Προσοχή! Ο κάθε χρήστης φέρει όλη την ευθύνη των όσων γράφει. Σε περίπτωση λογομαχίας, οι συντονιστές δεν είναι υποχρεωμένοι να υπερασπιστούν κανέναν. Δεν υπάρχει "επίσημη άποψη του forum" (καθώς σε αυτό γράφει ο οποιοσδήποτε) και δεν θα πρέπει να στοχοποιείται αυτό λόγω μηνυμάτων μεμονωμένων μελών του. Σημειώστε πως, σε περίπτωση που η κατάσταση ξεφύγει εκτός ελέγχου, οι συντονιστές διατηρούν το δικαίωμα του κλειδώματος θεμάτων και επιβολής κυρώσεων. Θα πρέπει αυτό να γίνει σεβαστό ως προσπάθεια διατήρησης της ειρήνης και όχι ως "κόλπο" για να προαχθεί μια συγκεκριμένη άποψη. Παρακαλούμε επίσης να αποφεύγετε τις μακροσκελείς απαντήσεις.

Re: Μας νοιάζει τελικά ή είμαστε περαστικοί;

11
Εγώ νομίζω ότι πρέπει να απευθυνθούμε στον Κοσμήτορα γιατί δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση. Οι βρώμικοι τοίχοι στις αίθουσες και τα αμφιθέατρα είναι το λιγότερο.. Όλοι ξέρουμε ότι υπάρχουν μέρη στη σχολή που δεν μπορούμε να πλησιάσουμε καν.. Και καταλαβαίνετε όλοι τι εννοώ...

Re: Μας νοιάζει τελικά ή είμαστε περαστικοί;

12
TheCrystalShip έγραψε:Εγώ νομίζω ότι πρέπει να απευθυνθούμε στον Κοσμήτορα
Και να κάνει τι ακριβώς;
TheCrystalShip έγραψε:Όλοι ξέρουμε ότι υπάρχουν μέρη στη σχολή που δεν μπορούμε να πλησιάσουμε καν.. Και καταλαβαίνετε όλοι τι εννοώ...
I lost you here....
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Μας νοιάζει τελικά ή είμαστε περαστικοί;

13
Μα αν δεν κάνει ο Κοσμήτορας, ποιος θα κάνει? Και δε λέω μόνος του, μαζί με τους φοιτητές που ενδιαφέρονται πραγματικά. Γιατί όπως και να το κάνουμε αυτός είναι η πρώτη αρχή στο τμήμα, και δυστυχώς σε αυτή τη χώρα έχουμε το κακό συνήθειο οι ιθύνοντες να περιμένουν από τους από κάτω να λύσουν τα προβλήματα.

Re: Μας νοιάζει τελικά ή είμαστε περαστικοί;

14
KiritoShu έγραψε:Και η απορία μου παραμένει "Μας νοιάζει τελικά ή είμαστε απλά περαστικοί και χεστήκαμε για το τι θα γίνει?"...
Μας νοιάζει (τουλάχιστον μια σημαντική μερίδα των φοιτητών), αλλά η έλλειψη οργάνωσης είναι τόσο μεγάλη, που αναρωτιέται τελικά κανείς, αν σώζεται η κατάσταση. Ας υποθέσουμε ότι οι περισσότεροι θέλουν μια σχολή καθαρή, με τοίχους που δεν καλύπτονται από παραταξιακές αφίσες, ούτε από (αντικειμενικά) ηλίθια συνθήματα. Εφόσον πρόκειται για την πλειοψηφία των φοιτητών (και την κοινή λογική, αλλά ας μην αναφέρουμε τέτοια πράγματα, γιατί στην Ελλάδα είμαστε) και εφόσον έχουμε δημοκρατία- μόνο και μόνο για αυτό, ας ξεχάσουμε ότι στην ουσία πρόκειται για βανδαλισμό ξένης περιουσίας- αυτή η επιθυμία θα έπρεπε να γίνεται σεβαστή. Από τη στιγμή που αυτό δε συμβαίνει, πώς καλούμαστε να δράσουμε, λοιπόν; Για την επιβολή της τάξης φέρει ο καθένας σημαντικό μερίδιο της ευθύνης, αλλά το υπόλοιπο το φέρουν οι άμεσα υπεύθυνοι, αυτοί που βρίσκονται στις ανάλογες θέσεις. Και το γεγονός, ότι αυτοί εθελοτυφλούν, συνεπάγεται ότι το βάρος πέφτει σε εμένα και εσένα. Εκεί είναι το πρόβλημα. Ακόμα κι αν έχει κάποιος άπειρη διάθεση να ασχοληθεί για να βελτιώσει τη κατάσταση, απαιτείται κατανόηση και σεβασμός από τους άλλους. Δε γίνεται να ξεκολλάς μία αφίσα και να ανεβαίνουν δέκα. Όταν λοιπόν ο άλλος δεν έχει καμία διάθεση να σεβαστεί τους πολλούς και καμία πρόθεση να ανοίξει διάλογο και να σε ακούσει, τότε δε νομίζω, ότι μπορούν να γίνουν πολλά ακόμα. Αυτό είναι το σημείο, που επεμβαίνει εκείνος που έχει δικαιοδοσία και απαναφέρει την τάξη. Αν εγώ μπω σε ένα αμφιθέατρο και γράψω το οτιδήποτε δε θα πάθω κάτι. Ούτε κι αν κολλήσω μια αφίσα- και αν έρθεις και μου τη ξεκολλήσεις, θα τη ξανακολλήσω.

Εδώ βέβαια μπορεί να αναφερθεί ως επιχείρημα η δημοκρατία (που σε αυτή τη χώρα τον έχουμε ξεσκίσει τον έρμο τον όρο αυτό): "Εγώ έχω δικαίωμα να εκφραστώ. Άρα έχω δικαίωμα να κολλήσω την αφίσα μου και να γράψω το σύνθημα μου!"... Και ισχύει. Προφανώς και έχει δικαίωμα να εκφραστεί. Την τελευταία φορά που βγήκα έξω βόλτα, όμως, παρατήρησα, ότι δεν είμαι μόνος σε αυτή την κοινωνία. Ο καθένας μας έχει δικαιώματα και πολλά από αυτά δεν είναι στην ίδια γραμμή. Οπότε επιλέγουμε να σεβαστούμε τους περισσότερους: σήμερα θα υποχωρήσω εγώ, διότι αύριο θα το κάνεις εσύ. Ε λοιπόν στην Ελλάδα, ο όρος "δημοκρατία" έχει κακοποιηθεί σε τέτοιο βαθμό, που πλέον έχει χάσει την ουσία του. Όταν όλοι και παντού στη χώρα αυτή μεταφράζουν τη δημοκρατία, σαν το δικαίωμά τους να κάνουν ό,τι θέλουν, λες και οι υπόλοιποι γύρω τους δεν υπάρχουν, είναι αφελές να πιστεύουμε πως στη σχολή θα συμβαίνει κάτι διαφορετικό.

Το να είναι ο καθένας μας ενεργός είναι το Α και το Ω. Αλλά για να αλλάξει μια τόσο βαθιά ριζωμένη κατάσταση δε ξέρω αν αρκεί από μόνο του, αφού θα καταλήξουμε στον κλασικό φαύλο κύκλο του να καθαρίζουμε εμείς και να λερώνουν ξανά οι άλλοι. Όλα τα παραπάνω είναι αποθαρρυντικά για κάποιον και γι' αυτό πολλοί δεν ασχολούνται. Όμως, αν πρόκειται να γίνει από κάποιον μια αρχή, αυτή πρέπει να είναι από εμάς. Νομίζω στη σχολή, ότι καλό έχει συμβεί, είναι έπειτα από κινητοποίηση ανεξάρτητων φοιτητών. Ο φοιτητικός σύλλογος δεν αποτελείται από τον καρκίνο των παρατάξεων. Λυπάμαι που το λέω, αλλά όλες οι παρατάξεις, ανεξαιρέτως, έχουν τελειοποιήσει την τεχνική του ξυσίματος. Δε ξέρω αν απλώς κοροϊδεύουν τον εαυτό τους, ή είναι συνειδητοποιημένοι και γνωρίζουν ότι δουλεύουν τον κόσμο, αλλά το ζήτημα καταλήγει, ότι δεν είναι αυτοί, που θα βοηθήσουν στην αλλαγή της σχολής. Θα μπορούσα να αναφερθώ και στους αναρχικούς, αλλά η ποσότητα παραλογισμού σε αυτή την περίπτωση τείνει στο άπειρο και δεν έχω καμία πρόθεση να μπω σε αυτά τα χωράφια.

Καταλήγοντας: μας νοιάζει, αλλά είναι τόσοι οι παράγοντες που σε αποθαρρύνουν, ώστε να καταντά πιο κουραστικό απ' ότι θα έπρεπε. Αν ξεπεράσουμε τη φάση της κατάθλιψης για την όλη κατάσταση και καταλάβουμε, ότι αν δεν κάνουμε κάτι οι ίδιοι, τότε δεν πρόκειται κανείς να το κάνει για εμάς, υπάρχει μια ελπίδα να φτιάξουν τα πράγματα. Αυτό τυχαίνει να ισχύει για την Ελλάδα γενικότερα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος navier-stokes την Πέμ 10 Μαρ 2016, 9:36 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: Μας νοιάζει τελικά ή είμαστε περαστικοί;

15
TheCrystalShip έγραψε:Μα αν δεν κάνει ο Κοσμήτορας, ποιος θα κάνει? Και δε λέω μόνος του, μαζί με τους φοιτητές που ενδιαφέρονται πραγματικά. Γιατί όπως και να το κάνουμε αυτός είναι η πρώτη αρχή στο τμήμα, και δυστυχώς σε αυτή τη χώρα έχουμε το κακό συνήθειο οι ιθύνοντες να περιμένουν από τους από κάτω να λύσουν τα προβλήματα.
Μωρέ μαζί σου, αλλά το γενικό και αόριστο "κάνει κατι" δε μου λέει πολλά πράγματα... Έλεγα αν είχες τπτ πιο συγκεκριμένο στο νου σου :P
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Μας νοιάζει τελικά ή είμαστε περαστικοί;

16
Και το χειρότερο είναι οι από κάτω να πιστεύουν όντως ότι οι ιθύνοντες δεν έχουν ευθύνη.
Όσον αφορά το δεύτερο που λέει ο TheCrystalShip, εγώ το καταλαβαίνω αλλά το συγκεκριμένο είναι ευθύνη πρώτα του ΕΜΠ και της Πρυτανείας...

Re: Μας νοιάζει τελικά ή είμαστε περαστικοί;

17
Θα το θέσω ως εξής για το τι πρέπει να κάνει ο Κοσμήτορας αναλύοντας κάπως τη σκέψη μου: Εμένα δεν με πειράζει να υπάρχουν παρατάξεις. Όπως έχω εγώ το δημοκρατικό δικαίωμα να μην είμαι σε καμία παράταξη και να εκφράζω τη γνώμη μου, έτσι και ένας άλλος έχει δικαίωμα να ανήκει σε όποια παράταξη θέλει και να προωθεί τις απόψεις του. Όπως, επίσης, δε θα θεωρούσα κακό να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος χώρος που όποιος ήθελε (άτομο, ανεξάρτητος φοιτητής, παράταξη) να μπορούσε να προωθεί τις απόψεις του. Το πρόβλημα είναι όταν για να προωθήσει κάποιος τις απόψεις του καταπατά δικαιώματα και ελευθερίες του άλλου, χρησιμοποιεί πρακτικές που προσιδιάζουν περισσότερα σε ζώα παρά σε ανθρώπους. Εκεί είναι που πρέπει να παρέμβουν οι ιθύνοντες και να το λύσουν με όλα τα μέσα που έχουν, γιατί στην τελική δεν τους έχουμε για τα εύκολα. Αν ήταν έτσι θα γίνονταν όλοι Κοσμήτορες. Αν ήταν έτσι θα κατέβαινα κι εγώ για Κοσμήτορας.

Re: Μας νοιάζει τελικά ή είμαστε περαστικοί;

18
TheCrystalShip έγραψε:Θα το θέσω ως εξής για το τι πρέπει να κάνει ο Κοσμήτορας αναλύοντας κάπως τη σκέψη μου: Εμένα δεν με πειράζει να υπάρχουν παρατάξεις. Όπως έχω εγώ το δημοκρατικό δικαίωμα να μην είμαι σε καμία παράταξη και να εκφράζω τη γνώμη μου, έτσι και ένας άλλος έχει δικαίωμα να ανήκει σε όποια παράταξη θέλει και να προωθεί τις απόψεις του. Όπως, επίσης, δε θα θεωρούσα κακό να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος χώρος που όποιος ήθελε (άτομο, ανεξάρτητος φοιτητής, παράταξη) να μπορούσε να προωθεί τις απόψεις του. Το πρόβλημα είναι όταν για να προωθήσει κάποιος τις απόψεις του καταπατά δικαιώματα και ελευθερίες του άλλου, χρησιμοποιεί πρακτικές που προσιδιάζουν περισσότερα σε ζώα παρά σε ανθρώπους. Εκεί είναι που πρέπει να παρέμβουν οι ιθύνοντες και να το λύσουν με όλα τα μέσα που έχουν, γιατί στην τελική δεν τους έχουμε για τα εύκολα. Αν ήταν έτσι θα γίνονταν όλοι Κοσμήτορες. Αν ήταν έτσι θα κατέβαινα κι εγώ για Κοσμήτορας.

Συμφωνάω. Ας οριστεί πχ ένας τοίχος που να υπάρχουν όλες οι αφίσες, ή να υπάρχει συγκεκριμένη αίθουσα. ΟΜΩΣ, πως το κάνεις αυτό με άτομα που δεν μπορούν να καταλάβουν πχ
[*]ότι η ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΡΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΙΧΟΣ ΑΦΙΣΣΟΚΟΛΛΗΣΗΣ. ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ Γ*****ΝΗ ΠΟΡΤΑ.
[*]ότι το ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΖΟΥΓΚΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΛΥΝΟΥΝ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ!!!!

Σαφώς είμαι υπέρ των όσων λες και όσο και να θέλω να φύγω όσο πιο γρήγορα γίνεται από αυτό το ίδρυμα, θέλω να δω πραγματα να αλλαζουν, προσπαθώ να σκεφτώ βιωσιμες λυσεις
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Μας νοιάζει τελικά ή είμαστε περαστικοί;

19
KiritoShu έγραψε:Συμφωνάω. Ας οριστεί πχ ένας τοίχος που να υπάρχουν όλες οι αφίσες, ή να υπάρχει συγκεκριμένη αίθουσα.
Γιατί αν υπάρχουν 2-3 αφίσες κάπου αποκλείεται να τις δούμε, πρέπει να καλύψουμε το μισό πλανήτη με αυτές για σιγουριά. :wall:

Re: Μας νοιάζει τελικά ή είμαστε περαστικοί;

20
navier-stokes έγραψε: Γιατί αν υπάρχουν 2-3 αφίσες κάπου αποκλείεται να τις δούμε, πρέπει να καλύψουμε το μισό πλανήτη με αυτές για σιγουριά. :wall:

Βασικά το ένα ερώτημα που θα έπρεπε να τεθεί είναι το εξής...
Βοηθάνε όντως οι αφίσες σε κάτι; Υπάρχουν 825000 μέσα ενημέρωσης που μπορούν να αξιοποιήσουν οι παρατάξεις, υπάρχουν τα τραπεζάκια τους. Πώς δλδ αν βλέπεις έναν τοίχο γεμάτο με επαναλαμβανόμενα μοτίβο (κακόγουστα κιόλας...) από αφίσες, πως συμβάλλει στην προώθηση της παράταξης.. Πριν μερικές δεκαετίες ίσως θα ήταν χρήσιμο, αλλά τώρα δε βρίσκω νόημα. Ίσα ίσα πρέπει να γίνει αντιληπτό ότι έχουν και το αντίθετο αποτελεσμα τελικά, καθώς απωθούν μεγάλη μερίδα φοιτητών..

Επίσης προς αυτο που θα πεταχτεί και θα πει "οι αφίσες σας πείραξαν? εδώ ο κόσμος καίγεται", να τον παραπέμψω στο πρώτο ποστ του τόπικ αυτού, όπου αναφέρονται και αλλα θέματα, απλά αυτό πιάσαμε τώρα :P
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα