό, ποιος θα καρπωθεί τα ποσοστά της; Αν θεωρήσουμε ως δεδομένα ότι η Χρυσή Αυγή ήταν αντιμνημονιακή και εξέφραζε αντικυβερνητικές απόψεις, κι ότι η κυβέρνηση αυτή θα την έχει διαλύσει και θα συνεχίσει την μνημονιακή πολιτική της, γιατί να πάει κάποιος πρωην ψηφοφόρος της στη ΝΔ ή στο ΠΑΣΟΚ; Αυτοί, οι χαλαροί ψηφοφόροι τις που δεν είναι ναζιστές, δεν θα συνεχίσουν αντιμνημονιακά;

Κάθε παρατήρηση δεκτή και θα χαρώ να την διαβάσω, βέβαια με quote κι επί συγκεκριμένων. Θα ήθελα να πω και δύο πράγματα στο τέλος:

Υ.Γ.1 Νομίζω πως πρέπει κάποια στιγμή να αφήσουμε στην άκρη το όλο θέμα "επικοινωνιακό τρίκ-προπαγάνδα-προβοκάτσια" και να αποφασίσουμε τι θέλουμε. Είναι εγκληματική οργάνωση; Πρέπει να διωχθούν τα μέλη της; Τη θέλω στη βουλή της χώρας μου με την ιδεολογία που πρεσβέυει; Ας αποφασίσει ο καθένας τι απαντά στα παραπάνω ερωτήματα, κι αν γίνεται αυτό που ήθελε να μην ψάχνει πάλι να βρει γιατί δεν του άρεσε που έγινε τελικά αυτό.
Υ.Γ.2 Θυμίζει πολύ 17η Νοέμβρη Kirito-san, και εκείνη ήταν μια αδιαμφισβήτητα εγκληματική οργάνωση, με πολλά περιστατικά δολοφονιών και αντιφρονούντων, κυρίως του χώρου της ευρύτερης δεξιάς. Αν αυτή η εγκληματική οργάνωση ενισχύεται από τη δεξιά, η άλλη από ποιον ενισχυόταν;
Υ.Γ.3 Όλα αυτά ξεκίνησαν από μία προφανώς πολιτική δολοφονία ενός άτυχου νέου. Και η Χρυσή Αυγή κατηγορείται σε μεγάλο βαθμό για ηθική αυτουργία στη δολοφονία αυτή. Πολλά μέλη όλων των ιδεολογικών χώρων διαπράττουν καθημερινά εγκλήματα, όχι όμως πολιτικά. Ο χώρος χαρακτηρίζεται από τους εγκληματίες του όταν τα εγκλήματα τους είναι πολιτικά. Τι ξεκίνησε όμως, από την προ ετών δολοφονία των εργαζομένων τις Marfin; ΤΙΠΟΤΑ. Κάποιοι θα πουν ότι ήταν ατύχημα κι όχι δολοφονία. Κάποιοι θα πουν ότι ήταν δολοφονία, αλλά όχι πολιτική. Όμως αυτοί οι άνθρωποι επέλεξαν να εργαστούν εκείνοι τη μέρα, και πολλοί που πέρασαν απέξω ήταν ιδεολογικά αντίθετοι σε αυτή την επιλογή και φρόντισαν να το δείξουν έμπρακτα. Κι αυτή η έμπρακτη αποδοκιμασία της ιδεολογίας των "αντιφρονούντων" οδήγησε εκεί που οδήγησε. Μήπως τελικά η θεωρία των δύο άκρων στέκει; Όχι με τον τρόπο που την παρουσιάζει η κυβέρνηση βέβαια, αλλά μήπως έχει μια δόση αλήθειας;


Αυτό το τελευταίο πηγαίνει και σαν το σχόλιο μου στην χτεσινή συζήτηση περί των τρόπων διαμαρτυρίας, καταλαβαίνετε ποια εννοώ. Μάλλον πρέπει όλοι εμείς οι "δημοκράτες" να καταλάβουμε ότι δεν ανήκουμε σε διαφορετικό χώρο, γιατί αλλιώς η περιθωριοποίηση και οι παρεκκλίσεις είναι αναπόφευκτες.
Kuchiki Byakuya

Re: Χειροπέδες στην ηγεσία της Χρυσής Αυγής.

14
007 έγραψε:4. Σε ενδεχόμενη διάλυση της Χρυσής Αυγής, αν όντως προχωρήσει η δουλειά και δεν κολλήσει σε κάτι νομικό, ποιος θα καρπωθεί τα ποσοστά της; Αν θεωρήσουμε ως δεδομένα ότι η Χρυσή Αυγή ήταν αντιμνημονιακή και εξέφραζε αντικυβερνητικές απόψεις, κι ότι η κυβέρνηση αυτή θα την έχει διαλύσει και θα συνεχίσει την μνημονιακή πολιτική της, γιατί να πάει κάποιος πρωην ψηφοφόρος της στη ΝΔ ή στο ΠΑΣΟΚ; Αυτοί, οι χαλαροί ψηφοφόροι τις που δεν είναι ναζιστές, δεν θα συνεχίσουν αντιμνημονιακά;
Κάτι άκουσα σήμερα για ενδυνάμωση του πάλαι ποτέ ακροδεξιού και αντιμνημονιακού για κάποια φεγγάρια κόμματος ΛΑ.Ο.Σ.
007 έγραψε:Υ.Γ.2 Θυμίζει πολύ 17η Νοέμβρη Kirito-san, και εκείνη ήταν μια αδιαμφισβήτητα εγκληματική οργάνωση, με πολλά περιστατικά δολοφονιών και αντιφρονούντων, κυρίως του χώρου της ευρύτερης δεξιάς.
Κατά τη γνώμη μου θυμίζει πολύ τη 17Ν και από την άποψη χειρισμού. Το όλο θέμα μονοπωλεί τις ειδήσεις και τις συζητήσεις, λες και δεν υπάρχουν και άλλα τρέχοντα σοβαρά θέματα, και είμαι σίγουρη ότι μελλοντικά η ΝΔ θα χρησιμοποιήσει την εξάρθρωση και τη σύλληψη της ΧΑ ως εγκληματική οργάνωση, ως σημαία της προεκλογικά. Πάνω από όλα το πολιτικό όφελος
9 για το carefree και το κοινωνικό μήνυμα

Re: Χειροπέδες στην ηγεσία της Χρυσής Αυγής.

16
juliette22 έγραψε:Κάτι άκουσα σήμερα για ενδυνάμωση του πάλαι ποτέ ακροδεξιού και αντιμνημονιακού για κάποια φεγγάρια κόμματος ΛΑ.Ο.Σ.
Δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό! Λες να θέλουν να επαναφέρουν αυτόν τον παίκτη στο παιχνίδι για συγκυβέρνηση τώρα που έγινε αντιμνημονιακή η ΔΗΜΑΡ; Να γίνει πάλι μνημονιακός ο ΛΑΟΣ; Πάντως όπως είχε διαρροή στη ΧΑ η ΝΔ, έτσι θα έχει (και είχε και στο παρελθόν) και προς το ΛΑΟΣ, αν επιστρέψει.
juliette22 έγραψε:Κατά τη γνώμη μου θυμίζει πολύ τη 17Ν και από την άποψη χειρισμού. Το όλο θέμα μονοπωλεί τις ειδήσεις και τις συζητήσεις, λες και δεν υπάρχουν και άλλα τρέχοντα σοβαρά θέματα, και είμαι σίγουρη ότι μελλοντικά η ΝΔ θα χρησιμοποιήσει την εξάρθρωση και τη σύλληψη της ΧΑ ως εγκληματική οργάνωση, ως σημαία της προεκλογικά. Πάνω από όλα το πολιτικό όφελος
Ναι, η 17Ν είναι σε μεγάλο βαθμό ο λόγος που ακόμη λουζόμαστε τον Χρυσοχοΐδη σε υπουργικό θώκο. Ήταν η δική του μεγάλη επιτυχία, λες αυτή εδώ να είναι η μεγάλη επιτυχία του Δένδια; Για να δούμε πόσα χρόνια θα μας κρατήσει αυτός μετά.. Αν και τότε ήταν περιπετειώδεις συλλήψεις, είχαμε γιάφκες και άλλα τέτοια. Αυτοί μπήκαν μέσα από μόνοι τους. Κι ο υπουργός Δικαιοσύνης που θα τους καταδικάσει, αν τους καταδικάσει, είναι ήδη καταξιωμένος.

Όσο για σένα Περικλή, αναμένω κι άλλες τέτοιες φωτογραφίες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :D
Kuchiki Byakuya

Re: Χειροπέδες στην ηγεσία της Χρυσής Αυγής.

19
Ούτε καν. Αυτό που μας φάνηκε κοινό είναι ο χειρισμός από τα μίντια και των 2 υποθέσεων, καθώς και το πολιτικό όφελος που θα κυνηγήσει η ΝΔ μετά από όλη αυτή την ιστορία (όπως κάνει μέχρι σήμερα το Πασόκ με τη 17Ν). Και ο συνειρμός έγινε αφού ο κυριότερος τίτλος της ημέρας ήταν: "ΧΑ - οργάνωση με εγκληματική και τρομοκρατική δράση.

Δεν είδα πουθενά να αναφερόμαστε σε εξίσωση σκοπών, ιδεολογίας κλπ μεταξύ ΧΑ και 17Ν
9 για το carefree και το κοινωνικό μήνυμα

Re: Χειροπέδες στην ηγεσία της Χρυσής Αυγής.

20
Καλα, κοιταξτε η μονη ομοιοτητα 17Ν-ΧΑ, που βλεπω, ειναι οτι η επιχειρηση εκτελεστηκε σαν να βγαζαν τσιροτο, κατι που υπονοει οτι θα μπορουσε να γινει πολυ νωριτερα...
Spoiler: show
OP OP OP, OPPA ΓΑΔΑ STYLE
1383333_10202182204375403_1717512665_n.jpg
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy